Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Сьогодні ми живемо в таких реаліях, що одно слово «повістка» спонукає у чоловіків відчуття остраху, оскільки це слово відразу викликає думку у багатьох, що, якщо людині видадуть повістку, то його відразу відправлять без підготовки в ті самі місця пекельних боїв.
- Дуже багато громадян лякаються інформації, яка, зокрема, роїться у засобах масової інформації про те, що, якщо особа ухиляється від явки за повісткою, то їй загрожує притягнення до кримінальної відповідальності. Чи справді це так ?
- У вирішенні такого питання Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, оскільки такі фахівці швидко та ефективно допоможуть Вам зробити повний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які Вас можуть бути наявними з цього питання.
- Дійсно, стаття 336 Кримінального кодексу України зазначає, що ухилення від призову за мобілізацією, від призову може каратися позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
- Але як це працює? Давайте розберемося. Застосування положень ст. 336 ККУ має складний правовий механізм своєї реалізації.
- Але, якщо є обставини, які свідчать про те, що о Вас можуть застосувати ст. 336 ККУ, то Вам слід вирішення цієї ситуації Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, оскільки такі фахівці швидко та ефективно допоможуть Вам зробити повний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які Вас є у справі.
Відомі види повісток явки до ТЦК:
- повістка для уточнення інформаційних облікових даних: з’явитися та стати на облік, з’явитися для повновлення, уточнення даних про призовника тощо;
- повістка про проходження військово-лікарської комісії: з’явитися та пройти медичну комісію;
- повістка про призов до армії: повістка, у якій зазначається строк, на протязі якого особа повинна з’явитися до призовної дільниці;
- мобілізаційне розпорядження: безпосереднє направлення особи до війська.
У будь-якому з видів повісток треба з’явитися та розібратися, що з Вас питають.
- Особливо це стосується випадків, коли Ви отримали повістку особисто і поставили свій підпис.
- Вам слід розуміти, що ті повістки, які Ви особисто не отримували, не мають такої юридичної сили у питаннях відповідальності, ніж ті, на отримання яких Ви поставили свій підпис.
- Це пояснюється тим, перш за все, що своїм підписом Ви чітко посвідчуєте свою особу та приймаєте усю відповідальність.
- Тому слід розуміти, що повістку Вам вручити можуть будь де, майже в любому місці, але вона буде дійсною при умові Вашого підпису і того, що її вручає уповноважена особа.
- Треба звертати увагу й на те чи законно Вам вручають повістку, чи дотримуються законодавчих норм та правил уповноважені на це особи, чи повістка відповідає вимогам, чи може застарілого відміненого законодавством зразка тощо.
- Якщо є хоч дещо із вказаного тоді ніхто Вас взагалі до жодного виду відповідальності не притягне, а, якщо і буде намагатися, то це можна буде оскаржити.
- Повістки, які залишаються в поштових ящиках в під’їзді, наклюються на двері квартир, присилаються в соцмережах і т. п. ніякою юридичною сили не мають, тому не тягнуть жодної відповідальності за собою.
- Оскільки повістка має характер офіційного, законом встановленої форми повідомлення.
Є випадки, при наявності яких Ви маєте повне право відмовитись від повістки та підписуватись про її отримання. Наприклад, це може бути неправильно вказані Ваші дані в повістці, повістку Вам вручає не уповноважена на це особа, наявні відсутність печатка чи підпис такої особи. У разі такого Вашого рішення – відмовитись від прийняття повстки – складається відповідний акт, який засвідчується свідками та направляється до керівництва ТЦКСП.
- При Вашій явці до ТЦК Вас першим кроком поставлять на облік, сформують усі дані про Вас. Після чого Вам буде направлена повістка для проходження медичної комісії. Вже за результатами медичного висновку Вас можуть направити на строкову службу.
- При отриманні повістки Вас зобов’язують з’явитися ТЦК. У разі, якщо Ви належите до категорії осіб, які не підлягають мобілізація, потрібно надати центру документи, що підтверджують підстави для звільнення від мобілізації.
- Та притягнути людину до відповідальності за ст. 336 ККУ як ухилянта від призову можна, але лише, якщо буде підтверджено склад правопорушення – якщо що Ви придатні до військової служби за станом здоров’я, переш за все, та, знаючи це в подальшому не з’явилися до ТЦК за повісткою.
- Також Вам слід розуміти, що можуть бути і інші обставини, які можуть відстрочити Вам проходження військової служби чи взагалі звільнити від її проходження, наприклад, догляд за людиною інвалідом, що має 1 групу, людьми похилого віку старше 80 років тощо.
