Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання використання прав водія за межами території України є досить актуальним на зараз.
- В сьогоденних умовах воєнного стану значна частина українців вимушені проживати в європейських державах з метою збереження життя та здоров’я своєї родини.
- У зв’язку із чим певні питання соціального та юридичного характеру потребують роз’яснень від компетентних спеціалістів.
- Тому висвітлення теми легальності українського посвідчення водія на європейських територіях також входить до переліку актуальних питань в тому числі, а компетентна консультація юриста може допомогти вирішити питання різної складності.
- Юридичний маркетплейс «Консультант» може допомогти у вирішенні таких питань.
- Здійснюючи аналіз документів, слід сказати, що нещодавно свою думку з цього питання також висловив і Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
- Він зазначив, що українці мають повне право керувати транспортним засобом за інших європейських територіях, та користуватися вітчизняним посвідченням водія.
На ряду із цим, здійснюючи правовий аналіз ситуації, варто виокремити певні особливості, до яких можна віднести наступні.
По-перше українське посвідчення в Європі не потрібно обмінювати, адже його можна використовувати без обміну чи отримання нового.
По-друге таким документом можна користуватися весь час перебування за кордоном. Крім того, зараз не потрібно обов’язково робити переклад свого посвідчення чи посвідчення водія міжнародного рівня. Але варто пам’ятати, що варто із собою у такому разі мати документ, що підтверджує свою особу (паспорт тощо).
По-третє можна звернути увагу на те, що навіть у разі, якщо посвідчення за терміном дії є простроченим, це не змінює його юридичної сили. У такому разі також посвідченням, у якого закінчився термін дії, можна користуватися на території ЄС і замінювати його не є нагальною потребою.
Крім того, варто зазначити, що у разі виникнення певних непередбачуваних обставин, наприклад якщо особою було втрачено його посвідчення, або такий документ був викрадений, існує механізм, який дозволяє отримати тимчасове водійське посвідчення за зразком Європейського Союзу без обов’язкового складання відповідного водійського іспиту.
- Це обумовлено тим, що особа знаходиться у якості переселенця та перебуває під захистом такої європейської держави.
- Однак, все ж таки у разі, коли особа бажає змінити анкетні дані (зміна прізвища тощо), або із закінченням терміну дії посвідчення все ж таки виникла потреба у його заміні на нове, чи у разі, якщо таке водійське посвідчення було пошкоджене, у такому разі можна звернутися до Державного Підприємства «Документ» з метою заміни такого посвідчення.
- Філії даного підприємства знаходяться і за межами України, та функціонують у таких країнах, як Туреччина, Чехія, Польща, Німеччина, Іспанія та Словаччина.
Роблячи юридичний висновок, слід і згадати про те, що деякі країні Європейського Союзу у своєму законодавстві можуть мати певні відмінності, саме тому варто заздалегідь вивчити такі особливості використання українського посвідчення водія.