Власникам сертифікатів на земельну частку (пай) або їх спадкоємцям треба обов'язково оформити право власності на таку земельну ділянку.
Сертифікат на земельну частку (пай) засвідчує право власності на земельний пай та надає право в майбутньому щодо отримання земельної ділянки. Такий сертифікат містить дані про вартість та площу в умовних кадастрових гектарах. Сертифікат на земельну частку (пай) не є підтвердженням права власності на земельну ділянку (отже, не містить її точного розміру та меж). Така земельна ділянка після оформлення вказаних документів матиме чітко визначені межі, розмір (визначений в гектарах) та місцерозташування.
ТекстВідповідно до ст. 13 ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)": у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.
Так, які ж дії треба вчинити, щоб не втратити своє право власності.
Реєстрація права власності на землю передбачає:
Пункт Звернення до сільської (селищної чи міської) ради, на території якої розташована земельна частка (пай) із письмовою заявою про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної в натурі (на місцевості). До заяви треба додти копію сертифікату на земельну частку (пай).
ПунктОтримання відповідного рішення місцевої ради.
ПунктЗвернення до землевпорядної організації для розробки проектної документації із землеустрою та встановлення меж земельної ділянки.
Пункт Отримання технічної документації із землеустрою.
Пункт Звернення до органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру або до центру надання адміністративних послуг з заявою про реєстрація земельних ділянок та присвоєння їм кадастрового номеру.
ПунктОтримання витягу з Державного земельного кадастру із присвоєним кадастровим номером.
Пункт Звернення до відповідної місцевої ради для затвердження розробленої проектної документації із землеустрою.
ПунктОформлення земельної ділянки у власність.
Пункт Отримання рішення місцевої ради про передачу у власність земельної ділянки на місцевості.
ПунктЗвернення до державного реєстратора та реєстрація прав на землю (права власності на земельну ділянку) на підставі рішення місцевої ради.
ПунктВнесення відомостей про земельну частку (пай) до Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
ПунктОтримання витягу про реєстрацію прав на земельну ділянку.
Питання
Які ж будуть наслідки, якщо цього не зробити та не отримати документи на земельну ділянку?
Відповідь
ТекстНевитребувана земельна частка (пай) за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування й на підставі рішення суду буде передана у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована.
Якщо ви пропустили строк із поважних причин, то треба звернутись в суд з відповідним позовом. Суд може визначити додатковий строк, достатній для проведення такого оформлення. Проте, причини такого пропуску мають бути обґрунтовними та підтверджуватися належними і допустимими доказами