
Невиконання наказу ст. 403 ККУ
Greetings 👋
My name is Alexander, I am your personal manager. Let me help you!

Невиконання наказу — це дія, яка відноситься до списку військових злочинів та тягне за собою кримінальну відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України.
Звісно, наразі доволі поширеним постає питання про невиконання наказу у військовий час.
Абсолютно зрозуміло, що після 24-го лютого 2022-го року це питання стало задаватися все більше й більше. Адже під час воєнного стану непокора або ж відмова у виконанні бойового завдання дорівнює позбавленню волі строком на п’ять-десять років. Якщо при вчиненні злочину не проявлялися ознаки непокори, але відбулися тяжкі наслідки, то це позбавлення волі строком на п’ять-сім років.
Непокора та невиконання наказу — в чому різниця?
Різниця тут полягає у ставленні винного до своїх дій та їх наслідків:
- Непокора — це відкрита відмова від виконання наказу командира чи начальника. Або ж будь-яка інша умисна відмова від наказів. Адже наказ — це обов’язкова вимога.
- Невиконання наказу не дорівнює непокорі. Тому що не є відмовою, але при невиконанні можуть відбутися серйозні наслідки. Такі як, смерть/тяжкі тілесні пошкодження/втрата боєздатності підрозділу й інше.
Отже, при невиконанні наказу винний навіть не розглядав можливості не виконувати його. Також міг сподіватися на обставини, при яких легше було б виконувати наказ, але, все таки, сподівання не були виправдані. Як раз враховуючи це відбувається відмежовування між статтею 403 Кримінального кодексу України та статтею 402 (частина 2) Кримінального кодексу.
Також досить часто можна почути про зв’язок невиконання наказу та статусу ЗСУ.
Отже, за невиконання наказу статут ЗСУ передбачається покарання, але є нюанс. Обов’язок підлеглого, звісно, це виконувати накази. Та при непокорі (а не невиконанні) командир має право зробити те, що прописано в статуті. Але при отриманні незаконного наказу, їх можна не виконувати (це прописано у 60 статті Конституції України). Адже за цей наказ кримінальній відповідальності підлягає і командир і підлеглий.
- Який наказ вважається незаконним? Є кілька обставин:
- Якщо він відданий людиною, що не має повноважень на це;
- Якщо наказ суперечить чинному Законодавству України;
- Якщо наказ суперечить конституційним правам, а також правам людини й громадянина.
Відповідно, законний наказ це той, який не має в собі вищеперерахованих пунктів.
Також варто зазначити, що наказ завжди має бути правильно сформульований. І загальні вимоги служби (вони містяться в статус, інструкціях й інших документах) не можуть підпадати під статтю 403 ККУ.
Завжди треба з’ясовувати, чи був наказ коректним, точним та зрозумілим. Можливо, він мав якесь подвійне значення? Особливо в таких випадках треба звертатися до відповідного спеціаліста, що знає всі тонкощі та нюанси.
Що робити, коли не встигаєш виконати наказ?
Звісно, часто трапляються ситуації, коли завдання потребує докласти багато зусиль та часу. Якщо військовослужбовець розуміє, що чисто фізично він не встигає виконати наказ, потрібно терміново розповісти про це командиру, який віддав наказ та пояснити причину.
Також можливий варіант, коли ще один командир дає наказ і він стає перешкодою для виконання попереднього. В такому випадку військовослужбовець доповідає про це і невиконання бойового завдання (одного з). Таким чином воно не не вважатиметься злочином, адже один з наказів просто знімається з підлеглого.
Коли пишеться рапорт про невиконання завдання?
Знову ж таки, в тому випадку, коли військовослужбовець усвідомлює, що не встигне або не зуміє фізично виконати завдання — треба писати обґрунтоване пояснення (рапорт). Важливо уточнити конкретні причини, через які виконання завдання є неможливим. І робити це треба оперативно та швидко, адже від цього документу, по факту, залежить подальша доля бійця.
Та якщо сталося так, що військовослужбовця, все ж таки, звинувачують у невиконанні злочину і після рапорту, що йому робити та як можна запобігти кримінального покарання?
Винесенню рішення про невиконання завдання передує службове розслідування. В його ході треба постаратися зібрати та надати максимально можливу кількість доказів, які спростують невиконання бойового завдання. Та якщо і результати службового розслідування незадовільні, треба в обов’язковому порядку звернутися до судового органу, наприклад, з позовом про скасування завдання (якщо воно було некоректно поставлене чи незаконне).
Як можна помітити, в питаннях про непокору та невиконання наказів досить складно розібратися самому, тим більше, у час воєнного стану, коли внесено зміни до Законодавства. В таких випадках є дуже важливим час та знання в юридичній сфері. Якщо Вам потрібна допомога висококваліфікованого спеціаліста, рекомендуємо завантажити наш додаток “Консультант” та залишити свою заяву.

In the CONSULTANT mobile app
As a Client, you are freed from all financial risks when collaborating with Contractors, as the payment amount is reserved by our service and is paid to the Contractor only after receiving confirmation from you about the completion of the stage.
If the service is not provided, the funds are returned to you. The service takes on all financial risks and acts as a guarantor and custodian of funds, and in case of disputes between the parties, acts as an independent Arbitrator.
Your money is in safe hands!

From Real Users
PRO consultants
We verify each specialist who signs up for our service and ensure the high quality of our services.
CONSULTANT - is a clear and largest ranking of lawyers and attorneys
so that everyone can choose the best specialist in the right place and at the right time.
The rating of lawyers is formed on the basis of positively completed orders, your feedback, ratings
and comments. The rating cannot be bought: it is formed exclusively by users. TTherefore, if you
need services, advice or preparation of documents from the best lawyers and attorneys
- you can confidently trust our specialists!

Contact us for a free consultation

About us
-
Legal marketplace CONSULTANT
The best legal startup in Ukraine according to the HiiL Innovative Justice Challenge 2021 Ukraine, residents of Diia. City, the first legal service to launch a marketing strategy on all national channels, we work in Poland and England, we were the first to integrate AI (Chat GPT), we not only inform about legal problems from open data, but solve them on a turnkey basis, more than 1000 registered lawyers, more than 25,000 users of the mobile application, we have donated more than $100,000 for legal advice... and this is only a part of our achievements!
-
NewsNew features in the CONSULTANT app from monobank
-
NewsCONSULTANT OF ‘MEET UP: 2024’. How was it?
-
NewsIncrease in ticket prices for CONSULTANT MEET-UP:2024: early bird offers are sold out
-
NewsCONSULTANT MEET-UP: 2024 – an event not to be missed!
-
NewsCONSULTANT joins Diia.City United
-
NewsWhy was the case not opened against General Yury Sodol: instruction from above or inaction of the State Security Bureau?
-
NewsPenalties for failure to provide data to the TCC: can property be confiscated from those who are abroad?
-
NewsConsultant goes to Luxembourg: among the top 20 companies of the Ukrainian delegation to Nexus!
-
NewsThe launch of the Consultant in Poland was announced on one of the country's most influential Internet resources
-
NewsLEGAL TECH IN COMBATING CORRUPTION
-
NewsCONSULTANT: A REVOLUTIONARY APPROACH TO LEGAL SERVICES

- Address Україна, м. Київ, 01601, вул. Мечникова 2, пов. 16
- Email support@consultant.net.ua
- Phone 380730044470