Детальніше
Особливості успадкування за законом
Успадкування є одним з найважливіших інститутів цивільного права, що регулює перехід прав та обов'язків від померлої особи (спадкодавця) до її спадкоємців. Існують два основних види успадкування: за законом та за заповітом.
Успадкування за законом є пріоритетним у випадку, коли спадкодавець не залишив заповіту або частина його майна залишилася незадіяною після виконання заповідальних розпоряджень. За таких умов майно переходить до спадкоємців за встановленим законодавством порядком.
Що таке успадкування за законом? Це встановлена законом система, за якою визначаються спадкоємці та їх черговість у разі відсутності заповіту. Існує п'ять черг спадкоємців за законом, причому кожна наступна черга успадковує лише у випадку відсутності спадкоємців попередньої. У першу чергу входять діти спадкодавця, його батьки та дружина (чоловік). Якщо спадкоємців першої черги немає, запрошуються родичі другої черги (рідні брати та сестри, бабусі та дідусі як по батьківській, так і по материнській лінії) і так далі.
Правила успадкування за законом досить чіткі та ґрунтуються на принципах черговості, рівної частки кожного зі спадкоємців однієї черги та переважного права на спадкування нерухомого майна тими спадкоємцями, які проживали разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Однак слід пам'ятати, що навіть при наявності заповіту, певні категорії осіб все одно мають права наслідування за законом. Йдеться про непрацездатних осіб, які не були включені в заповіт і проживали зі спадкодавцем не менше 5 років до його смерті. Таким особам належить 50% від частини майна, визначеної за законом.
Успадкування за заповітом – альтернативний спосіб переходу прав та обов'язків на майно померлої особи. Заповіт є одностороннім правочином, в якому особа розпоряджається своїм майном на випадок смерті. Його складення передбачає дотримання низки формальних вимог, зокрема нотаріального посвідчення. Існують різні види заповітів.
Важливо, що при успадкуванні за заповітом правила та черговість успадкування за законом значення не мають. Спадкодавець сам визначає хто, яке майно і в якому обсязі успадковує. Єдиними обмеженнями є збереження законної частки для непрацездатних осіб, незалучені до заповіту. Порядок вступу у спадкування за заповітом потребує відкриття спадкової справи та подання заяви нотаріусу.
В Україні надзвичайно поширеною є практика успадкування за законом. Часто люди ігнорують потребу складання заповіту через відсутність значного майна, побоювання забракування документа через формальні порушення тощо. Проте писати заповіт варто з огляду на можливість повністю розпорядитись майном на власний розсуд і уникнути проблем та суперечок між спадкоємцями. Це особливо важливо для людей, які мають складні родинні обставини.
Для детального розуміння особливостей успадкування за законом чи заповітом та уникнення юридичних труднощів доцільно звертатись по кваліфіковану правничу допомогу.