Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Договір купівлі-продажу - як спосіб відчуження земельної ділянки:
Договір купівлі-продажу - це різновид угод, за яким одна сторона (продавець) забов’язується передати право власності на певне майно іншій стороні (покупцю) за чітко визначену грошову суму.
У випадку, коли предметом договору є земельна ділянка, то необхідно звертати увагу на рід особливостей, пов’язаних з детальною перевіркою не тільки вашого контрагента, але й самої ділянки.
Варто зазначити, що право власності на земельну ділянку поширюється виключно на родючий шар ґрунту, або ж розповсюджується на той простір в межах ділянки, який є необхідним для будування споруд виробничого або ж житлового призначення.
Згідно зі ст. 131 ЗКУ земельні ділянки підлягають відчуженню виключно шляхом укладення певних правочинів, серед яких є і договір купівлі-продажу.
Істотні умови договору купівлі-продажу земельної ділянки:
Відповідно до ст. 132 ЗКУ істотними умовами вважаються:
- Перше, що слід зазначити - це назву сторін договору, тобто особисті дані фізичної, або юридичної особи.
- Чітко встановити предмет угоди, тобто кадастровий номер земельної ділянки її площу, зазначити цільове призначення, склад угідь.
- Зазначити правовстановлюючі документи (свідоцтво про право власності, попередній договір купівлі-продажу, або ж інший правочин, яким відбувалося відчуження ділянки).
- Визначення ціни договору, тобто грошової суми, яку забов’язується передати покупець.
- Зазначити момент, з якого здійснюватиметься перехід права власності на земельну ділянку.
- Встановити обсяг прав та обов’язків сторін договору.
Правила складання договорів купівлі -продажу земельної ділянки:
Перед укладенням договору варто досить детально та комплексно підійти до перевірки вашого контрагента, документації та загалом самої земельної ділянки.
Перши кроком є перевірка наявності у продавця документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку із переліку вищезазначених. Далі варто з’ясувати чи закріплений кадастровий номер за предметом договору, адже відповідно до ст. 79-1 ЗКУ здійснювати продаж ділянки можливо тільки тому разі, якщо вона є сформованою.
- Факт формування підтверджується призначенням кадастрового номера. Перевірити реєстраційні дані можна на сайті Держгеокадастру, або ж на сайті Онлайн будинок Юстиції.
- Оскільки даний вид договорів підлягає нотаріальному посвідченню, то важливим кроком є вибір нотаріуса.
- Оформлення договорів у нотаріуса здійснюється за місцезнаходженням земельної ділянки, або ж за офіційно зареєстрованим місцем проживання однієї з сторін договору.
- За загальним принципом цивільно-правових договорів, договір вважається укладеним тільки тоді, коли сторони, що його укладають, дійшли згоди щодо всіх істотних умов, а отже варто чітко визначити ціну земельної ділянки.
- Допомогти в цьому можуть вповноважені експертні установи, що проведуть обстеження ділянки, дослідять тенденції на ринку землі та зберуть необхідну інформацію для повноцінної оцінки.
Також важливим кроком є перевірка за допомогою кадастрового номера в Єдиному державному реєстрі судових рішень факту оспорювання власності на земельну ділянку, або ж інших судових спорів предметом якої вона була.
- У випадку, коли продавець перебуває у шлюбі, відчуження ділянки буде можливим тільки за наявності згоди на це другого з подружжя. Важливою деталлю є те, що згода обов’язково повинна бути нотаріально посвідченою.
- Якщо ж всі вищеперелічені дії виконані, варто переходити до безпосереднього укладення договору. Відчуження земельної ділянки повинно обов’язково проходити державну реєстрацію.
- Для цього необхідно звернутися до державного реєстратора із відповідною заявою та всіма необхідними документами з метою внесення відомостей до ЕДР.
Допомога юриста при укладанні договору купівлі-продажу:
Консультації юриста з договірного права допоможуть у перевірці контрагента, використовуючи всі можливість для цього інструменти, а також вже на етапі складання та оформлення договорів. Досить важливим є детальна конкретизація істотних умов, а також визначення відповідальності сторін за невиконання своїх забов’язань і саме з цим може допомогти кваліфікований юрист.