Самовільне залишення частини СЗЧ ст. 407 ККУ
Наразі через повномасштабне вторгнення на території України та, відповідно, поширення військовослужбовців, часто почалась використовуватися абревіатура СЗЧ. Що розуміється під нею? Тим більше, що вона означає під час воєнного стану? Та які наслідки за собою несе? Якщо коротко, то розшифровується ця абревіатура, як самовільне залишення частини. Як можна зрозуміти по назві, це коли військовослужбовець залишає свою частину або ж територію, на якій знаходиться в службі, без згоди на це (тобто незаконно). Також воно прирівнюється до неповернення на службу після лікування, відпустки або переведення в інше місце.
СЗЧ - це кримінальна справа.
В умовах воєнного стану для строковиків кримінальна відповідальність за СЧЗ настає після трьох діб відсутності. Якщо ж це контрактники, то через десять днів. Але якщо у контрактника друге самовільне залишення частини за період служби, то відповідальність за нього настає теж після трьох діб відсутності (як і в строковиків). Наразі кримінальна відповідальність за цей вчинок дорівнює позбавленню волі строком від 5-ти до 10-ти років. Тобто за счз — стаття 407 (3 частина) Кримінального кодексу України. Та, все ж таки, можна вирішити це питання в залежності від причин через які військовослужбовець змушений був покинути своє місце служби.Можливі причини самовільного залишення військової частини:
- Конфлікт з командуванням;
- Конфлікт в особовому складі;;
- Особисті причини;
Незнання, як повернутися та пояснити свою відсутність. Важливо знати, що виявлення самостійного та добровільного бажання повернутися до служби, може стати пом’якшуючою обставиною і може дати можливість не відбувати реальну міру покарання, а припустимо, умовну.
А що не вважається самовільним залишенням частини?
- Відпустка та ротація;
- Лікування;
- Прямування до іншого місцерозташування;
- Залишення за дозволом командира;
- Навчання;
- Виконання наказу.
Та ці підстави мають бути офіційно підтвердженими документами чи командиром, відповідно.
Як відбувається розшук СЗЧ?
Найпоширенішим варіантом є службове розслідування. Це відбувається для зазначення правопорушень, їх ступеня, причин та умов. Командир пише письмовий наказ про службове розслідування. Воно триває максимум місяць з дня призначення наказу. І вже за результатами складається акт розслідування. СЧЗ — це завжди наслідки, але які саме?- Вилучення зі списку особового складу військової частини;
- Зупинка грошових виплат;
- Зупинка різних видів забезпечень (речового, продовольчого та інших).
При СЗЧ зі зброєю черговий військової частини терміново доповідає про зникнення командиру військової частини, а також відразу в оперативні органи чергового ВСП. В будь-якому випадку командир буде змушений вжити заходи для того, щоб затримати правопорушника та доставити його до уповноваженої службової особи (при неможливості зробити це фізично, то хоча б повідомити про затримання та місцезнаходження правопорушника).
Звісно, є й випадки, коли інформація про СЗЧ є фейком.
Інколи трапляється таке, що командування просто не знає про перебування військовослужбовця на лікуванні або ж про участь у якомусь бойовому завданні. При таких обставинах, варто як можна скоріше подати інформацію про причину відсутності, а також докази. Можливий варіант оскарження наказу командира задля припинення досудового розслідування та поновлення на свою посаду.
Також є такий вид ухилення, як дезертирство.
Він полягає в ухиленні не протягом тижня, місяця, двох, а ухилення від військової служби в цілому назавжди. Тобто військовослужбовець керується метою неповернення на службу взагалі. Це і відрізняє дезертирство від попереднього виду ухиляння. Відповідальність за дезертирство у військовий час: Воно також несе за собою кримінальну відповідальність відповідно до статті 408 (частини 4) Кримінального кодексу України. Тільки строк позбавлення волі збільшується і може становити від 5-ти до 12-ти років.
Також іноді відбувається ухилення від служби шляхом симулювання якоїсь хвороби. В такому випадку кримінальна відповідальність регулюється вже статтею 409 Кримінального кодексу України. І передбачає позбавлення волі строком на п’ять-десять років. При цьому, вже не грає ролі кількість днів відсутності військовослужбовця, а тільки те, чи було умисно вчинений злочин. Все залежить від того, чи справді назавжди людині хотілося ухилитися на службі, чи можливо бажання було, все ж таки, тимчасове.
Є деякі пункти, на які варто звернути свою увагу при вивченні цих питань:
- Людиною, яка підозрюється в самовільному залишенні військової частини або ж дезертирстві, обов’язково має бути військовослужбовець. Адже ухилення від військової служби ще будучи цивільною людиною — це зовсім інші стаття (а саме 335 та 336 Кримінального кодексу України);
Для звинувачення у СЗЧ чи дезертирстві має бути доведене в судовому органі умисне бажання покинути військову службу;
Тож, якщо Вам потрібна консультація та допомога щодо цієї теми, завантажуйте наш додаток “Консультант” і залишайте свою заяву.
Similar services and articles
In the CONSULTANT mobile app
As a Client, you are freed from all financial risks when collaborating with Contractors, as the payment amount is reserved by our service and is paid to the Contractor only after receiving confirmation from you about the completion of the stage.
If the service is not provided, the funds are returned to you. The service takes on all financial risks and acts as a guarantor and custodian of funds, and in case of disputes between the parties, acts as an independent Arbitrator.
Your money is in safe hands!
From Real Users
PRO consultants
We verify each specialist who signs up for our service and ensure the high quality of our services.
CONSULTANT - is a clear and largest ranking of lawyers and attorneys
so that everyone can choose the best specialist in the right place and at the right time.
The rating of lawyers is formed on the basis of positively completed orders, your feedback, ratings
and comments. The rating cannot be bought: it is formed exclusively by users. TTherefore, if you
need services, advice or preparation of documents from the best lawyers and attorneys
- you can confidently trust our specialists!
Contact us for a free consultation
About us
-
Legal marketplace CONSULTANT
The best legal startup in Ukraine according to the HiiL Innovative Justice Challenge 2021 Ukraine, residents of Diia. City, the first legal service to launch a marketing strategy on all national channels, we work in Poland and England, we were the first to integrate AI (Chat GPT), we not only inform about legal problems from open data, but solve them on a turnkey basis, more than 1000 registered lawyers, more than 25,000 users of the mobile application, we have donated more than $100,000 for legal advice... and this is only a part of our achievements!
-
NewsNew features in the CONSULTANT app from monobank
-
NewsCONSULTANT OF ‘MEET UP: 2024’. How was it?
-
NewsIncrease in ticket prices for CONSULTANT MEET-UP:2024: early bird offers are sold out
-
NewsCONSULTANT MEET-UP: 2024 – an event not to be missed!
-
NewsCONSULTANT joins Diia.City United
-
NewsWhy was the case not opened against General Yury Sodol: instruction from above or inaction of the State Security Bureau?
-
NewsPenalties for failure to provide data to the TCC: can property be confiscated from those who are abroad?
-
NewsConsultant goes to Luxembourg: among the top 20 companies of the Ukrainian delegation to Nexus!
-
NewsThe launch of the Consultant in Poland was announced on one of the country's most influential Internet resources
-
NewsLEGAL TECH IN COMBATING CORRUPTION
-
NewsCONSULTANT: A REVOLUTIONARY APPROACH TO LEGAL SERVICES
- Address Україна, м. Київ, 01601, вул. Мечникова 2, пов. 10
- Email support@consultant.net.ua
- Phone 380730044470