активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Стаття 403 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за невиконання наказу командира.
Згідно з цією статтею, невиконання наказу начальника, вчинене за відсутності ознак, зазначених у частині першій статті 402 Кримінального кодексу України (про відмову від виконання наказу командира, що містить протиправну вимогу), карається штрафом або обмеженням волі на строк до двох років .
Відмова від виконання наказу командира є серйозним порушенням дисципліни та службових обов'язків військовослужбовця. Законодавство передбачає різні види відповідальності за такі дії, залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини особи.
Особа, яка відмовилася виконувати явно кримінально протиправний наказ або розпорядження, не підлягає кримінальній відповідальності .
Однак, важливо зазначити, що це стосується лише наказів або розпоряджень, які мають явно кримінально протиправний характер.
Якщо особа виконала явно кримінально протиправний наказ або розпорядження, вона підлягає кримінальній відповідальності на загальних підставах. У такому випадку, особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності за діяння, вчинені з метою виконання такого наказу або розпорядження.
Стаття 403 Кримінального кодексу України регулює питання невиконання наказу начальника.
Згідно з цією статтею, невиконання наказу, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, може бути каране різними видами покарань, залежно від обставин справи.
Основні положення статті 403 Кримінального кодексу України:
Невиконання наказу начальника, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, карається:
- службовим обмеженням на строк до двох років;
- триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до одного року;
- позбавленням волі на строк до двох років
Якщо невиконання наказу відбулося в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, то покарання може бути наступним:
- позбавлення волі на строк від двох до п'яти років .
У випадку, коли невиконання наказу відбулося в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, покарання може бути таким:
- позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.
Важливо зазначити, що стаття 403 Кримінального кодексу України була внесена змінами Законом № 194-VIII від 12.02.2015.
Можливо Вам буде цікаво прочитати статті на такі теми як: адвокатські запити адвокатський запит відповідь на адвокатський запит вимоги до адвокатського запиту ненадання відповіді на адвокатський запит строки відповіді на адвокатський запит