Працюю юристом з 2015 року.
Цивілізоване суспільство досить чітко розвивається, тому досить часто виникають ситуації, коли громадянин стає учасником правових відносин. Ці відносини можуть стосуватися різних сфер життя, до прикладу: сімейні, трудові, ділові, адміністративні, господарські. Також, людина може стати учасником кримінальної справи. У всіх цих випадках виникає необхідність у звернені за правовою допомогою до фахівця, а саме адвоката. Фахівець наддасть кваліфіковану консультацію, роз’яснить норми законодавства, визначить правову позицію, складе необхідні документи, представить ваші інтереси в суді та перед різними за своєю формою установами.
Таким чином, адвокат – це особа, яка має вищу юридичну освіту, практичний досвід роботи у правовій сфері не менше двох років, склала адвокатський іспит та отримала посвідчення адвоката. Також, умовою набуття статусу адвоката є знання державної мови та складання присяги. Є заборона щодо отримання статусу адвоката для осіб, які мають судимість за певні види злочинів, є недієздатною чи обмежено дієздатною за рішенням суду, є нотаріусом, перебуває на військовій службі. Тобто, як бачимо, для набуття статусу адвоката, необхідно відповідати ряду вимог.
Адвокатська діяльність – це професійна діяльність адвоката, спрямована на надання юридичної допомоги клієнтам. Регулюється діяльність правника Конституцією України, Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Адвокат здійснює свою правову діяльність на підставі договору про надання відповідної допомоги. У своїй адвокатській роботі адвокат діє в межах чинного законодавства за, що і несе відповідальність.
Адвокат реалізує свою професійну діяльність на підставі:
- письмового договору;
- довіреності;
- ордеру;
- доручення установи, уповноваженого надати безоплатну правову допомогу.
Під час виконання своїх професійних обов’язків, адвокат зобов’язаний дотримуватись укладеного з клієнтом договору, правил адвокатської етики та високої моральної культури.
Одним з механізмом реалізації адвокатом своїх професійних обов’язків є адвокатський запит.
Адвокатський запит це письмовий документ фахівця до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств незалежно від форми власності про надання інформації щодо питань, які належить до його компетенції. Також, адвокату надається право звертатися зі запитом до громадян.
Вимоги до складання адвокатського запиту є однаковими для всіх адвокатів, незалежно від того чи працює фахівець самостійно, в об’єднанні чи бюро. Саме тому, адвокат, який працює в об’єднанні з іншими адвокатами чи в бюро не має привілеїв порівняно з тим, котрий веде свою діяльність самостійно.
У відповідь на адвокатський запит, фахівець має право отримати належним чином завірені копії документів по справі. Звернувшись з адвокатським запитом, адвокат не може отримати консультації або роз’яснення нормативно-правових актів. Це прямо заборонено законодавством. Тобто адвокатський запит не передбачає отримання інформації консультаційного чи роз’яснювального характеру.
Склавши адвокатський запит, правник прикріплює засвідчені копії документів, а саме свідоцтва про право займатися своєю діяльністю, ордеру чи доручення установи, уповноваженого надати безоплатну правову допомогу. Ніхто не має право вимагати подання інших документів. У тому випадку, якщо вказані копії документів не прикріплені, установа, яка отримала запит має право не надавати відповідь. При цьому, на отримувача запиту покладається обов’язок повідомити адвоката про причини не надання відповіді.
Відповідь на адвокатський запит надається у п’ятиденний робочий строк, з дня його отримання. Інформація під грифом «обмежений доступ» адвокату не надається. Під інформацією з обмеженим доступом розуміють ту, що стосується сімейного становища, наявності освіти, релігійної та політичної приналежності, стану здоров’я, матеріального становища. Як бачимо, обмеженою є інформація, яка стосується особистого життя особи. Саме тому, особисті права людини захищаються законодавством.
Виникають ситуації коли для підготовки відповіді необхідний деякий час, тому в такому разі строк продовжується до двадцяти робочих днів від дня отримання запиту. В обов’язковому порядку орган, який отримав запит зобов’язаний письмово повідомити адвоката, про те, що для відповіді потрібний додатковий термін. Доволі часто на практиці виникають випадки, що адвокатський запит взагалі залишається без розгляду.
Діє правило, що якщо копії документів для відповіді складають більше ніж десять сторінок, адвокат зобов’язаний відшкодувати витрати на виготовлення копій.
Якщо адвокат отримав інформацію не в повному обсязі або взагалі її не отримав, він має право звернутися до суду з клопотанням про їх витребування в порядку цивільного, господарського, адміністративного судочинства. Якщо, клопотання оформлене належним чином, зазвичай суд його задовольняє.
У тому випадку, якщо орган, який отримав запит, надав неправдиву, неповну інформацію або не у відповідні терміни, він несе відповідальність згідно з чинним законодавством. Це не стосується інформації, яка є обмеженою в доступі.
Ніхто не має права вимагати договір, який укладений між адвокатом та його клієнтом або інформації, яка складає адвокатську таємницю. Відповідальність за порушення професійних прав адвоката передбачається Кримінальним кодексом та Кодексом про адміністративні правопорушення.
Варто звернути увагу, що адвокатський запит може бути надісланий в електронній формі. При цьому необхідно дотриматися тих самих вимог, що і до письмової форми. Єдиною відмінністю є те, що адвокат повинен мати електронний підпис, яким посвідчує справжність доданих копій до запиту. Електронний підпис фахівець може отримати онлайн в кабінеті банку в якому він обслуговується або звернутися до фірми, яка надає відповідні послуги. Звернувшись за установи яка виготовляє електронний підпис адвокату необхідно підготувати завірені копії документів.
Адвокатський запит є гарантований законодавством інструмент через якого адвокат виконує свої професійні обов’язки. За допомогою адвокатського запиту можна за короткий термін отримати потрібні копії документів, матеріалів, інформації. Адвокатський запит є методом захисту інтересів громадян.
При виникненні ситуацій коли необхідна правова допомога, радимо завжди звертатися до адвоката, це наддасть вам змогу зекономити витрачений час на самостійне вивчення законодавства та уникнути неправильно прийнятих рішень.