активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Призначення покарання за сукупністю вироків: Забезпечення справедливості та запобігання рецидиву
Вступ
Один із ключових аспектів кримінальної юстиції - це призначення справедливого покарання за вчинені злочини. Особливо складним питанням є визначення покарання, коли особа вчинила кілька злочинів, за які винесені різні вироки. У таких випадках застосовується інститут сукупності вироків, який покликаний забезпечити адекватне покарання, що відповідає тяжкості скоєних злочинів.
Сутність та мета призначення покарання за сукупністю вироків
Сукупність вироків - це ситуація, коли особа, яка вже була засуджена за один злочин, вчиняє інший злочин до набрання законної сили попереднім вироком. У такому разі суд призначає остаточне покарання шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим або часткового чи повного складання призначених покарань.
Основна мета призначення покарання за сукупністю вироків - забезпечити справедливе покарання, яке б адекватно відображало ступінь суспільної небезпечності засудженого та запобігало рецидиву злочинів. Призначення більш суворого покарання за сукупністю вироків дозволяє врахувати всю сукупність вчинених особою злочинів, а отже, повніше реалізувати принципи невідворотності та справедливості покарання.
Нормативно-правове регулювання призначення покарання за сукупністю вироків
В Україні питання призначення покарання за сукупністю вироків регулюються статтями 70-71 Кримінального кодексу України. Зокрема, згідно зі ст. 70 КК, якщо засуджений вчинив два чи більше злочинів, за які його засуджують одночасно, суд, призначивши покарання за кожний злочин окремо, визначає остаточне покарання шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим або шляхом повного чи часткового складення призначених покарань.
Стаття 71 КК України детально регулює порядок призначення покарання за сукупністю вироків. Так, якщо засуджений вчинив новий злочин після винесення попереднього вироку, але до повного відбуття покарання, суд призначає покарання за сукупністю вироків шляхом часткового або повного приєднання невідбутої частини покарання за попереднім вироком до покарання, призначеного за новим вироком.
Критерії призначення покарання за сукупністю вироків
При призначенні покарання за сукупністю вироків суд керується низкою критеріїв:
Ступінь тяжкості вчинених злочинів. Більш тяжкий злочин поглинає менш тяжкий, а за сукупністю призначається більш суворе покарання.
Характер та ступінь суспільної небезпечності засудженого. Якщо засуджений вчинив кілька злочинів, які свідчать про його стійку антисоціальну спрямованість, то йому призначається більш суворе покарання.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання. Суд враховує, зокрема, рецидив злочинів, вчинення злочинів у співучасті, вчинення злочинів щодо неповнолітніх тощо.
Мета та цілі покарання. При призначенні покарання за сукупністю вироків суд прагне забезпечити досягнення цілей кари, виправлення засудженого та запобігання вчиненню нових злочинів.
Види та порядок призначення покарання за сукупністю вироків
Відповідно до ст. 71 КК України, суд може призначити покарання за сукупністю вироків:
Шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим. У цьому випадку засудженому призначається лише більш сувора міра покарання, а менш сувора поглинається.
Шляхом повного або часткового складення призначених покарань. Тут суд складає призначені покарання, але при цьому остаточне покарання не може перевищувати максимального строку або розміру, встановленого для цього виду покарання.
Шляхом приєднання невідбутої частини покарання за попереднім вироком до покарання, призначеного за новим вироком. Тобто до нового вироку приєднується невідбута частина попереднього вироку.
Обираючи відповідний спосіб призначення покарання, суд керується принципами справедливості, гуманізму та індивідуалізації покарання.
Практичні приклади призначення покарання за сукупністю вироків
Розглянемо кілька прикладів призначення покарання за сукупністю вироків:
Особа вчинила крадіжку (3 роки позбавлення волі) та умисне вбивство (10 років позбавлення волі). Суд призначає покарання у вигляді 10 років позбавлення волі, оскільки більш суворе покарання за умисне вбивство поглинає менш суворе покарання за крадіжку.
Особа вчинила шахрайство (3 роки обмеження волі) та хуліганство (4 роки позбавлення волі). Суд призначає покарання у вигляді 4 років позбавлення волі шляхом часткового складення призначених покарань. Менш сувора міра покарання за шахрайство частково складається з більш суворою мірою покарання за хуліганство.
Особа була засуджена до 3 років позбавлення волі за крадіжку. Після відбуття 1 року покарання вчинила новий злочин - незаконний обіг наркотиків, за який їй призначено 5 років позбавлення волі. Суд призначає остаточне покарання у вигляді 7 років позбавлення волі шляхом приєднання невідбутої частини покарання у 2 роки за першим вироком до нового вироку.
Можливо Вам цікаво прочитати статті на такі теми як: адвокатські запити адвокатський запит відповідь на адвокатський запит вимоги до адвокатського запиту ненадання відповіді на адвокатський запит строки відповіді на адвокатський запит адвокатський запит це розгляд адвокатського запиту про адвокатський запит адвокатський запит зразок зразок відмови на адвокатський запит адвокатський запит термін розгляду відповідальність за ненадання відповіді на адвокатський запит адвокатський запит зразок зразок адвокатського запиту