Текст В Україні відстрочку від мобілізації можуть отримати різні категорії військовозобов'язаних осіб на підставі норм чинного законодавства.
ТекстВ ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" містяться основні підстави для отримання відстрочка від мобілізації.
ТекстДля зручності проведення класифікації підстав щодо отримання відстрочки, варто поділити перелічені у ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на декілька груп.
Зокрема,
- Пункт1. Сімейні обставини:
- Наявність неповнолітніх дітей (чоловіки, що мають трьох або більше дітей віком до вісімнадцяти років, можуть отримати відстрочку від мобілізації. Із цього правила є виключення. Якщо чоловік не сплачує аліментні платежі та в нього є наявною заборгованість - він позбавляється права на отримання відстрочки за цією підставою).
- Виховання дітей самотніми батьками (особа, яка самостійно виховує (наприклад, смерть матері, позбавлення її батьківських прав, засудження до позбавлення волі та відбування покарання тощо) дитину (дітей) віком до вісімнадцяти років, може отримати відстрочку від мобілізації).
- Опіка або піклування (ті, хто є опікунами/піклувальниками малолітніх/неповнолітніх дітей або осіб визнаних недієздатними/обмежено дієздатними можуть отримати відстрочку від мобілізації). - Пункт 2. Медичні показання:
- Стан здоров’я (наявність захворювань або станів, що тимчасово або постійно унеможливлюють проходження військової служби). - Пункт 3. Навчання та наукова діяльність:
- Студенти та аспіранти (особи, які навчаються на денній/дуальній формі навчання у вищих навчальних закладах, аспірантурі чи докторантурі)
- педагогічні, науково-педагогічні працівники (вчителі, викладачі вищих навчальних закладів тощо) - Пункт4. Професійна діяльність:
- Працівники критичної інфраструктури (особи, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, що мають стратегічне значення для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення).
- Депутати, судді, прокурори (окремі категорії посадових осіб). - Пункт 5.Інші підстави:
- Особи, що займаються доглядом (особи, що доглядають за членами сім’ї, які потребують постійної допомоги (пенсіонери, інваліди)).
Питання
Які дії необхідно вчинити для отримання відстрочки від мобілізації ??
Відповідь
- ТекстДля отримання відстрочки від мобілізації за будь-якими підставами, які перелічені у ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" військовозобов'язаний має звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зі відповідними документами, що підтверджують його право на відстрочку.
ТекстПерелік необхідних документів може різнитися в залежності від підстави відстрочки. Саме тому перед подачею заяви до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) варто було б звернутись за комплексною юридичною консультацією до професійного адвоката, який перевірить правильність оформлення документів та допоможе скласти заяву для отримання такої відстрочки.
ТекстПорядок отримання відсрочки чітко регламентовано"Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", що затверджено Постановою Кабінету міністрів України від 16 травня 2024 р. за № 560 (далі - Порядок № 560).
ТекстЗокрема, відповідно до Порядку № 560, особа, яка має право на відстрочку повинна подати особисто відповідну заяву до ТЦК та СП та необхідні документи.
ТекстПерелік таких документів також наводиться Порядку № 560 та залежить від конкретної підстави отримання відстрочки.
Зокрема, якщо військовозобовязаний має право на відстрочку у зв'язку із інвалідністю дружини (1, 2 групи), то він має подати разом із зявою про надання такої вістрочки свідоцтво про шлюб та документ, який засвідчує інвалідність дружини (довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією за формою затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус тощо).
ТекстЯкщо військовозобов'язаний з тих чи інших причин потребує супровід в ТЦК ( супровід в військомат ), то професійний адвокат зможе йому в цьому допомогти.
ТекстДля отримання відстрочки у зв’язку з навчанням потрібна довідка з навчального закладу тощо.
Рішення про надання відстрочки приймається відповідною комісією, сформованою у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (тцк та СП) на підставі ретельного вивчення заяви та доданих до неї документів , які підтверджують підставу для отримання відстрочки у кожному конкретному випадку певним військовозобов'язаним. У разі відмови у наданні відстрочки - таку відмову можна оскаржити в судовому порядку.
ТекстТакож важливо зважати на те, що відстрочка не звільняє остаточно від виконання військового обов’язку, а лише відстрочує його виконання на певний період часу. Особи, що отримали відстрочку, все одно залишаються військовозобов’язаними. У разі, коли відпадають підстави, які слугували основою для отримання відстрочки (наприклад, відстрочка надавалась у звязку із інвалідністю дружини, шлюб між подружжям було розірвано), то особа може бути мобілізованан на загальних підставах.
До основних етапів підготовки документів для отримання відстрочки від мобілізації варто віднести:
- Пунктпідготовка документів (залежно від підстав для отримання відстрочки перелік документів буде різнитись. Документи, які подаються в копіях, мають бути належним чином засвідченими);
- Пункт подання заяви (підготовка заяви із зазначенням усіх необхідних реквізититів для отримання відстрочки від мобілізації);
- Пункт подача документів (у ТЦК ТА СП варто подати всі необхідні документи разом із підготованою заявою);
- Пункт розгляд заяви (ТЦК та СП має розглянути заяву із відповідним переліком документів протягом семи днів. Проте на практиці цей строки може досягати декількох тижнів.
- Пункт отримання рішення (у разі відмови - можна оскаржувати це рішення у судовому порядку).
ТекстПідстави для отримання відстрочки від мобілізації можуть змінюватись відповідно до актуальних змін у чинному законодавстві. Щоб дізнатися точну, перевірену та актуальну інформацію з цього питання, краще звертатися за консультацією до професійного адвоката, який займається військовими питаннями.