Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
З 6травня 2023 року українцям почали масово арештовувати зарплатні, пенсійні, соціальні та інші рахунки в банківських установах через прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану».
Для швидкого та результативного вирішення цієї ситуації Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, оскільки такі фахівці швидко та ефективно допоможуть Вам зробити повний правовий аналіз ситуації та аналіз документів, які Вас є наявними у справі.
До прийняття зазначеного закону дії постанов про накладання арешту на рахунки божників були призупинені, а, якщо у Вас могла бути заборгованість менше 100 000 гр., то рахунки не блокували взагалі. Але з прийняттям цього закону поновили дію такі постанови, при чому ті, що направлялися до банку для арешту рахунку громадянина через наявну заборгованість, а також й ті, що взагалі закривали питання арешту рахунку. Та блокування рахунків банки застосували у будь-якому з цих випадків.
Згаданий закон передбачає право користуватися коштами з арешованого рахунку у межах 13 400 гр. Але на практиці трапилось так, що з моменту вступу в дію згаданого закону всі арешти і зняті, і не зняті, і незалежно від суми боргу банками були поновлені, навіть, де мали місце маленькі суми заборгованості.
Якщо ж Ви почали знімати кошти з рахунку та виявили, що раунок заблоковано, то, звісно, виникає питання як таке може бути? Для цього Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, адже вони допоможуть Вам зробити повний правовий аналіз ситуації та аналіз документів у справі.
Які ж можуть бути причини та підстави для блокування Вашого рахунку?
Причинами для блокування Вашого рахунку можуть бути різні обставини, наприклад:
- невиконання зобов'язань за кредитним договором;
- несплата податків та зборів;
- несплата аліментів, штрафів тощо.
Підставами для блокування Вашого рахунку є :
- постанова державного чи приватного виконавця стосовно виконання рішення суду;
- виконавчий напис нотаріуса;
- ухвала слідчого судді, коли у Вас має місце кримінальне провадження;
- рішення безпосередньо банку, якщо його система запідозрила вчинення незаконних дій за Вашим рахунком.
На практиці більше усього зустрічається арешт рахунків на підставі постанови виконавця, виконавчого напису нотаріуса чи рішення слідчого суді. Блокування рахунку за рішенням банку, як таке, зустрічається без зазначених вище підстави набагато рідше.
Що ж робити, якщо Ваш рахунок заблоковано?
Перш за все треба зайти до системи виконавчих проваджень.
- Для цього Ви можете самостійно зайти до застосунку «Дія», потім перейти в розділ «Послуги», «Виконавчі проваджея» та виявити, на якій стадії знаходиться виконавче провадження відкрите стосовно Вас: чи воно відкрите на підставі рішення суду, чи виконавчого напису, чи взагалі було закрито тощо.
- Потім Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, які Вам зроблять повний правовий аналіз ситуації та аналіз документів у справі.
- Саме вони допоможуть у розблокувані Вашого рахунку та скасувати арешт.
Якщо у Вас випадок, коли треба зняти блокування з рахунку, і у Вас заборгованість складає в межах 13 400 гр., то Ви пишите заяву до виконавця з проханням розблокувати Ваш рахунок.
- Якщо Ви знаходитесь за кордоном, а Вам заблокували картку, то Ви пишите заяву, підписуєте її електронним цифровим підписом та направляєте на електрону пошту виконавця.
- Та у такому випадку Вам краще звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, які Вам зроблять повний правовий аналіз ситуації та аналіз документів у справі.
- Укласти з такими фахівцями договір, які безпосередньо допоможуть Вам вирішити питання з національними банками та відповідними державними органами.
Виконавець має право накласти арешт на рахунок у тій частині, яка має списуватися з Вашого рахунку у межах визначеного відсотка заборгованості – загалом 20 % від Ваших прибутків.
- Тому, виконавець більше визначної не повинен накладати арешт, але, на практиці бачимо інше.
- Виконавець повинен за Вашим зверненням направити постанову про розблокування Вашого рахунку до банку на протязі 2 днів.
- Але, якщо виконавче провадження на стадії завершення, закінчення, повернення тощо, виконавець знаходиться на окупованій території чи інші мають місце обставини у Вашому випадку, то строки затягнуться на тиждень, два тощо.
Якщо Ви службовець і Ваш рахунок заблокований, то виконавець за їх заявою має розблокувати повністю. Дозволяється утримання із рахунків військовослужбовця лише чітко у розмірі 20% від їх доходів. До заяви, яку Ви будете направляти до виконавця, Вам слід обов’язково додати копію документу, який підтверджує такий Ваш статус.
Якщо, наприклад, у Вас закрите взагалі питання про арешт Ваших рахунків, тобто погашена вся заборгованість та закрите виконавче провадження,а Ви все одно виявили блокування Ваших рахунків, то Вам слід знову написати про це заяву виконавцю, який повинен повторно направити до банку постанову про те, що Ваше виконавче провадження закрито через погашення заборгованності.
Усіх неприємних моментів вирішення зазначеного питання, загалом досягнення більш ефективного результату та потенційного вирішення питання у Вашу користь Вам допоможе звернення за консультацією адвоката чи консультацією юриста, які Вам зроблять повний правовий аналіз ситуації та аналіз документів у справі.