Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Виконавче провадження - це процес виконання рішень суду та забезпечення виконання обов'язків, передбачених цими рішеннями. Виконавче провадження є важливою складовою правової системи, яка допомагає забезпечити дотримання закону та виконання судових рішень. Звичайно, як і будь-яка процесуальна стадія, виконавче провадження має своїх учасників, які наділені відповідними правами та обов’язками. Одним із таких учасників є стягувач, який відповідно до ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження" може бути фізичною, юридичною особою на користь чи в інтересах якої був виданий виконавчий документ. Виконавчий документ - це офіційний документ, який містить виконавчий напис або рішення суду і видається виконавчим органом (наприклад, державним виконавцем) для забезпечення виконання судового рішення або іншого юридичного акту. Типовими прикладами виконавчих документів є виконавчий лист, рішення про стягнення майна.
У виконавчому провадженні стягувач має певні права і обов'язки, які визначені законодавством. Ось деякі з них:
Права стягувача:
Ознайомлення з матеріалами: під час виконавчого провадження стягувач наділений правом ознайомлюватися з матеріалами провадження, роботи з них виписки, копії.
Право на виконання рішення суду: отримавши виконавчий документ, стягувач наділяється можливістю пред’явити його до державного чи приватного виконавця
Право на вибір шляху виконання: Стягувач може обирати різні шляхи виконання рішення суду, такі як стягнення майна боржника або вимога виплати грошової суми.
Право на участь у виконавчому процесі: Стягувач має право брати участь у виконавчому провадженні, подавати документи, аргументи і захищати свої інтереси.
право на подачу заяв: У виконавчому провадженні стягувач може подати заяви , що стосуються поновлення строку пред’явлення виконавчого документа виконавцю, про повернення виконавчого документа, або ж відмови від стягнення.
Обов'язки стягувача:
Дотримання законодавства: Стягувач повинен дотримуватися всіх вимог законодавства щодо виконавчого провадження.
Повідомлення виконавця: У разі самостійного виконання рішення боржником, або ж у вику настання обставин, які обумовлюють припинення виконавчих дій чи зміну способу і процедури викання - стягувач повинен повідомити не пізніше наступного робочого дня про це виконавця.
Оскарження дій, бездіяльності виконавця:
Досудовий порядок. Коли стягувач вважає, що дії або бездіяльність державного виконавця порушують його права або не відповідають законодавству, він може звернутися до начальника відділу, який має безпосереднє керівництво над державним виконавцем. Таке оскарження може сприяти вирішенню конфлікту на місцевому рівні та уникненню необхідності звертатися до вищих органів або судів. Відповідно до законодавства, начальник відділу має обов'язок розглянути таке оскарження та вжити відповідних заходів для врегулювання ситуації. Скаргу повинні розглянути впродовж 10 днів.
Судовий порядок оскарження:
Якщо ж шляхом подання скарги не вдалося досягти бажаних результатів, то необхідно звертатися до суду. Законодавство передбачає наступні строки для реалізації даного права а саме: 10 днів з моменту коли стягувач дізнався чи повинен був дізнатися про порушення своїх прав та свобод; 3 дні - у разі оскарження постанови про відкладення виконавчих дій. Варто зазначити, що скарга подається до того суду, який видав виконавчий документ. Розглядатиметься вона у десятиденний строк за участю скаржника та виконавця. Для складення скарги рекомендованими є послуги юриста.
Допомога юриста на стадії виконавчого провадження:
Юридичні послуги можуть знадобитися не тільки протягом судового процесу, але й на етапі виконання рішення. Юрист проконтролює дотримання вимог законодавства виконавцем, та забезпечуватиме законність всіх кроків, проведе правовий аналіз ситуації. Консультація юриста також буде вкарй необхідною і при оскарженні бездіяльності виконавця, адже для цього може знадобитися звернення до суду.