Верховна Рада внесла зміни до Кримінального процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу та Цивільного кодексу України щодо призупинення забезпечення боргу у випадку, якщо боржник є операто-ром критичної інфраструктури.
Початок провадження у справі про банкрутство оператора критичної інфраструктури, акції якого були примусово експропрійовані під час воєнного стану та в якому держава прямо чи опосередковано володіє 50% або більше його статутного капіталу, вважається провадженням у справі про банкрутство, яке підлягає закриттю на всіх етапах.
Процедура банкрутства.
22 травня Верховна Рада в цілому прийняла законопроект 8316 «Про забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури в умовах воєнного стану», який буде поданий до парламенту в грудні 2022 року.
Цей Закон № набирає чинності з дня його опублікування та поширюватиметься лише на господарські товариства, акції (частки, частки) яких були примусово відчужені в умовах воєнного стану до набрання чинності цим Законом.
Так, статтю 137 Господарського процесуального закону доповнено такими нормами.
Забезпечення позовів шляхом зупинення дії рішень про примусове відчуження майна в умовах воєнного стану, винесених відповідно до Закону України «Про примусове передачу, примусове відчуження чи конфіскацію майна в умовах воєнного стану» не допускається.
«Або надзвичайна ситуація».
Тимчасово, на час дії воєнного стану та протягом двох років після його припинення або скасування, вимоги, передбачені цим Законом, якщо відповідачем (боржником) є або має бути певне комерційне підприємство, не допускається вжиття заходів щодо його забезпечення Відповідає наступним критеріям: • Оператор критичної інфраструктури.
- На час воєнного стану примусово вилучено акції (паї, частки) господарських товариств.
• Державі прямо чи опосередковано належить понад 50% акцій (часток, часток) статутного капіталу господарського товариства.
Тому статтю 150 ЦПК було доповнено аналогічною нормою.
Забезпечення позовів шляхом зупинення дії рішень про примусове відчуження майна в умовах воєнного стану, винесених відповідно до Закону України «Про примусове передачу, примусове відчуження чи конфіскацію майна в умовах воєнного стану» не допускається.
На період дії воєнного стану та протягом двох років після його припинення або скасування відповідач (боржник) не має права вживати передбачених цим законом заходів тимчасового забезпечення вимог.
Деякі комерційні підприємства відповідають або повинні відповідати таким критеріям: • Оператор критичної інфраструктури.
- На час воєнного стану примусово вилучено акції (паї, частки) господарських товариств.
• Державі прямо чи опосередковано належить понад 50% акцій (часток, часток) статутного капіталу господарського товариства.
Додано також статтю 151 Закону про адміністративний суд, що не допускається забезпечення позовів шляхом призупинення дії рішення про примусову видачу майна під час воєнного стану:
- «відчуження» або конфіскація майна в умовах воєнного або надзвичайного стану; Під час дії воєнного стану та протягом двох років після його припинення чи скасування тимчасово не допускається вжиття заходів забезпечення позовів, передбачених цим законом, до суб'єктів, які відповідають таким ознакам: .
• Керівництво деталізує критичну інфраструктуру.
• Акції (частки, паї) господарських товариств під час воєнного стану примусово вилучали.
• Державі прямо чи опосередковано належить понад 50% акцій (часток, часток) статутного капіталу господарського товариства.
Закону України «Про банкрутство» передбачено, що на період дії воєнного стану та протягом двох років після його припинення чи скасування тимчасово не допускається порушення справи про банкрутство підприємств, які відповідають таким ознакам: - На час воєнного стану примусово вилучено акції (паї, частки) господарських товариств.
• Державі прямо чи опосередковано належить 50 і більше відсотків акцій (часток, часток) статутного капіталу господарського товариства, крім господарських товариств, які ліквідуються за рішенням власників.
Порушення справи про банкрутство комерційного підприємства, яке відповідає всім критеріям: є оператором критичної інфраструктури; Господарсько-соціальні запаси (запаси, запаси) були примусово відчужені в умовах воєнного стану.
Держава прямо чи опосередковано володіє акціями (частками, паями) у розмірі понад 50 відсотків статутного капіталу комерційного товариства.
Проте комерційні товариства підлягають закриттю на всіх стадіях банкрутства та ліквідуються за рішенням їх власників, за винятком діяльності комерційних товариств (до і після банкрутства боржника).
Таким чином, ми бачимо про те,що приймаються зміни не тільки до чинного закону прийняті з урахуванням змін до вимог часу та введеного воєнного стану в Україні , а також і щодо діяльності бізнесу відповідно до того факту , що був проведений Правовий аналіз ситуації, аналіз документів і проведена перевірка документів юристом, надана письмова консультація та юридичний висновок.