юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Порядок вручення військових повісток
Процес оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та наступне прибуття їх до призовної дільниці організовується та контролюється районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП). Цей порядок регулюється пунктом 56 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабміну № 352. Постановою Міністрів України від 21 березня 2002 р. Доставлення повісток здійснюється через різні канали, як органи місцевого самоврядування, так і керівники різних суб’єктів, у тому числі підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, незалежно від їх підпорядкування чи структура власності. Крім того, посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть також особисто вручати повістки громадянам.
Під час проведення мобілізації голови районних, міських державних адміністрацій (військових адміністрацій) відповідають за формування груп оповіщення, як зазначено у пункті 10 Порядку. До складу таких груп оповіщення входять представники, які звільнені від призову на строкову військову службу під час мобілізації. Представники обираються від різних суб’єктів, у тому числі структурних підрозділів районних і міських державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а також підприємств, установ, організацій, ТКК та СП.
Зверніть увагу! Оповіщення резервістів та військовозобов’язаних можуть проводити представники від територіальних органів (підрозділів) поліції, а саме ТЦК та СП, незалежно від груп оповіщення.
Повістки мають право вручати:
· представники ТЦК та СП — в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування тасоціальної підтримки;
· представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) — в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідної районної, міської держадміністрації (військової адміністрації);
· представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад — в адміністративних межах населених пунктів та територій, на які поширюється повноваження відповідних виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;
· представники підприємств, установ, організацій — на території підприємств (установ, організацій) та в місцях виконання працівниками робіт (обов’язків);
· представники відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ (тільки резервістам та військовозобов’язаним, які перебувають в зазначених органах на військовому обліку) — на усій території України.
Доставлення повісток до резервістів та військовозобов’язаних здійснюється різними способами:
• представниками пунктів оповіщення, державних адміністрацій, виконавчих органів селищних, сільських, міських, районних у містах рад, ТКК та СП, групами оповіщення, до складу яких можуть входити голови правлінь ОСББ та менеджери обслуговуючих компаній, доставляють повістки за заявленим/зареєстрованим місцем проживання або за місцем проживання;
• представники відповідних установ, організацій, підприємств, навчальних закладів, ТЦК, груп повідомлення доставляють повістки за адресою роботи чи навчання;
• представники ТЦК та СП, групи оповіщення, розносять повістки в громадських місцях, громадських будівлях і спорудах, місцях масового скупчення людей;
• Повістки також доставляються до ТКК та спільних підприємств;
• Повістки доставляються на КПП;
• Через державний кордон України встановлюються пункти пропуску.
Важливо! Після закінчення 60-денного терміну, визначеного законом для встановлення ідентифікаційних даних, у тому числі адреси проживання, повістка може бути надіслана рекомендованим листом із оголошенням про цінність та описом вкладення. Цей спосіб поштового зв’язку передбачає надсилання повідомлення про вручення за місцем проживання фізичної особи. У разі неповідомлення резервістом або військовозобов’язаним адреси свого проживання протягом 60 днів, повістка надсилається за адресою, яка офіційно зареєстрована або заявлена як місце проживання.
Адресат отримує повістку оперативно, як правило, протягом доби після її підписання відповідним керівником. Крім того, резервісту або військовозобов’язаному встановлюється конкретна дата явки за призовом, яка призначається не раніше ніж через 14 днів з моменту надсилання повістки рекомендованим листом з підтвердженням вручення (про це йдеться в п. 34 Положення).
Належним врученням повістки є:
- - у разі вручення повістки підтвердження можна отримати особистим підписом під час отримання, відеозаписом процесу вручення або відеозаписом акту відмови від отримання повістки. . Крім того, підтвердженням може бути відеозапис відмови резервіста чи військовозобов’язаного від спілкування з уповноваженою особою.
- - у разі надсилання повістки поштовим зв’язком підтвердження може бути встановлено за датою отримання поштового відправлення, що підтверджується інформацією та/або документами оператора поштового зв’язку. Або ж підтвердженням може бути день відмітки про відмову від отримання пошти або відсутність особи за місцем реєстрації, про що повідомлено територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Якщо особа не вказала іншу адресу, підтвердженням може бути дата відмітки про відмову або відсутність за заявленим/зареєстрованим місцем проживання в установленому законом порядку. Тут описано порядок вручення повісток.
Коли призначений представник групи оповіщення, який має повноваження доставляти повістки, зустрічається з громадянином, вони ініціюють контакт і переходять до надання інформації щодо мети зустрічі та подальшого спілкування.
На прохання громадянина представник ТЦК та СП зобвязаний надати документи, що посвідчують особу, зокрема паспорт громадянина, посвідчення офіцера, військовий квиток, службове посвідчення, після чого, він пропонує громадянину пред’явити паспорт та військово-обліковий документ, який також може бути в електронному вигляді.
Якщо громадянину необхідно повідомити про мобілізаційні заходи, йому надсилається повістка.
При відмові громадянина від повістки представник групи оповіщення складає акт про відмову. Потім цей документ підписується мінімум двома членами групи оповіщення та надається громадянину.
Отже, дпри отримання повістки, доцільно буде отримати юридичні послуги. Юрист чи адвокат складе правовий аналіз ситуації та консультація юриста допоможе уникнути прорушення прав, а при необхідності розпочати судовий процес з метою оскарження незаконних дії.