- А для вирішення можливих підстав з метою, які можуть відстрочити Вам проходження військової служби чи взагалі звільнити від її проходження Вам слід вирішення цієї ситуації Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, оскільки такі фахівці швидко та ефективно допоможуть Вам зробити повний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які Вас є у справі.
Наявність обставин вказаного «але» людині слід довести.
- Для цього Вам потрібно, перш за все, пройти медичний огляд і за його результатами, якщо Вас буде визнано придатним до військової служби, тільки у такому разі на Вас може бути направлено до суду.
- Також, слід пам’ятати, що, якщо Вас визнали придатним і Вам буде направлено, мобілізаційне розпорядження, то у Вас є доба для того, щоб з’явиться до ТЦК, Якщо Вас буде визнано непридатним, то Вас буде притягнуто лише адміністративного у вигляді покарання у вигляді штрафу.
- Про це говориться у ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, де вказано, що, якщо особа не з’явиться за поісткою до ТЦК для визначення придатності до військової служби у воєнний час, то до такої особи застосовується адміністративна відповідальність у вигляді штрафу 3400−5100 грн.
- Про це виносить Начальник ТЦК відповідну постанову. Вам цю постанову видають під власний підпис. Ви сплачуєте вказаний адміністративний штраф та у подальшому вас доставляють до ТЦК. Ніякої кримінальної відповідальності не застосовується у такому разі стосовно Вас.
Але слід розуміти, що за ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, долучати докази та звертатися за юридичною допомогою. Вам не слід у важливу хвилину розгубитися, а звернутися за юридичною допомогою. Саме тому Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, які допоможуть Вам зробити повний аналіз правової ситуації та аналіз документів.
- Справа про адміністративні правопорушення розглядається Начальником ТЦК лише при Вашій присутності.
- Якщо Начальник ТЦК виносить постанову без Вашого відома, без належного повідомлення Вас про те, що Вас притягають до адміністративної відповідальності, то така постанова носить характер незаконної.
- У разі такого неповідомлення, Вам слід знати, що у Вас порушується можливість на захист Ваших прав та інтересів, що й тягне незаконності постанови Начальника ТЦК.
- Тому така постанова через незаконність підлягає скасуванню.
- Оскаржити таку постанову можна чи через Начальника вище за ланкою або через суд.
Види відповідальності за неявку за повісткою:
- адміністративна;
- кримінальна.
Слід розуміти, що, якщо Ви один чи два рази не з’явился за врученою повісткою до ТЦК, то до Вас може застосуватися адміністративна відповідальність.
Але, якщо Ви ухилялися набагато більше разів, то вже безпосередньо кримінальна.
При отриманні повістки Вам потрібно обов’язково звернути увагу на те, яку саме повістку Вам надають, що в ній вказано - просто до явки до ТЦК чи безпосередньо до мобілізації .
- Адже інколи може застосовуватися безпосередньо і відразу кримінальна відповідальність. Це має місце тоді, коли Ви вже попередньо проходили медичний огляд.
- Але у будь-якому разі, якщо у Вас виникла така ситуація і з різних причин Ви не з’явилися за повісткою і Вас притягнули до певного виду відповідальності, Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, оскільки такі фахівці швидко та ефективно допоможуть Вам зробити повний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які Вас є у справі
Таким чином, притягнути Вас до кримінальної відповідальності за ухилення від явки за повісткою можуть лише у випадку, якщо Ви пройшли медичний огляд та за висновком медичної комісії були визнані придатними за станом здоров’я до військової служби і навмисне не з’явилися за повісткою.
Відповідальність настає лише в разі, якщо військовозобов'язаному було належним законним чином повідомлено про призов. Належним чином є вручення повістки під особистий Ваш підпис.
В іншому випадку можна притягнуту усю країну до відповідальності.
Більш того цей факт треба довести, а Ви маєте повне право відстоювати свої інтересі, долучивши до справи юриста чи адвоката.
Питання про притягнення Вас до кримінальної відповідальності розглядається виключно судом і суд надає Вам можливість виправлення у такому питанні.
А для того, щоб виявити, які є у Вас підстави для уникнення подібної ситуації та оформлення їх у належному процесуальному порядку, Вам слід звернутися за консультацією адвоката чи консультацією юриста, оскільки такі фахівці швидко та ефективно допоможуть Вам зробити повний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які Вас є у справі з метою відстояти свої права.
У таких випадках консультація адвоката або консультація юриста з військового права просто необхідна, вони проведуть правовий аналіз ситуації а також аналіз документів