Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання продажу земельного паю для їх власників стало досить поширеним та актуальним ще декілька років тому, коли у Верховній Раді України заговорили про це питання на законодавчому рівні. Про ці нюанси можна говорити дуже багато, адже тут можна знайти і прихильників такого рішення, і тих, хто є категорично проти.
- Правовий аналіз ситуації свідчить, що на сьогодні остаточно можна сказати, що на сьогодні українці користуються правом продажу свого земельного паю. Також існує право розпоряджатися ним на власний розсуд.
- Мова йде про те, що переважна більшість власників паїв здають свої земельні ділянки сільськогосподарського призначення в оренду – короткострокову чи довгострокову, все залежить від обставин та самого волевиявлення власника.
- Однак, що робити, якщо власник таки вирішив продати свій пай? Який алгоритм дій, з’ясуємо, і з цим допоможе дана письмова консультація.
По-перше, коли власник прийняв рішення про продаж землі, варто зайнятися оформленням документів, у разі, якщо вони не оформлені. До прикладу, може не бути кадастрового номеру (відсутність інформації у єдиній базі). Для цього буде варто звернутися до установи, яка займається розробкою документів із землеустрою. Однак, у разі, коли власник має державний акт на землю – у такому документі обов’язково зазначається кадастровий номер.
Крім того, власник сам може здійснити перевірку такого номеру і за допомогою онлайн сервісу – map.land.gov.ua, що передбачає собою Публічну кадастрову карту.
По-друге слід подумати і про те, чи не порушить власник паю переважне право купівлі, продавши землю іншій чужій особі. Аналіз документів свідчить, що мова йде про те, що у разі, коли власник паю здає його в оренду певній особі (орендареві), саме орендар користується переважним правом на купівлі даної земельної ділянки сільськогосподарського призначення. Адже, у іншому разі орендар має право оспорювати такий правочин.
По-третє власник повинен зібрати певний перелік документів, які буду потрібні для укладання договору купівлі-продажу.
Зокрема, до таких документів можна віднести наступні:
- документи, які визначають саме право власності на земельний пій;
- документ (витяг) з земельного кадастру;
- документ (витяг) з реєстру речових прав;
- технічна документація, зокрема, грошова оцінка;
- документи, що підтверджують особу (як продавця так і покупця);
- ідентифікаційні коди;
- висновки експерта щодо грошової оцінки паю;
- у разі наявності, довіреність та документи особи, якщо договір буде укладений через представника;
- згода обох з подружжя, якщо продаж буде здійснення ними, або – свідоцтво про розірвання шлюбу.
Варто сказати і про формування ціни договору, адже до дві тисячі тридцятого року така цінова політика не буде на законних підставах менше, ніж її нормативна грошова оцінка, яка встановлюється в документах.
Крім того можна зробити юридичний висновок про те, що на визначенні ціни також відіграє і роль експертної думки (оцінки), від якої залежить багато факторів, зокрема і розташування самої земельної ділянки і певній місцевості тощо.
Останнім кроком буде звернення до нотаріуса, адже лише він зможе законно оформити всі належні документи та оформити правочин.