юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Підстави для позбавлення батьків прав:
Позбавити батьківських прав можна тільки в судовому порядку, інших процедур не передбачено.
Мати чи батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо всіх дітей або одного з них.
Відповідно до статті 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав у разі вчинення ними таких діянь:
1. Дитина протягом шести місяців не була забрана з пологового будинку чи іншого лікувального закладу і не перебувала під доглядом батьків (без поважних причин);
2. ухилятися від обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
3. Жорстоке поводження з дитиною (застосування фізичного чи психічного насильства, недозволених методів виховання, образа людської гідності дітей тощо);
4. Тривале зловживання алкоголем або наркотиками (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками);
5. Будь-яка форма експлуатації дитини (наприклад, примус до важкої роботи, заняття проституцією чи злочинною діяльністю), примушування до жебракування та бродяжництва;
6. Засуджені за умисні злочини проти дітей.
Кого не можна позбавити батьківських прав
Немає підстав для позбавлення батьків прав у разі вчинення ними кримінального правопорушення з необережності (наприклад, випадкове заподіяння шкоди здоров’ю дитини під час гри, виконання робіт тощо).
У разі невиконання одним із батьків своїх батьківських обов'язків у зв'язку з психічною хворобою, неосудністю, тривалим відрядженням або тим з батьків, з ким проживає дитина, створюються перешкоди, батьки не можуть бути позбавлені прав за рішенням пленарного засідання. . № 3 Верховного Суду України від 30 березня 2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав».
Відповідно до частини другої статті 164 Сімейного кодексу України особа не може бути до досягнення нею повноліття позбавлена батьківських прав на підставі ухилення від обов'язків щодо виховання та (або) навчання дітей, хронічний алкоголізм чи зловживання наркотиками, або вдаватися до будь-якого типу експлуатації дітей.
Порядок позбавлення батьківських прав
Позбавлення батьківських прав допускається лише для дітей до 18 років. Для позбавлення батьківських прав необхідно виконати наступні дії:
1. Встановити, що особа свідомо порушувала батьківські обов'язки, злісно не виконувала вимог та рекомендацій органів опіки та піклування, надавала послуги неповнолітнім, умисно ухилялася від лікування (хронічний алкоголізм, наркоманія, наркоманія) та збирала всі необхідні супроводжуючі. докази;
2. Звернутися до органу опіки та піклування для отримання висновку про умови проживання та виховання дитини, поведінку батьків, їх стосунки з дитиною та ставлення до виконання батьківських обов'язків.Взаємовідносини (Документ: Заява про надання висновку про необхідність позбавлення батьківських прав (Орган опіки та піклування).docx; Файл: Заява про надання висновку про необхідність позбавлення батьківських прав (ОМС).docx);
3. Подати до суду позовну заяву про позбавлення батьківських прав (зразок документа: Коротка інформація про позбавлення батьківських прав.docx) та отримати рішення суду за результатами розгляду.
Після набрання законної сили рішення суду про позбавлення батьківських прав надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.
Кваліфікований адвокат чи юрист Юридичного сервісу «Консультант» надасть кваліфікований правовий аналіз ситуації та допоможе при складання необхідних документів. Послуги юриста або послуги адвокати, при підготовці та подачі документів в категорія сімейних правовідносин є доволі суттєвими. Судовий процес в вказаній категорії справ може бути тяжким та довготривалими, у зв"язку з чим послуги адвоката при супроводі таких справ є вкрай необхідними.