юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Оскільки частка статутного капіталу товариства з обмеженою чи додатковою відповідальністю є майном, відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон про ВП) вона може бути вилучена та примусово передана стягувачу.
Окремо від «корпоративних прав» стоять індивідуальні права власності на майно.
Так, відповідно до частини першої ст. 167 ГКУ корпоративні права - це особисті права акціонера, внесок якого визначається статутним капіталом (майном) господарської організації, зокрема право на участь в управлінні організацією, на одержання частини прибутку ( дивіденди) та майно у разі ліквідації організації відповідно до закону, а також інші повноваження, делеговані законом та установчими документами).
Корпоративні права є похідними від частини статутного капіталу і без переходу прав на нього не можуть бути передані від однієї особи до іншої.
Якщо відсоток визначається статутним капіталом, бенефіціар має можливість стягувати з нього комісію.
Частиною 1 ст. 53-1 ЗУ «Про ТОВ» особливості процесу звернення стягнення на частку (пай) учасника ТОВ та учасника ТОВ визначено п. Закон про ТОВ (далі – Закон про господарські товариства).
Етапи процесу звернення стягнення на підприємство, згідно зі ст. 22 Закону про корпорації з обмеженою відповідальністю:
1. Виконавець, склавши офіційний документ про те, як стягнути кошти з учасника або звернути стягнення на частку учасника, яку він як розпорядник майна передав у заставу за зобов’язаннями іншої особи, зобов’язаний одночасно повідомити товариство про свій намір звернути стягнення на частку боржника для направлення рішення про накладення арешту на частку. В рахунок виплати боржнику можуть бути передані корпоративні (майнові) права на частку в статутному капіталі товариства. Це не є протиправним згідно з чинним законодавством України (правовий висновок КГС ВС від 12.02.2020 № 912/2751/16);
2. Корпорація несе відповідальність за надання виконавчому органу повідомлення та рішення, а також інформації та доступу до документів фінансової звітності та інших документів, необхідних для оцінки боргу корпорації, протягом 30 днів.
3. Протягом 15 днів після закінчення зазначеного 30-денного строку виконавець розраховує вартість частки боржника у статутному капіталі відповідно до пункту 8 статті 24 Закону станом на попередній день; це вартість частки в капіталі.
4. Розглянувши вартість частки, виконавець пропонує придбати частку в інших учасників товариства (крім тих, які письмово відмовилися від переважних прав) згідно ст. 20 Положення;
5. Покупець отримує частку грошового ринку (продавець приймає рішення);
6. Виконавець розраховується з продавцем протягом 10 днів з моменту отримання платежу (без оплати угода вважається укладеною);
Якщо компанія або інший учасник не виконує перерахованих вище умов або якщо учасники компанії не використовують своє право на придбання частки, виконавець проводить аукціон за типовою процедурою ст. 61 Закону про ВП.
Юридичний сервіс «Консультант» підбере юриста чи адвоката, що проведе правовий аналіз ситуації, сформує відповідний процессуальний документ (заяву, позовну заяву, клопотання, тощо), а також допоможе у зборі доказової бази для найефективнішого вирішення питання. Спеціалісти сервісу супроводять процес від початку до виконання судового рішення. Також нададуть консультацію та допоможуть у вирішення таких питань як: підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості, банкрутство фізичної особи, зменшення боргу, та інше.