Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить часто виникають випадки, коли особа бажає переоформити квартиру, або іншу нерухомість власником якої вона є, на доньку, онука або інших родичів.
- Постає питання, яким чином здійснити зміну права власності та уникнути юридичних проблем у майбутньому.
- Для початку слід визначитися з тим, що терміну «переоформлення» у чинному законодавстві не існує, але є правочини, за допомогою яких особа може передати право власності на певний об’єкт: договір купівлі-продажу, дарування, заповіт, рента.
- Якщо мова йде про відносини між родичами і передбачається безоплатна передача майна, то необхідно укладати договір дарування, що є більш простим з правової точки зору, та не підпадає під оподаткування, крім деяких випадків.
Особливості договору дарування:
- Відповідно до ст. 717 ЦКУ договір дарування - це угода між дарувальником (особа, що бажає передати певне майно) та обдаровуваним ( особа, якій передається майно) про безоплатну передачу майна, тобто здійснюється на безумовній основі.
- Загалом предметом такого договору можуть бути як рухомі речі, цінні папери, так і нерухомість або ж земельні ділянки.
- Якщо ж мова йде про укладення договору дарування нерухомості, то це обов’язково повинно відбуватись у письмовій формі та нотаріально посвідчуватись.
- Законодавством передбачається можливість укладення такого договору представником, що може здійснити юрист з нерухомості шляхом укладення довіреності.
- Варто зазначити стосовно податкової сторони такого правочину, адже законодавством передбачається, що дарунки близьким родичам не підлягають оподаткуванню.
- Якщо виявиться, що майно подарував не близький родич то державне мито становитиме 5% ПДФО та ще 1,5 % воєнного збору.
- Договір дарування створює обов’язки для дарувальника, який полягає у тому, що він забов’язаний перед тим як укладати правочин повідомити свого контрагента про наявні недоліки у предметі дарування.
Особливості укладення та оформлення договору дарування:
Як вже зазначалося договір дарування предметом якого є нерухоме майно укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню, але поряд з цим є ряд правових особливостей на які варто звернути увагу:
- Для того щоб укласти договір дарування дарувальник повинен мати перелік необхідних документів, а саме: акт оцінки нерухомості, що є предметом дарування, документи, що підтверджують сплату державного мита, правовстановлюючі документи, технічний паспорт та довідку про кількість осіб, що прописані в квартирі ( така довідка видається у ЦНАП) та документи, що засвідчують особу дарувальника.
- Бувають випадки, коли договір дарування укладає один з подружжя щодо нерухомого майна, яке є спільною сумісною власністю. В такому разі необхідно отримати згоду, що нотаріально посвідчується, на укладення правочину у другого з подружжя.
- У договорі дарування обов’язково зазначаються всі істотні умови, а саме: предмет ( майно, що дарується), строк для здійснення передачі, визначення прав та обов’язків кожної із сторін, засоби забезпечення виконання забов’язання та строк дії договору. Варто зазначити, що на етапі підготовки договору, все ж таки може знадобитися допомога юриса з нерухомості.
- Процедура оформлення виглядає наступним чином: перевірка нотаріусом справжності зібраних документів, підготовка договору, безпосереднє підписання, внесення відомостей до ЕДР та отримання відповідного витягу. Варто зазначити, що необхідно звертатися до нотаріуса за місцем розташування нерухомого майна.
Умови розірвання договору:
- Розірвання договору може бути можливим у випадку грубої невдячності з бору обдаровуваного, тобто вчинення злочину чи іншого правопорушення щодо самого дарувальника та його близьких родичів; у випадку умисного вбивства дарувальника, яке вчинив обдаровуваний, або ж якщо він недбало ставиться до речі, що є предметом дарування та являє собою історичну, культурну або ж наукову цінність (ст. 727 ЦКУ). .
- Також можливим є розірвання у випадку невиконання однією із сторін умов договору.
- При розірванні договору подароване майно переходить у власність дарувальника.
Послуги юриста з нерухомості при даруванні:
Досить часто при здійсненні дарування необхідною є консультація юриста з питань нерухомості, адже саме це зможе унеможливити виникнення багатьох проблем у майбутньому. Юрист врахує всі ризики та особливості укладення договору та зможе захистити ваші права та інтереси протягом всієї процедури.