Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Перед початком нового навчального року керівники закладів освіти займаються розподілом і плануванням навантаження педагогічних працівників.
- Через це у багатьох вчителів та вихователів виникають безліч питань через збільшення чи зменшення їх кількості педагогічного навантаження.
- Нажаль є непоодинокі випадки, коли директори закладів освіти порушують освітнє законодавство та зменшують кількість педагогічного навантаження навіть без згоди працівника. Із даним питанням будемо розбиратися більш детальніше.
Юридичний маркетплейс «Консультант» надає кваліфіковані роз’яснення з різних правових питань соціального середовища, тому правова консультація юриста або кваліфікована консультація адвоката може вам допомогти у вирішенні різного роду питань.
- Аналіз документів зазначає, що Законом України, який врегульовую відносини у сфері загальної середньої освіти визначено, що таке навантаження педагогічних працівників (вчителів) має бути не менше, ніж вісімнадцять годин протягом тижня.
- У разі, якщо керівництвом закладу освіти буде встановлюватися менше навантаження, у такому разі потрібна обов’язкова згода самого працівника.
- Зазначене правило встановлене в частині п’ятій статті двадцять четвертій зазначеного закону.
- Освітній омбудсмен наголошую, що у разі, якщо вчителем не було надано згоду на меншу кількість годин (неповна ставка), у такому разі робити менший перерозподіл годин керівник не має права.
- Правовий аналіз ситуації свідчить, що згідно чинного законодавства може бути і менше навантаження у разі, якщо працівник працює додатково за сумісництвом чи на роботі, де встановлена погодинна оплата праці.
Також слід звернути увагу, що розподіляти таке педагогічне навантаження мають права керівник установи тобто директор закладу освіти).
- Він здійснює такий розподіл між всіма педагогічними робітниками.
- Саме тут варто пам’ятати, що згідно Наказу МОН № 102 від 15.04.1993 року, керівник повинен таку діяльність із розподілу навантаження педагогів погоджувати із органами профспілкового комітету.
Також важливою є наступна норма:
- Під час завершення навчального року та до моменту коли педагогам будуть надані відпустки, у цей проміжок часу директор закладу освіти повинен надати роз’яснення щодо кількості годин педагогічного навантаження працівників освітнього середовища на наступний рік.
- Зазначене правило закріплено в Типових правилах, які визначають засади внутрішнього розпорядку освітян.
- Нажаль чинним законодавством чітко не встановлено щодо виду такого повідомлення: усного чи письмового.
Варто сказати і про те, що основи тарифікації для освітян затверджуються у разі погодження органу профспілкового комітету.
Такий документ повинен бути прийнятий не пізніше, як п’яте вересня.
У такому тарифікаційному документі (списках) позначаються і розряд тарифікації і суми ставок, години роботи протягом тижня а також доплати тощо.
У разі, якщо протягом року відбуваються зміни у такому навантаженні, це допускається протягом навчального року, але за умови погодження таких змін із вчителем, у якого буде меншим педагогічне навантаження. У разі, якщо працівник не погоджується із такою вимогою та не надає рішення, у такому разі директор має змінити кількість штату, використовуючи норми КЗппУ.