Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Зазвичай під господарським товариством розуміється об’єднання капіталів декількох засновників та подальша їх спільна діяльність. Господарське товариство - це форма комерційної організації, яка використовується для здійснення підприємницької діяльності. Ця форма бізнесу дозволяє групі осіб (учасників) об'єднатися для спільної реалізації підприємницьких інтересів. Разом з цим, законодавством України не виключає можливість створення товариства однією особою, а саме ТОВ, ТДВ та АТ. Одноосібне заснування обумовлює певні особливості, що пов’язані як із процедурою створення так і з подальшою діяльністю, управлінням товариства.
Особливості створення ТОВ, ТДВ однією особою:
1. Управління товариством: ТОВ та ТДВ з одним учасником діє спеціальний порядок ухвалення рішень, особливо щодо питань, що належать до компетенції загальних зборів учасників. Зазвичай, коли ТОВ, ТДВ має лише одного учасника, цей учасник має право приймати рішення з питань, які зазвичай були б передані загальним зборам учасників. Такі рішення часто приймаються одноособово учасником і оформлюються письмовим рішенням. Процедура ухвалення рішень може бути визначена статутом ТОВ, ТДВ або законодавством. Зазвичай такі рішення мають бути документально оформлені, наприклад, шляхом підписання письмового рішення учасником ТОВ та його збереження у статутній документації компанії та підлягати нотаріальному посвідченню. Відповідно всі норми, які регулюють питання скликання, проведення, прийняття рішення загальними зборами не розповсюджуються на ТОВ, ТДВ з одним засновником.
2. Статутний капітал: Усі частки в компанії належать одній особі, яка є засновником. Це означає, що вона має повний контроль над компанією і приймає всі рішення. Самі ж внески до статутного капіталу можуть бути у формі грошових коштів або іншого майна.
3. Відповідальність: Учасник ТОВ несе відповідальність за зобов'язаннями компанії лише у межах свого внеску до статутного капіталу. Це означає, що якщо ТОВ має фінансові труднощі і не може виплатити свої борги, кредитори не можуть звертатися до особистих активів учасників. У випадку банкрутства або ліквідації ТОВ, майно компанії може бути використане для виплати боргів кредиторам. Якщо майно компанії недостатнє для задоволення всіх зобов'язань, втрати покриваються виключно за рахунок майна компанії. Товариства з додатковою відповідальністю є підприємствами, де учасники несуть відповідальність за зобов'язаннями компанії не лише своїм внеском у статутний капітал, але й особистим майном. Таким чином, в установчих документах ТДВ визначаються правила, згідно з якими учасники згодом несуть особисту відповідальність у розмірі кратному до розміру вкладу.
Діяльність акціонерного товариства з одним засновником:
Акціонерне товариство з одним акціонером має місце тоді, коли воно було створено однією особою, або ж в процесі діяльності один акціонер викупив 100 % акцій товариства.
1. Створення товариства. У разі створення АТ, необхідно керуватися алгоритмом лій, що передбачений законодавством, а саме: прийняття рішення про заснування та емісію акцій (рішення прийматиметься одноособово у письмовій формі та підлягатиме нотаріальному посвідченню), далі подаються документи для реєстрації випуску акцій до НКЦПФР. комісія проводить реєстрацію та видає тимчасове свідоцтво, укладається договір з Центральним депозитарієм та присвоюється ідентифікаційний номер акціям, далі відбувається розміщення акцій та повна їх оплата, затверджується результат емісії та проводиться державна реєстрація товариства, і заключним кроком є звіт за результатами розміщення акцій, який необхідно подати до НКЦПФР де він належним чином реєструється і як наслідком комісія надає свідоцтво про реєстрацію випуску акцій.
2. Управління товариством. Оскільки загальні збори - це найвищий орган управління товариством, то у випадку одноосібного створення компетенції загальних зборів отримуватиме одна особа. Всі питання, що віднесені до компетенції загальних зборів вирішуються одним акціонером шляхом прийняття рішень, які набуватимуть письмового вигляду та одночасно і статусу протоколу загальних зборів. Обрання наглядової ради, або ж виконавчого органу проводитиметься без кумулятивного голосування.
Допомога юриста при створенні господарського товариства:
Юрист допоможе провести правовий аналіз ситуації, визначитися із документами та подати їх до реєстратора. Послуги юриста є важливими так як саме вони дозволять досягти бажаного результату витрачаючи при цьому мінімум часу та зусиль. Консультація юриста необхідна для того щоб всі кроки при створенні бізнесу відповідали вимогам законодавства та враховувалися при цьому індивідуальні обставини.