юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Отримання аліментів на дитину, у випадках проживання в країні-агресора. Огляд судової практики.
На сьогоднішній день, є непоодинокими випадки, коли дитина, на яку стягуються аліменти, проживає в країні, яка вважається агресором, такі випадки вже не рідкість. Виконавча служба наразі не має можливості перевести ці кошти до Росії. Тому деякі батьки домагаються звільнення від сплати аліментів через суд, оскільки дитина фактично не отримує їх. Примітним випадком, який демонструє цю ситуацію, є рішення Верховного
Суду від 1 квітня 2024 року, яке називають «гарячим як пиріг» у справі № 184/1781/22.
У позовній заяві про припинення виплати аліментів позивач стверджував, що одержувач аліментів, який є громадянином Росії, і дитина, яка постійно проживає в Росії, не отримують відповідні виплати через перебування дитини в країні. вважається агресором. Натомість кошти акумулюються виконавчою службою на спеціальному рахунку.
Виходячи з цього, позивач вважав непотрібним продовжувати такі виплати. Однак Верховний Суд не погодився з такою точкою зору з таких причин:
Відповідно до пункту 10-2 розділу XIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» виконання виконавчих дій зупиняється до набрання чинності законом щодо вирішення справ щодо осіб, пов’язаних із агресором. набуває чинності держава. У цей період категорично забороняється заміна стягувачів, які беруть участь у виконавчому провадженні, особливо пов'язаних з Російською Федерацією або її громадянами. Крім того, відповідно до цієї ж норми пункту 10-2 у справах про стягнення аліментів особи, установи, організації, а також фізичні особи та підприємці, які утримують виплати із заробітної плати, пенсії, стипендії або інших джерел доходу боржника. , має перерахувати стягнуті кошти на вказану в заяві суму або на вимогу стягувача. У разі відсутності реквізитів рахунку стягувача кошти перераховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця.
Слід зазначити, що пунктом 10-2 Закону України «Про виконавче провадження» не передбачено обґрунтування звільнення особи від обов’язку сплачувати аліменти громадянину Російської Федерації. Чинні закони не забороняють стягувати аліменти від імені громадян Росії, особливо коли задіяна колекторська служба і разом з ними проживає неповнолітній син, за якого заявник, як батько, ще несе відповідальність.
Зараз ми опинились у «патовій» ситуації, коли аліменти стягуються, але не доходять до передбачуваної дитини-бенефіціара. Корінь цієї проблеми полягає у відсутності актуальних міжнародних договорів між Україною та Росією, які б регулювали взаємодію відповідних органів у взаємному визнанні та виконанні судових рішень у цивільних справах. Це актуальне питання стосується великої кількості людей, які з нетерпінням чекають вирішення.
Спеціалісти юридичного сервіс "Консультант", нададуть консультація юриста з аліментів та допоможуть у вирішенні таких питаннях, як заборгованість по аліментах, стягнення аліментів з військовослужбовців, позбавлення батьківських прав аліменти, аліменти без розлучення, припинення стягнення аліментів, а також подібні питання, та супроводять на всіх необхідних етапах для вирішення питання повязаного з алдіментами.