Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
У багатьох юридичних діях. що пов’язані з нерухомістю або зміною її статусу обов’язковим елементом виступає технічний паспорт, що являє собою схему об’єкта нерухомості на якій зазначається розташування всіх приміщень об’єкта а також їх характеристики.
- Варто зазначити, що технічний паспорт є результатом проведення технічної інвентаризації, і складається на підставі відомостей, що були отримані під час її проведення.
- Загалом інвентаризація - це комплекс робіт з обмірювання об’єкта нерухомості, що дозволяє визначити його склад, площу, об’єм а також технічний стан даного об’єкта.
Особливості технічного паспорта на будівлю:
Як вже було зазначено, технічний паспорт являє собою ключовий елемент у багатьох діях, що пов’язані з нерухомістю і обов’язковим у таких випадках:
- проведення приватизації будинку,
- відчуження об’єкта нерухомості ( купівля-продаж, дарування, обмін),
- зміна цільового призначення,
- оформлення права власності після перепланування або ж реконструкції, а також застосовується при поділі майна чи виділенні часки в натурі.
Варто зазначити, що технічний паспорт виконує виключно інформаційну функцію, а тому не можна прирівнювати його до правовстановлюючих документів на нерухомість.
- Характеристики, що зазначаються в паспорті можуть стосуватися як всієї будівлі, так і певної її частини.
- Зміст паспорта залежить від конкретно типу будівлі ( садовий, дачний, громадський, або ж будинок квартирного типу, але те, що залишається незмінним, так це зазначення в паспорті, наступної інформації: місцезнаходження об’єкта нерухомості та його склад, технічні характеристики, детальний план та опис, особисті дані замовника, відомості про право власності на об’єкт, а також про суб’єкта господарювання, що виготовляв даний паспорт.
- В свою чергу інвентаризація може проводитись як на об’єктах незавершеного будівництва, так і квартирах, житлових кімнатах, нежитлових приміщеннях, гаражах та паркінгах.
- Щодо строків проведення інвентаризції та її вартості, то дані умови обов’язково визначаються при укладенні договору з суб’єктом господарювання, який проводитиме інвентаризацію.
Процедура отримання технічного паспорта:
- Першим кроком є збір всіх необхідних документів для проведення технічної інвентаризації, а саме: відповідну заяву, паспорт та ідентифікаційних код, документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (якщо паспорт виготовлятиметься на приватний будинок), документи, що посвідчують право власності на нерухомість, довідка про факт присвоєння поштової адреси об’єкт нерухомості, а також проектну документацію на будинок (за наявності). В деяких випадках, для встановлення переліку необхідних документів, потребується попередня юридична консультація з питань нерухомості.
- Загалом на проведенні інвентаризації та розробки технічного паспорта спеціалізується Бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ), що в більшості випадків діють як комунальні підприємства, або ж як приватні компанії. Саме до БТІ і варто подавати вищезазначені документи. Технічна інвентаризація здійснюється на підставі оформленого договору між замовником та виконавцем укладається договір про надання послуг технічної інвентаризації в якому обов’язково зазначається предмет договору, ціна (вартість інвентаризації, порядок її оплати) та терміни виконання послуг з інвентаризації, а також визначається обсяг прав та обов’язків сторін та відповідальність за невиконання умов договору.
- Наступним кроком є безпосереднє проведення інвентаризації, яка полягає у тому, що сертифікований спеціаліст виїжджає на місце проведення інвентаризації та здійснює детальних огляд об’єкта нерухомості: фундамент, стіни, перегородки, перекриття та ін. проводить обмірювальні роботи, складає плани поверхів, визначає площу та об’єм об’єкта нерухомості.
- По закінченню інвентаризації. складається відповідна справа в якій зазначаються: опис інвентаризаційної справи, матеріали справи, схема розташування будівель та споруд, експлікація до схеми розташування будівель та споруд, а також план об’єкта нерухомості.
- Заключним кроком є отримання технічного паспорта, який повинен відповідати всім вищезазначеним вимогам у строки, що визначаються у договорі.
Допомога юриста з нерухомості в отриманні технічного паспорта:
Зважаючи на важливість технічного паспорта в багатьох діях, що пов’язані з об’єктами нерухомості, для його отримання рекомендованою є консультація юриста з нерухомості. Саме юрист з питань нерухомості визначить необхідний перелік документів виходячи з особливостей об’єкта на який отримуватиметься технічний паспорт, допоможе укласти договір з БТІ та перевірити отриманий паспорт на предмет дотримання всіх законодавчо-встановлених вимог.