Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
З набранням чинності 01.01.2022 Закону № 1089, також відомого як Закон України «Про електронні комунікації», юридичні особи, які надають послуги електронного зв’язку, більше не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування, бухгалтерського обліку, та звітність.
ТекстПодатковим кодексом України, а саме статтею 291.5, визначено види діяльності, які не підпадають під спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Відповідно до абзацу восьмого пункту 1 статті 291, окремі суб’єкти, зокрема юридичні особи, які здійснюють діяльність з надання послуг поштового зв’язку (крім кур’єрської діяльності), послуг фіксованого телефонного зв’язку (у тому числі з обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і каналів телекомунікацій), бездротового доступу до телекомунікаційних мереж. на послуги фіксованого телефонного зв'язку (включаючи технічне обслуговування та надання телекомунікаційних каналів), послуги мобільного телефонного зв'язку (включаючи технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж і надання телекомунікаційних каналів), а також послуги, пов'язані з утриманням та експлуатацією телекомунікаційних мереж, телерадіомовлення мережі мовлення, мережі кабельного радіомовлення та телебачення не є платниками єдиного податку 1-3 груп.
Іншими словами, заборона на застосування спрощеної системи оподаткування стосується саме суб’єктів господарювання, зокрема юридичних осіб, які здійснюють діяльність з надання послуг електронного зв’язку, що включає обслуговування та експлуатацію відповідних мереж, а також надання доступу до зазначених мережі.
Відповідно до Закону № 1089 оператор класифікується як постачальник, так і постачальник електронних комунікаційних послуг. Постачальником електронних комунікаційних послуг є суб’єкт господарювання, який має повноваження пропонувати такі послуги у власних мережах або в мережах інших постачальників. Це відрізняється від попереднього законодавства, Закону України «Про телекомунікації» від 18 листопада 2003 року № 1280-IV (чинний до 1 січня 2022 року), який розрізняв ці поняття та конкретно визначав термін «провайдер телекомунікацій» як суб'єкт господарювання, якому дозволено займатися телекомунікаційною діяльністю без відповідальності за технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж або надання каналів телекомунікацій у користування.
Одночасно платникам податків необхідно заповнити заяву за формою, затвердженою Мінфіном від 16.07.2019 № 308, для переходу на спрощену систему оподаткування. У цій формі заяви платникам податку необхідно вказати конкретні види діяльності, визначені кодами КВЕД ДК 009:2010, які буде здійснювати суб’єкт господарювання під час роботи на спрощеній системі оподаткування.
Держкомстат наказом №396 від 23 грудня 2011 року затвердив Класифікатор видів економічної діяльності КВЕД-2010. Цей наказ встановлює методичні основи та роз’яснення до категорій у загальнодержавному класифікаторі КВЕД-2010. Відповідно до КВЕД-2010 надання послуг доступу до мережі Інтернет не віднесено до окремого класу чи підкласу економічної діяльності, а підпадає під клас 61.10 «Діяльність у сфері проводового телекомунікації» та клас 61.90 «Інша діяльність у сфері електронні комунікації.
Таким чином, організації, які претендують на реєстрацію платниками єдиного податку 3 групи, а саме за КВЕД класу 61.10 «Діяльність у сфері проводового зв’язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері телекомунікацій», на даний момент не мають права використовувати спрощену систему оподаткування.
Позицію ДПС підтримало Міністерство фінансів України.
Увага! Юридичні особи – платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату альтернативних податків і зборів, визначених ПКУ. Ця вимога поширюється на види діяльності, які не підпадають під спрощену систему оподаткування. Перехід повинен відбуватися з 1 числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому провадилася ця діяльність.
Крім того, анулювання юридичної особи з реєстрації як платника єдиного податку може бути оформлено шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням ДПС.
Слід зазначити, що виключення групи 3 – юридична особа з реєстру платників єдиного податку застосовується лише у разі провадження суб’єктом господарювання забороненої господарської діяльності.
В сьогоднішній реаліях, консультація податкового юриста буде доцільна у питаннях з оподаткування бізнесу, у зв’язку з чим Юридичний сервіс «Консультант» підбере спеціаліста для надання фахової консультація юриста з податкових питань також на сервісі можливо отримати консультація податкового юриста онлайн, що заощадить час. Юрист у податкових справах надасть консультація податкового юриста, а також сформує дієву правову позицію та підготовить відповідні документи з питань оподаткування.