Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
«Чи можна звільнитися під час відпустки?» Таке питання не рідко виникає у клієнтів, адже консультація юриста або консультація адвоката повинна бути сформована відповідно до чинного законодавства.
Але в чому причина такої цікавості? Передусім, маючи практичний досвід, у таких запитах можна розгледіти неоднозначність. Так, можливі випадки, коли працівнику дійсно екстрено через певні умови чи події слід звільнитися від час відпустки. Але якщо такий працівник вирішив трішки схитрити та скористатися отриманням всіх відпускних та наприклад, матеріальної допомоги і піти з роботи саме в цей час? Проведемо аналіз документів та що про це «говорить» законодавець, розберемо детальніше.
- Враховуючи те, що існують дві сторони, які за повідомленнями управління Держпраці в Хмельницькій області, можуть бути ініціаторами розриву трудових відносин. Це роботодавець та робітник. Так, фахівцями кадрового законодавства було наголошено, що Закон забороняє розривати трудові відносини з працівником з боку роботодавця під час його відпустки. Також здійснювати такі заходи заборонено і якщо у працівника оформлена тимчасова непрацездатність (лікарняний).
- Натомість можна відзначити, що таке право можливо з боку працівника, але за умови, якщо останній попередив роботодавця про звільнення за два тижні. Таке правило встановлено статтею 38 Кодексу Законів про працю України (далі – КЗПП).
- Також звернемо увагу, що у разі, якщо від працівника, який перебуває вже у відпустці надійшла заява щодо звільнення, роботодавець має здійснити процедуру розірвання з ним трудових відносин через два тижні після отримання такої заяви.
Але, аналізуючи вищезгадану статтю 38, варто наголосити, що за деяких обставин роботодавець має звільнити працівника раніше двотижневого строку через наявність певних підстав. Такими підставами вважаються наступні випадки, через які робітник не в змозі продовжувати трудові відносини:
- переїзд на інше місце проживання, що територіально унеможливлює продовжувати роботу;
- переведення одного з подружжя на нове місце роботи або іншу місцевість;
- неможливість проживання в місцевості, де здійснюються трудові відносини – якщо є підтвердження медичного висновку;
- інші поважні причини розірвання трудових відносин.
Таким чином можна зробити юридичний висновок, що такий перелік не є вичерпним, і роботодавець має здійснити заходи щодо звільнення в строки, про які просить працівник в заяві.
У разі, якщо звільнення відбулося під час відпустки, або до відпустки, тоді слід провести всі розрахунки перед звільненням та виплатити компенсацію за невикористані дні відпустки працівника, якщо такі є.
Якщо ж працівником була припинена відпустка достроково для звільнення, тоді дні відпустки, які б мали припадати на дні після звільнення, не будуть вважатися такими відпускними днями. У такому разі здійснюється коригування та виправлення сум нарахованих відпускних працівника.
Варто і звернути увагу на Закон України «Про відпустки», відповідно до якого у разі виявлення бажання працівника звільнитися, то роботодавець має йому надати невикористану відпустку з подальшим звільненням. Або надання компенсації за таку відпустку.