Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
На сьогодні питання продажу земельних ділянок в Україні має певні юридичні особливості та нюанси. Із введенням в Україні воєнного стану ринок землі на початку був дуже повільний, адже така статистика передусім говорила про певні соціальні труднощі для українців.
- Станом на зараз така ситуація трішки змінилася, адже значна частина територій України була деокупована та люди, які на ній проживають потрохи повертаються до нормального сучасного життя.
- У зв’язку із чим існує певне налагодження земельних відносин та реалізація права на продаж власниками своїх земельних ділянок.
- Тут не буде зайва і консультація юриста юридичного маркетплейсу «Консультант».
- Сьогодні проговоримо про те, чи мають право орендарі паїв (земельних ділянок) на особливі привілеї при продажу власниками таких ділянок.
- Правовий аналіз ситуації визначає, що, тут нам допоможуть загальні норми чинного земельного законодавства, відповідно до якого існує певна норма, яка регулює переважне право купівлі зазначеної вище земельної ділянки.
- Таким правом може скористатися особа, яка використовує земельну ділянку на умовах договору оренди (орендар).
- Суть полягає у тому, що орендам може в першу чергу викупити земельну ділянку, яку використовує на умовах оренди.
- З юридичної точки зору це називається першочергове право викупу ділянки.
- В цьому випадку такий орендар користується певним пріорітетом купівлі ділянки на відміну від інших потенційних покупців. Єдине що – орендареві повинні підійти ціна договору та відповідні в ньому умови, які визначаються продавцем.
Аналіз документів показує, що тут і сам продавець (власник такої земельної ділянки повинен пам’ятати, що у разі продажу своєї землі, він повинен про це попередити свого орендаря, аби не порушити таке переважне право купівлі.
- Натомість, сам орендар також може передати таке переважне право купівлі третій стороні, але на законних умовах (через договір), та визначити що дана особа має першочергове право купівлі такої земельної ділянки.
- Сама реалізація такого права полягає у певному алгоритмі дій, до якого відноситься те, що особа, яка є власником своєї ділянки, повинна здійснити реєстрацію свого бажання продати землю через відповідний реєстр речових прав чи скористатися послугами нотаріуса.
- Реєстрація через реєстр буде потрібна у разі, коли ділянка буде продаватися через аукціон.
- Далі свою задачу виконує сам нотаріус – здійснює повідомлення особам, які мають таке переважне право.
- Таке повідомлення повинно бути оформленим у належному чином письмовій формі (цінний лист із гарантуванням отримання такого повідомлення), або розписка.
- На відповідь особа, яка користується таким переважним правом, повинна протягом одного місяця повідомити нотаріуса про своє рішення купити ділянку, але такий термін не може сягати більше, ніж один місяць.
- Далі сам нотаріус повинен перевірити, чи дійсно законне для даної особи (орендаря) користуватися таким переважним право купівлі. У разі, якщо це є дійсністю, відбувається процедура оформлення документів.
Тут слід зробити юридичний висновок, що у разі, якщо таке переважне право було порушено з боку власника та інших осіб, орендар має повне право на звернення до суду за захистом свого порушеного права.