активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю: важливий механізм юридичної відповідальності
Вступ
Одним з основних видів юридичної відповідальності є позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю. Ця міра застосовується у випадках, коли особа, яка займала певну посаду або провадила певну діяльність, допустила грубі порушення законодавства, перевищила повноваження, завдала істотної шкоди суспільним інтересам тощо. В даній статті ми розглянемо сутність та основні аспекти цього виду відповідальності.
Сутність позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю
Позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю - це захід юридичної відповідальності, який полягає в тимчасовому або довічному позбавленні особи права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю за вчинення нею правопорушення. Цей захід може бути застосований як у рамках кримінальної, так і адміністративної відповідальності.
У кримінальному праві позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю є одним з видів додаткових покарань, які призначаються судом в якості доповнення до основного покарання (наприклад, позбавлення волі, штраф тощо). Воно передбачене Кримінальним кодексом України для певного кола злочинів, вчинених особою з використанням свого службового становища або у зв'язку з провадженням певного виду діяльності. Наприклад, за вчинення службового підроблення, зловживання владою або службовим становищем, перевищення влади або службових повноважень тощо.
В адміністративному праві позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю застосовується у вигляді адміністративного стягнення за вчинення адміністративних правопорушень. Найбільш поширеними прикладами є позбавлення права керування транспортними засобами за грубі порушення правил дорожнього руху, позбавлення права здійснювати певні види господарської діяльності за порушення ліцензійних умов тощо.
Мета та підстави застосування
Основною метою позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю є попередження вчинення нових правопорушень особою, яка вже допустила грубі порушення, та захист суспільних інтересів від негативних наслідків можливих подальших протиправних дій такої особи. Воно спрямоване на усунення можливості особи використовувати своє службове становище чи провадити певну діяльність для вчинення нових правопорушень.
Підставами для застосування цього виду відповідальності є:
- вчинення особою злочину або адміністративного правопорушення з використанням свого службового становища чи у зв'язку з провадженням певного виду діяльності;
- наявність прямого причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою особи та шкідливими наслідками, які настали чи могли настати;
- висновок суду або уповноваженого органу про недоцільність подальшого перебування особи на певній посаді або провадження нею певної діяльності з огляду на вчинене нею правопорушення.
Особливості призначення та виконання
Позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю може бути призначено на строк від одного року до десяти років або на постійній основі (довічно). Рішення про застосування цієї міри приймається судом або уповноваженим адміністративним органом залежно від виду юридичної відповідальності.
Під час призначення цього виду відповідальності суд або орган, що приймає рішення, враховують характер вчиненого правопорушення, ступінь вини особи, її особу, наявність обтяжуючих чи пом'якшуючих обставин. Важливим є також дотримання принципу співмірності, тобто відповідності тяжкості вчиненого правопорушення строку позбавлення права.
Рішення про позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю є обов'язковим для виконання особою, на яку воно накладено. Невиконання цього рішення тягне за собою додаткову юридичну відповідальність.
Гарантії реалізації та оскарження
Законодавство передбачає певні гарантії реалізації права особи, на яку накладено захід у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю. Зокрема, їй надається можливість ознайомитись з матеріалами справи, надати пояснення, заявити клопотання, а також оскаржити рішення в установленому порядку.
Рішення про позбавлення права може бути оскаржене особою у вищестоящий орган або до суду. При цьому особа має право на отримання мотивованого рішення, ознайомлення з доказами, які стали підставою для застосування цього заходу відповідальності, та можливість надання власних доказів на спростування.
Позитивний ефект та обмеження
Позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю є ефективним заходом юридичної відповідальності, адже дозволяє запобігти вчиненню нових правопорушень з боку особи, яка раніше зловживала своїм службовим становищем або певним видом діяльності. Це сприяє захисту суспільних інтересів, запобіганню заподіяння шкоди державі, юридичним та фізичним особам.
Разом з тим, застосування цього заходу має певні обмеження. Воно може мати негативні наслідки для самої особи, позбавляючи її можливості реалізувати свої професійні навички та досвід. Тому важливо дотримуватись принципу співмірності при визначенні строку позбавлення права
Можливо Вам буде цікаво прочитати статті на такі теми як: адвокатські запити адвокатський запит відповідь на адвокатський запит вимоги до адвокатського запиту ненадання відповіді на адвокатський запит строки відповіді на адвокатський запит адвокатський запит це розгляд адвокатського запиту про адвокатський запит адвокатський запит зразок зразок адвокатського запиту зразок відмови на адвокатський запит адвокатський запит термін розгляду відповідальність за ненадання відповіді на адвокатський запит