Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Туристичний збір – це специфічний місцевий податок, який спрямовується виключно на підтримку місцевих бюджетів.
Орган місцевого самоврядування визначає ставку туристичного збору за кожну добу тимчасового проживання в місцях проживання, як зазначено у п. 268.5.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Туристичний збір для внутрішнього туризму встановлюється у розмірі не більше 0,5% від мінімальної заробітної плати, а для в’їзного туризму – не більше 5% від мінімальної заробітної плати. Розрахунок туристичного збору здійснюється від загальної кількості ночівель у місцях тимчасового розміщення.
Для відвідувачів, які шукають тимчасове житло, доступні різноманітні варіанти, включаючи готелі, мотелі, хостели, кемпінги, будинки відпочинку, туристичні бази, гірські притулки, табори відпочинку та пансіонати. Крім того, для ночівлі є житлові будинки, прибудови, квартири, котеджі, кімнати, садові будинки, дачі та інші подібні заклади. Важливо відзначити, що положення не визначають мінімальний термін перебування, дозволяючи як короткострокове, так і довгострокове проживання.
При погодинному проживанні плата визначається індивідуально для кожного резидента (платника), причому база оподаткування еквівалентна одній добі.
Платники збору зобов’язані до тимчасового проживання в місцях проживання внести попередню оплату збору податковим агентам, які справляють податок за встановленими ставками та згідно з вимогами, встановленими відповідною радою.
Податкові агенти зобов’язані щокварталу сплачувати платежі за визначеним місцем у встановлені для звітних періодів строки відповідно до податкової декларації за кожен квартал. Або за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, ради ОТГ у порядку, визначеному законодавством, вони можуть обрати внесення авансових платежів до 30 числа кожного місяця (до 28-29 числа лютого). перспективний план територій громади.
У разі якщо платники податку сплачують початковий внесок за проживання (бронювання) в одному кварталі, але їх тимчасове проживання (ночівля) припадає на інший податковий період, обов’язок щодо стягнення податків у агента виникає протягом звітного періоду, коли ці особи є фактично розміщені у визначених місцях проживання.
Платниками туристичного збору не можуть бути (пп. 268.2.2 ПКУ):
- - особи, які постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму, у селі, селищі або місті, радами яких встановлено такий збір;
- - особи, визначені пп. «в» пп. 14.1.213 ПКУ, які прибули у відрядження або тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. «б» пп. 268.5.1 ПКУ, що належать фізособам на праві власності або на праві користування за договором найму;
- - особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та особи, що супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого);
- ветерани війни; учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- - особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
- - діти віком до 18 років; дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади;
- - члени сім’ї фізичної особи першого та/або другого ступеня споріднення, визначені відповідно до пп. 14.1.263 ПКУ, які тимчасово розміщуються такою фізичною особою у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. «б» пп. 268.5.1 ПКУ, що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;
- - взяті на облік як ВПО відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII, які тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПКУ, а інформація про адресу таких місць зазначена в довідці про взяття на облік ВПО як адреса фактичного місця їх проживання/ перебування.
Для підтвердження звільнення від сплати туристичного збору фізичні особи повинні надати податковому агенту копії відповідних документів, що підтверджують їх право на пільгову категорію, при цьому ваучери можуть бути представлені в оригінальному вигляді.
Підтвердження відрядження фізичної особи дає дозвіл керівник підприємства або особа, яка його заміщує, про що зазначається в наказі. У цьому наказі зазначаються мета, завдання (якщо є), пункт призначення (включаючи міста чи інші місця), а також конкретне підприємство, установа чи організація, яку відвідає працівник. Він також включає тривалість поїздки, джерело фінансової підтримки витрат на відрядження та будь-які додаткові відомості, які вважає за потрібне менеджер (наприклад, тип транспорту чи обмеження щодо коштів). Після затвердження кошторису працівнику, який направляється у відрядження, надається копія наказу та, за наявності, програма заходів.
Особи з інвалідністю, в тому числі діти, можуть підтвердити свій статус, пред’явивши відповідні довідки або документи, наприклад, акт огляду МСЕК, довідку про отримання державної соціальної допомоги, пенсійне посвідчення про інвалідність або документ, що підтверджує статус супроводжуюча особа для осіб з обмеженими можливостями або дітей (обмежується одним супроводжуючим).
Особи, які є ветеранами війни або учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, можуть підтвердити свій статус, пред’явивши відповідне посвідчення.
Для отримання пільги по сплаті туристичного збору особам, які проживають у санаторії чи пансіонаті, необхідно надати путівку або квиток на курси, а також свідоцтво про народження дітей віком до 18 років.
Перевірка статусу члена сім’ї, зокрема першого або другого ступеня споріднення, здійснюється шляхом пред’явлення свідоцтв, що відповідають вимогам Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. 2398-VI.
Фізичні особи, які не надали необхідних документів, що підтверджують право на пільговий статус, несуть відповідальність за сплату туристичного збору.
В сьогоднішній реаліях, консультація податкового юриста буде доцільна у питаннях з оподаткування бізнесу, у зв’язку з чим Юридичний сервіс «Консультант» підбере спеціаліста для надання фахової консультація юриста з податкових питань також на сервісі можливо отримати консультація податкового юриста онлайн, що заощадить час. Юрист у податкових справах надасть консультація податкового юриста, а також сформує дієву правову позицію та підготовить відповідні документи з питань оподаткування.