Відтермінування мобілізації: Кого «використала» влада?
За два дні до набрання чинності новим Законом про загальну мобілізацію Рада видала постанову, якою розширює сферу дії закону і тим самим порушує права призовників.
«Постанова Уряду № 560 порушує права призовників» Постанова Уряду № 560, яка затвердила алгоритми поведінки призовників та документи, що збираються у призовників, викликала хвилю обурення.Експерти вважають, що реалізація деяких пунктів рішення є неможливою.
Питання постанови № 560, що стосуються студентів та сімей зниклих безвісти родичів.На думку експертів, документ принципово порушує право на призов.Наприклад, мова йде про відстрочки для людей з інвалідністю.
Міністри погодили, щоб люди з інвалідністю подали проект постанови до Військово-лікарської ко-місії (ВЛК).«Яке питання, чи може бути мобілізація будь-якої групи осіб з інвалідністю лише за їх-ньою згодою?» Крім того, ця процедура вимагає, щоб особи з інвалідністю були мобілізовані під час розгляду Комітетом заяви про відстрочку вони не будуть відправлені до ВЛК.Іншими словами, навіть якщо особа визнана ВЛК придатною до військової служби, така особа не може бути мобілізована.
Постанова No 560 визнана такою, що не відповідає не лише закону, а й власним положенням щодо переліку документів, наведених у додатку 5.” Крім того, Кабмін запровадив нововведення для сту-дентів та аспірантів.
Обов’язково подається документ про освіту студента, створений в єдиній державній електронній базі з питань освіти.«Ситуація така: придумали, але незрозуміло, хто і як його буде створюва-ти».Зараз триває робота над тим, щоб університети могли створювати ці сертифікати.Кабінет міністрів зобов’язав студентів отримувати сертифікати з електронних баз, які не формують такі документи.
На сайті Кабміну вже зареєстровано електронну петицію щодо зазначеного протиріччя.
Автор петиції Олександр Летусій вважає, що: «Хоч і є відстрочка мобілізації, але технічно реалізація цього права ще не забезпечена, що є безумовним порушенням прав та законних інтересів цієї категорії студентів».Інше питання, стосується жінок та чоловіки, які мають близьких родичів (чоло-віків, дружин, синів), дочка, батько, мати або біологічний (чистокровний) брат чи сестра) загинули чи пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення безпеки і оборони держави.Ця категорія громадян має право на відстрочку від мобілізації.
Обов’язковим документом є рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою за особливих обставин.Однак родичі зниклих захисників можуть бути мобілізовані, щоб довести свої права в суді, незважаючи на їхнє право на перерву.
«Дуже небагато сімей отримали підтвердження від суду про те, що родич вважається зниклим безвісти, документи, що підтверджують родинні стосунки, витяги з Єдиного реєстру досудових розслідувань про насильницькі зникнення та виписку з Єдиного реєстру зниклих безвісти осіб за особливих обставин достатньо.
На вашу думку, у майбутньому такі сім'ї відразу покладатимуться на суди, збільшуючи навантаження на суддів.
Поки такі справи розглядаються в суді, TЦК може одночасно мобілізувати жінок і чоловіків, чиї найближчі родичі зникли безвісти.
Нагадаємо, що уряд почав законодавчо необґрунтовано поширювати дію нового Закону про загальну мобілізацію.
Особливо відзначено такі порушення у другій групі – праві на відстрочку від призову для осіб, які мають доглядати за родичами інвалідів.На цьому звернув увагу народний представник України Ігор Фріс.
До речі, велика кількість недостовірних та застарілих даних у реєстрі "Оберіг" пояснюється люд-ським фактором та нерегулярним оновленням національних даних.
Про це повідомив представник Міністерства оборони України.
Таким чином, ми бачимо про те,що прийняті зміни до чинного закону прийняті з урахуванням змін до вимог часу та введеного воєнного стану в Україні , а також того факту , що був проведений Правовий аналіз ситуації, аналіз документів і проведена перевірка документів юристом і письмова консультація та юридичний висновок.