юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Визначення поточного рахунку боржника, для здійснення видаткових операцій.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо інших органів під час воєнного стану» від 11.04.2022 № 3048-ІХ (широко відомий як Закон № 3048-ІХ) поновлено 06.05/ 2023 року за результатами постанов про накладення арешту на кошти боржників.
Крім того, Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 було започатковано Законодавство на обмежений термін, до припинення або скасування воєнного стану в Україні. 64/2022, передбаченого засобом платежу для боржників (виключно фізичних осіб), на кошти яких виконавець звернув арешт, ці операції можуть здійснюватися протягом часу, що не перевищує двох місяців, протягом яких не більше двох сум Мінімальної заробітної плати витрачаються законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року разом із сплатою податків, зборів, участю в операціях, що здійснюються в установленому порядку.
У разі накладення арешту на кошти, пов’язані з декількома поточними рахунками боржника в одному банку чи кількома поточними рахунками в різних банках, а також за наявності кількох виконавчих проваджень щодо однієї фізичної особи лише один із поточних рахунків боржника має бути визначено для всіх проваджень, які мають фінансову складову, це буде єдиний спосіб проведення фінансових операцій, пов’язаних із боргом.
Крім того, кількість кримінальних проваджень не впливає на розмір суми, яка не підлягає стягненню, та максимальну суму, яку може витратити боржник.
Для визначення розрахункового рахунку в банку боржник повинен звернутися до державного органу чи приватного репетитора, останній накладає арешт на кошти, це рахунки для визначення поточного рахунка в банку за операціями, пов’язаними з витратами. . У цьому рахунку номер розрахункового рахунку та найменування банку є специфічними для рахунку.
Заява може бути подана як у паперовій формі (власноручно або поштою), так і в електронній формі відповідно до вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», в цьому законі зазначено, що електронний документ можна використовувати для ідентифікації автора підпису електронного документа.
Передача та надсилання електронних документів здійснюється автором або посередником в електронній формі за допомогою комп’ютера, електронної пошти чи системи документообігу, або шляхом надсилання електронних носіїв, які документують зміст документа.
Деякі вимоги щодо процедури подання заявки на банківський поточний рахунок не включені, однак загальні правила дозволяють вказувати додаткові уточнення, зокрема: назву державного органу чи приватного підрядника, який подає заявку; прізвище, ім'я та по батькові заявника; місце проживання чи роботи заявника, а також його адресу електронної пошти (за наявності); дата і підпис.
Звертаємо вашу увагу, що відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві, несе боржник.
Виконавець протягом двох днів з моменту отримання відповідної заяви від боржника виносить постанову щодо поточного обліку зазначеної заборгованості. Після цього має відбутися видаткова операція з поточного рахунку відповідного боргу. Постанова має бути видана не пізніше наступного дня.
- доставляє або обслуговує банк (обслуговує банк) запитуваної резолюції;
- забезпечує належне відкриття інших судових проваджень щодо заборгованості, а у разі відкриття додаткових судових проваджень щодо заборгованості надсилає відповідну постанову державним службам або приватному адвокату, який виконує ухвалу. При цьому розрахунковий рахунок, зазначений у відповідній постанові, вважається рахунком, призначеним для ведення операцій, за якими здійснюються видатки, що належать до відання цього органу виконавчої влади.
Припинення виконання виконавчих дій або процедур, спрямованих на оплату витрат поточних активів або зобов'язань, не є прийнятною причиною для відмови у визначенні поточного рахунку для цілей здійснення видатків.
У разі якщо виконавець ухвали про визначення поточного рахунку боржника за операціями, пов’язаними із здійсненням витрат, банк проводить ці операції за рахунком, зазначеним у ухвалі, щодо суми коштів у зазначеній сумі, тобто , стягнення цієї суми на цей рахунок не відбуватиметься.
Звертаємо увагу, що арешт коштів не знімається, натомість після відкриття поточного рахунку для видаткових операцій фізичні особи, які мають заборгованість, зможуть використовувати до двох місяців заробітної плати на місяць (з 1 січня 2024 року – 16000 грн.), а надлишок коштів буде списаний виконавцем. Ця законодавча норма буде легітимною лише на час воєнного стану, після закінчення воєнного стану заволодіння коштами повернеться належним чином.
Враховуючи це та щоб уникнути неприємних наслідків, у цей час було б доцільно звернутися до спеціаліста, за допомогою якого вирішити проблему заборгованості та зняти арешт з рахунків. На даний момент, навіть якщо загальна заборгованість значна, наші фахівці візьмуть участь у створенні компромісу з боржниками та договору з боржниками.
Юридичний сервіс «Консультант» підбере юриста чи адвоката, що проведе правовий аналіз ситуації, сформує відповідний процессуальний документ (заяву, позовну заяву, клопотання, тощо), а також допоможе у зборі доказової бази для найефективнішого вирішення питання. Спеціалісти сервісу супроводять процес від початку до виконання судового рішення. Також нададуть консультацію та допоможуть у вирішення таких питань як: підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості, банкрутство фізичної особи, зменшення боргу, та інше.