Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Чи зобов'язана громадська організація реєструватися платником ПДВ?
Основними цілями благодійних заходів є надання допомоги та вирішення законних проблем бенефіціарів у сферах, визначених Законом № 5073, а також сприяння розвитку та підтримка цих секторів для покращення життя суспільства. Таке визначення викладено в початковій частині статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073 (далі – Закон № 5073).
Бенефіціар, який стосується конкретно територіальної громади, є отримувачем благодійної допомоги від одного або кількох благодійників. Ця допомога надається для того, щоб допомогти бенефіціару досягти цілей, визначених Законом № 5073.
Благодійна діяльність полягає у залученні благодійних організацій, які дотримуються норм, визначених Законом № 5073, а також фізичних осіб, які здійснюють внески в ці організації, та тих, хто користується їхніми послугами (відповідно до частини першої статті 4 Закону № 5073). ).
Відповідно до Закону № 5073, стаття 6 визначає можливість для донора передавати активи, включаючи кошти, майно та майнові права, бенефіціарам без будь-яких витрат з метою досягнення конкретних благодійних цілей, як це передбачено Законом № 5073.
Акти здійснюються уповноваженими ними органами місцевого самоврядування відповідно до положень частини першої статті 169, ст. 172 ст. 173 ст. 327 Цивільного кодексу України та ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Ці акти вчиняються від імені та на користь територіальної громади.
Відповідно до статті 3 Закону № 5073 діяльність органів місцевого самоврядування може здійснюватися в межах окремих сфер. За умови дотримання всіх необхідних вимог, визначених спеціальним законодавством, ОМС мають можливість отримувати благодійну допомогу, в тому числі гуманітарну, яку потім можна розподілити серед потребуючих бенефіціарів.
Норми пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів.
Вимоги до реєстрації фізичної особи як платника податку на додану вартість, які передбачають як обов’язкову, так і добровільну реєстрацію, викладені у ст.181 та ст.182 ПКУ.
Якщо загальна сума операцій з надання оподатковуваних товарів або послуг, у тому числі операцій, здійснених через локальні або глобальні комп’ютерні мережі (наприклад, шляхом встановлення спеціальних додатків на смартфони, планшети чи інші цифрові пристрої), перевищує 1 000 000 грн (без ПДВ). ) протягом останніх 12 календарних місяців фізична або юридична особа повинна зареєструватися як платник податків у відповідному контролюючому органі за місцем проживання відповідно до вимог, визначених статтею 183 Цивільного кодексу. Однак ця вимога не поширюється на фізичних осіб, віднесених до платників єдиного податку першої-третьої груп, як зазначено у п. 181.1 ПКУ.
При реєстрації платником ПДВ до загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг включаються операції, що оподатковуються різними ставками ПДВ (20%, 0%, 7%, 14%), а також звільнені від оподаткування ПДВ.
Під час дії воєнного стану в Україні до розрахунку загальної суми обов’язкової реєстрації платником ПДВ звільняється діяльність громадських організацій (ГО) та благодійних організацій, визначена пп.197.1.15 ПКУ, 181 КУпАП (а саме п. 69.12 п. 69 ч. 10 гл. ХХ КпАП).
Враховуючи наведену інформацію, якщо громадська організація створена та зареєстрована відповідно до законодавства, вона не зобов’язана реєструватися платником ПДВ, якщо вартість наданих товарів або послуг перевищує 1 млн грн.
Крім того, відповідно до пп.197.1.15 ПКУ операції з надання благодійної допомоги, у тому числі безоплатного постачання товарів/послуг зареєстрованим у встановленому порядку благодійним організаціям, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам, звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до законодавства, що регулює діяльність благодійних організацій.
Концепція безкоштовного постачання стосується надання товарів і послуг благодійним організаціям і тим, хто потребує благодійної допомоги, без будь-якої форми компенсації, чи то грошової, матеріальної чи іншої.
Важливо зазначити, що якщо умови, викладені в пунктах 197.1.15 Цивільного кодексу, не виконуються, такі операції підлягають оподаткуванню за типовими правилами.
В сьогоднішній реаліях, консультація податкового юриста буде доцільна у питаннях з оподаткування бізнесу, у зв’язку з чим Юридичний сервіс «Консультант» підбере спеціаліста для надання фахової консультація юриста з податкових питань також на сервісі можливо отримати консультація податкового юриста онлайн, що заощадить час. Юрист у податкових справах надасть консультація податкового юриста, а також сформує дієву правову позицію та підготовить відповідні документи з питань оподаткування.