Процесуальні джерела доказів для доведення вчинення злочину
Докази в кримінальному провадженні - це фактичні дані, які отримані відповідно до Кримінального процесуального кодексу. На їх основі слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність або відсутність фактів та обставин, які мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Кримінальний процесуальний кодекс України визначає, що у кримінальних справах з розслідування злочинів, процесуальними джерелами доказів можуть бути:
1. показання,
2. речові докази,
3. документи
4. висновки експертів.
Норми Кримінального процесуального кодексу України розмежовують кримінальні злочини і кримінальні проступки, та для кримінальних проступків визначено додаткові процесуальні джерела доказів.
Процесуальні джерела доказів, які визначені для кримінальних проступків, не можуть бути використані як докази для доведення вчинення злочину. Щоб такі докази використати для доведення вчинення злочину, прокурору необхідно подати відповідне клопотання слідчому судді та отримати його ухвалу.
З метою врахування на користь підозрюваного чи обвинуваченого всіх особливостей кримінального закону та кримінального процесуального закону дуже важливо мати професійну правову допомогу під час розслідування та розгляду кримінальної справи. Якщо ви є підозрюваним або обвинуваченим у кримінальному провадженні, не вагайтеся і укладайте договір з адвокатом сервісу «Консультант» для вашого захисту у кримінальній справі.
Процесуальні джерела доказів для доведення вчинення кримінального проступку
Розглянемо, яке кримінальне правопорушення вважається кримінальним проступком та які додаткові процесуальні джерела доказів передбачені для доведення наявності складу кримінального проступку у діянні особи.
Кримінальний проступок –
це діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачено основне покарання у виді штрафу не більше 51 тисячі гривень або інше не суворе покарання, не пов’язане з позбавленням волі. Це може включати різні порушення, за які передбачено штраф або інші адміністративні санкції, але не включає позбавлення волі
Додатковими процесуальними джерелами доказів для доведення кримінального проступку є:
1. пояснення осіб,
2. результати медичного освідування,
3. висновок спеціаліста,
4. показання технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису,
5. показання засобів, безпосередньо призначених для фото- і кінозйомки, відеозапису.
Інші джерела доказів, які не визначені кримінальним процесуальним кодексом України не можуть бути використані для доведення вчинення злочину чи кримінального проступку.
Показання. Речові докази. Висновок експерта
Показання:
- Показання свідка – це усне або письмове повідомлення особи, яка не є підозрюваним або обвинуваченим, щодо обставин, які вона спостерігала або знає, та які мають значення для кримінального провадження. Показання надаються під час допиту. Свідок зобов’язаний давати показання слідчому, прокурору, слідчому судді та суду.
- Показання потерпілого – це усне або письмове повідомлення особи, яка постраждала від кримінального правопорушення, щодо обставин, які мають значення для кримінального провадження.
- Показання підозрюваного або обвинуваченого – це усне або письмове повідомлення особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, щодо обставин, які мають значення для кримінального провадження.
Потерпілий, підозрюваний та обвинувачений не зобов'язані давати показання, але ма ють право їх давати.
Речові докази:
- Речові докази – це матеріальні об'єкти, що містять інформацію про обставини, які мають значення для кримінального провадження. Вони можуть бути предметами, на яких є сліди злочину, або іншими об'єктами, що мають доказове значення.
- Речові докази можуть бути надані стороною обвинувачення або захисту, а також вилучені під час слідчих дій.
- Важливою вимогою до речових доказів є їх належне зберігання та опис у протоколах, які складаються під час їх вилучення.
Висновок експерта:
- Висновок експерта – це документ, який містить науково обґрунтовані висновки спеціаліста (експерта) щодо питань, які виникають під час кримінального провадження та потребують спеціальних знань у певній галузі.
- Висновок експерта має містити: вступну частину (відомості про експерта, підстави для проведення експертизи), описову частину (виклад методики дослідження та проведених досліджень) і заключну частину (висновки експерта щодо поставлених питань).
Висновок
Ці процесуальні джерела доказів є важливими елементами доказової бази в кримінальному провадженні та підлягають оцінці судом разом з іншими доказами для встановлення об'єктивної істини у справі.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, здійснять правовий аналіз ситуації, зроблять всебічний аналіз документів, підготують юридичний висновок та забезпечать представлення інтересів клієнта в органах державної влади або суді, візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Консультація адвоката та правовий захист адвокатом є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.
Юридичний сервіс «Консультант» надає послугу « допомога адвоката онлайн ».