Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Порядок обрання спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку 1 - 3 груп здійснюється відповідно до положень ст. 298 Податкового кодексу України.
Підприємці, які успішно зареєструвалися як фізичні особи та подали заяву про застосування спрощеної системи та єдиного податку в тому самому місяці реєстрації, визнаються платниками податку з першого числа наступного місяця.
З моменту державної реєстрації новостворені суб’єкти підприємницької діяльності, які протягом 10 днів подали заяву про зарахування на спрощену систему та встановлення єдиної ставки податку на третю групу (без ПДВ 5%) та четверту, група (фізичні особи) будуть визнані платниками єдиного податку.
Якщо платник податків має до реорганізації податкові зобов’язання або податковий борг, він має можливість зареєструватися як платник єдиного податку. Така реєстрація повинна бути подана не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Після погашення податкового зобов’язання або податкового боргу суб’єкт може розпочати діяльність як платник єдиного податку з першого числа місяця, наступного за податковим звітним кварталом.
Якщо суб’єкт господарювання, який наразі сплачує різні податки та збори, бажає спростити свою систему, він має можливість зробити це, подавши заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Важливо зазначити, що цей перехід можливий лише за певних обставин.
Можливість обрати спрощену систему оподаткування є лише один раз на календарний рік за умови відповідності критеріям відповідності в попередньому році. До заяви додається розрахунок доходів за попередній календарний рік. Крім того, якщо суб’єкт господарювання самостійно прийняв рішення про припинення статусу фізичної особи – підприємця протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, загальний дохід, отриманий від господарської діяльності протягом такого попереднього календарного року, включається до розрахунок доходу.
Таким чином, якщо фізична особа-платник єдиного податку відповідає критеріям обраної категорії, вона має право самостійно переходити до сплати встановленого ЄП для різних категорій, подавши необхідні документи не пізніше ніж за 15 днів до початку майбутнього квартал.
Одночасно, якщо платник ПДВ третьої групи обирає першу чи другу групу або ставку єдиного податку, що застосовується до третьої групи, яка включає ПДВ, статус платника ПДВ анулюється.
Для обрання спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання має дотриматися вимоги щодо подання до контролюючого органу заяви, передбаченої частиною першою статті 298 Податкового кодексу України.
Платник податків зобов’язаний особисто подати заяву про державну реєстрацію через електронний зв’язок, надіславши державному реєстратору повідомлення зі списком додатків як додатка.
Пункт 298.3 Податкового кодексу України визначає конкретні критерії та порядок подання заяви до контролюючих органів, що забезпечує дотримання необхідних вимог.
16 липня 2019 року Міністерство фінансів України видало офіційний наказ про затвердження форми заяви. Ця заява стосується звернення про затвердження спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік та включення витягу з реєстру платників єдиного податку. Спеціальний наказ під номером 308 містить ці вимоги.
Як правило, юридична особа повинна подати заяву до контролюючого органу за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.
Після проведення ретельного розгляду контролюючий орган перевіряє подані заявником документи на відповідність вимогам, зазначеним у статті 298.3, а також підтверджує відсутність підстав для відмови, визначених частиною шостою статті 299 Податкового кодексу. Україна.
Відповідно до положень пунктів 299.3 та 299.4 Податкового кодексу України у разі відсутності поважних підстав для відмови у реєстрації юридичної особи як платника єдиного податку контролюючий орган зобов’язаний завершити реєстрацію юридичної особи протягом двох робочих днів з дата надходження заяви про реєстрацію платником єдиного податку та перехід на спрощену систему оподаткування.
Відповідно до пункту 299.5 Податкового кодексу України у разі відмови суб’єкта господарювання у реєстрації платником єдиного податку контролюючий орган протягом 2 робочих днів з дня отримання заяви зобов’язаний надати письмову відмову з обґрунтованими поясненнями. Суб'єкт господарювання зберігає за собою право оскаржити це рішення в установленому порядку.
Конкретні підстави для відмови у реєстрації визначено п. 299.6 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 299.9 Податкового кодексу України фізичні особи, зареєстровані платниками єдиного податку, мають право отримати безкоштовний витяг з реєстру платників єдиного податку. Цей запит можна подати і виписка буде видана протягом 1 робочого дня. Витяг дійсний до внесення змін до реєстру.
Платники податків мають можливість оскаржити виключення з реєстру платників єдиного податку як в адміністративному, так і в судовому порядку.
Важливо! групу платника податку, необхідно обирати при реєстрації юридичної особи, це все можливо зробити он-лайн у застосунку "Дія", але необхідно памятати, що обирати групу необхідно виходячі з того чим буде заяматись юридична особа, або ФОП, для цього буде доцільно отримати консультацію фахівця.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахову консультація юриста з податкових питань також сервіс може надати консультація податкового юриста онлайн.
Юрист з податкових питань надасть послуги податкового юриста, а також юристи з податкових питань сформують дієву правову позицію та підготовить відповідні документи для включення до реєстру платників єдиного податку, тощо.