Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Земельни пай – це ділянка землі, яка має сільськогосподарське призначення та розподілялася в більшості, випадків між членами колективних підприємств.
- Законодавством передбачена необхідність отримання права власності власниками паїв.
- Важливість реєстрації полягає в тому, що саме земельна ділянка, що є зареєстрованою, може бути успадкована, передаватися в оренду, або ж виступати предметом продажу.
- Якщо ж цього не буде оформлено то вважається, що власник відмовився від неї, що спричинить перехід землі у комунальну власність певної територіальної громади.
- Загалом реєстрація паю - є досить складним процесом, адже передбачає багато стадій та професійну правову оцінку кожної окремої ситуації.
Загальна процедура отримання права власності на земельний пай:
- Першим кроком є звернення до місцевої ради з метою виділення земельної ділянки та розроблення необхідної документації, що допоможе встановити межі земельної ділянки. У більшості випадків земля виділяється у вигляді однієї ділянки. але передбачається можливість виділення двох ділянок з різним складом угідь. Результатом подання заяви є розроблення відповідною радою проекту землеустрою з метою організації земельних часток. Варто зазначити, що до заяви додаються документи, що встановлюють право власності на земельну ділянку.
- Наступною стадією є укладення договору з землевпорядними організаціями. Це може зробити як і сам заявник, так і місцева рада до якої він звертався. Метою такого договору є встановлення меж земельної ділянки. Паралельно з цим розробляється технічна документація та проект землеустрою, що також є необхідним для процесу отримання права власності.
- Після укладення договору, необхідно звернутися у найближчий ЦНАП, шляхом подачі заяви за встановленою формою. Метою такого звернення є внесення відомостей до Державного кадастру та отримання витягу з нього, що засвідчує присвоєння кадастрового номеру. Закон про нерухомість визначає, що реєстрація права земельної ділянки може проводиться виключно за наявності відомостей про земельну ділянку у Державному земельному кадастрі.
- Наступним кроком є звернення до місцевої ради з метою затвердження вищезазначеної документації та оформлення власності земельної ділянки.
- Заключним та найважливішим кроком є безпосередня реєстрація права власності. Це можна зробити звернувшись до державного реєстратора у найближчому ЦНАПі. Результатом реєстрації є внесення відомостей до Державного реєстру прав та отримання відповідного витягу. Закон про нерухомість а саме ст. 19 встановлює п’ятиденний строк для проведення реєстрації з дня подання відповідної заяви.
Бувають випадки, коли у особи є державний акт старого зразка, що засвідчує право власності. але не має кадастрового номеру. Для власника передбачена наступна процедура: розробка технічної документації, шляхом укладання договору; реєстрація паю у Державному земельному кадастрі та звернення до державного реєстратора у найближчому ЦНАПі після сплати адміністративного збору з метою реєстрації права власності.
Допомога юриста у реєстрації паю:
- Отже, якщо ви вирішили зареєструвати пай, то слід ретельно підійти до кожної стадії вищезазначеної процедури.
- Допомога досвідченого юриста унеможливить виникнення проблем зі зверненням до державних органів та складенням документів.
- Досвідчений юрист чітко встановить алгоритм дій, враховуючи особливості кожної окремої ситуації та виходячи з правових норм, що містить в собі закон про нерухомість та інші нормативно-правові акти.
- Особливо важливим є стадія укладення договору з уповноваженою організацією (завданням юриста є перевірка умов договору на відсутність порушення ваших прав та інтересів) та збором документів для реєстрації земельною ділянки у державного реєстратора.