Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Визнання доказу недопустимим: основні критерії, підстави та процедурні особливості

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 7.81
Реклама
Ланткевич Кирило
Ланткевич Кирило
Юрист
Україна / Дніпропетровська область

i

Час прочитання: 7 хвилин Кількість переглядів: 250
Рейтинг:
0
Дата публікації: 02.05.2024

Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.

Поняття "недопустимість доказу" в кримінальному провадженні вказує на те, що певний доказ не може бути використаний для підтвердження обвинувачення або прийняття рішення судом через певні законні обмеження чи порушення процесуальних прав осіб. Ухвалення рішення про недопустимість доказу є важливим моментом для забезпечення справедливого та законного судочинства. Це дозволяє запобігти зловживанням та порушенням прав осіб, що стоять перед обвинуваченням. Кожен доказ, що збирається протягом досудового розслідування повинен відповідати ознакам нележності, допустимості, достовірності, а в сукупності достатності. Допустимість доказу є невідємною складовою і в процесі перевірки та оцінки доказів обов'язково варто звернути увагу на певні критерії, які допоможуть встановити допустимість отриманого доказу, а саме:

Джерело отримання: Допустимим буде вважатись той доказ, який був отриманий із джерел, перелік яких передбачається законодавством. Так, відповідно до ч. 2 ст. 84 КПК джерелом доказів є: показання (свідків, підозрюваного, обвинуваченого та ін.), речові докази, висновки експертів та документи. 

Належність до предмета доказування: КПК встановлює перелік обставин, які підлягають доказуванню, тобто предмет є вже чітко окресленим і уповноважені суб'єкти повинні збирати докази відповідно до нього. Зокрема серед них є: подія правопорушення та всі її ознаки (час, місце, спосіб та ін.), вина її форма, мотив та мета, обставини, що впливають на тяжкість вчиненого правопорушення, тобто пом'якшуючі або ж обтяжуючі обставини, а також обставини, які є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності та ін. 

Отримання уповноваженим суб ‘єктом: Допустимим буде вважатись тільки той доказ, що був отриманий уповноваженим на те учасником кримінального провадження. Згідно із ст. 92 КПК обов’язок доказування лежить на стороні обвинувачення (слідчому , прокуророві). Разом з цим, збирання доказів може здійснюватись і стороною захисту, потерпілим, представником юридичної особи. 

Спосіб отримання: Встановлюючи наявність такої обов'язковї ознаки доказу як допустимість необхідно звернути увагу на те, яким способом він був отриманий уповноваженим суб'єктом. Зокрема, відповідно до ст. 93 КПК одним із етапів доказування в кримінальному провадженні, а саме збирання доказів, реалізується стороною обвинувачення шляхом проведення слідчих дій, або ж НСРД, витребування, чи отримання. Відповідно допустимими є тільки ті докази, які були отримані шляхом реалізації виключно передбачених КПК шляхів. 

Дотримання процедури зібрання: Якщо ж уповноважений суб'єкт все ж дотримується встановлених у статті шляхів зібрання доказів, але при цьому порушує встановлені вимоги щодо процедури їх проведення, то докази, що були отримані вважатимуться недопустимими. Зокрема, це може проявлятиметься у неотриманні дозволу на проведення процесуальних дій, якщо отримання такого дозволу у слідчого судді є обов'язковим, недопущення адвоката під час їх проведення, або ж недотримання інших прав підозрюваного чи обвинуваченого, грубе порушення прав і свобод, недотримання строків дії ухвали та ін. 

Наведені вище критерії є лише загальними орієнтирами, якими слід керуватися учасникам провадження при встановленні допустимості доказів. Звісно, КПК передбачає набагато більше підстав за наявності яких доказ може бути визнано недопустимими, наприклад, якщо матеріали досудового розслідування не були відкриті стороні в порядку ст. 290 КПК, то ті відомості, що містяться в таких матеріалах, не можуть бути допущені судом як докази. 

Процесуальні особливості визнання доказі недопустимими:

загальна процедура може включати такі етапи:

Заперечення обвинуваченого або захисника: Обвинувачений або його захисник може заперечити допустимість доказу, вказуючи на порушення закону чи процесуальних норм при його добуванні або використанні.

Клопотання про недопустимість доказу: Захисник або обвинувачений може подати письмове клопотання до суду про недопустимість доказу, в якій будуть вказані підстави для такого визнання.

Винесення рішення судом: Суд розглядає клопотання, всі докази та аргументи, що надані сторонами, і приймає рішення щодо допустимості або недопустимості доказу. Якщо доказ визнається недопустимим, його не враховують при вирішенні справи.

Допомога адвоката з кримінальних справ:

Кримінальний адвокат забезпечуватиме супровід свого клієнта протягом усього провадження, надаючи йому юридичну допомогу, захист прав та свобод. Окрім цього адвокат по кримінальних справах збиратиме докази, аналізуватиме матеріали прави, встановлюватиме допустимість зібраних стороною обвинувачення доказів, обиратиме стратегію захисту. Також адвокат з кримінальних справ братиме участь у процесуальних разом із своїм клієнтом, контролюватиме процедуру її проведення. Отже, оскільки кримінальна справа – це достатньо складний та багатостадійний процес, то участь адвоката в ньому є вкрай бажаною.

 

image
image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

  • АН
    Андрій

    Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

  • ВІ
    Віктор

    Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

  • НА
    Настя

    Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

  • ОЛ
    Олександр

    Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

  • МА
    Марія

    Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

  • ОЛ
    Олексій

    Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

  • СЕ
    Сергій

    Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.31 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 59.93 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.59 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.76 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.34 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.51 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.19 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.6 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 37.79 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.