Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Загалом, обвинувальним актом є вкрай важливе процесуальне рішення, яким підсумовується стадія досудового розслідування і саме за допомогою нього прокурор висуватиме обвинувачення стосовно підозрюваного.
Разом з цим в обвинувальному акті містяться всі обставин, що мають юридичне значення для кримінального провадження та кваліфікація вчиненого діяння.
Особливості повернення обвинувального акта:
- Зважаючи на виключну значимість обвинувального акта в рамках кримінального провадження, не менш важливим для подальшого ходу провадження є і його повернення.
- Загалом будь-яке процесуальне рішення для набрання своєї юридичної сили повинно відповідати вимогам законодавства - не виключенням є і обвинувальний акт.
- Відповідно до ст. 291 КПК уповноваженими на складення акта є слідчий, який після складання обов’язково повинен затвердити процесуальне рішення, звернувшись до прокурора, або ж самим прокурором, якщо він, наприклад, не згоден з тим актом, що склав слідчий.
Разом з цим, зміст обвинувального акта детально врегульований в ч. 2 ст. 291 КПК і при його складенні уповноважені особи повинні дотримуватись саме тих положень, що викладені в даній нормі.
Загалом обвинувальний акт повинен містити:
- назву та реєстраційний номер провадження,
- відомості про обвинуваченого, потерпілого, викривача,
- відомості про слідчого, прокурора,
- повинні бути описані встановлені фактичні обставини,
- надана правова кваліфікація діяння,
- а також перелік пом’якшуючих, або ж навпаки обтяжуючих обставин та ін.
До обвинувального акта додається перелік документів визначений ч. 4 ст. 291 КПК.
- Складений акт обов’якво підлягає підписанню слідчим та прокурором, або ж тільки прокурором (якщо обвинувальний акт складався ним самостійно).
- На етапі ознайомлення з даним процесуальним рішення стороною захисту, можуть бути виявлені численні помилки як щодо змісту акта, так і щодо інших аспектів, як впливають на його юридичне значення.
- За наявності наступних підстав, сторона захисту може клопотати про повернення обвинувального акта прокурору:
- Процесуальним законодавством встановлюється імперативна норма, за якою одночасно із подачею обвинувального акта до суду, прокурор має надати копію даного процесуального рішення підозрюваному, захиснику, або ж законному представнику.
- Копія надається під розписку.
- Недотримання даної норми, або ж неналежне оформлення процедури тягне за собою наявність підстави для повернення поданого обвинувального акта.
Виходячи із вищезазначених вимог до складення обвинувального акта, етап підписання та затвердження має виключне значення, адже саме він надаватиме процесуальному рішенню статус офіційного документу.
- Відсутність підпису, або ж затвердження, скріплення печаткою чи підпис акта неуповноваженою на це особою – все це викликатиме невідповідність складеного акта нормам законодавства і відповідно буде виступати підставою для повернення.
- В самому ж документі можуть бути допущені помилки щодо встановлення даних сторін, їх процесуального статуту, а тому на це також варто звертати увагу.
- Підставою виступатиме і недостатня конкретизація злочину, адже складаючи обвинувальний акт уповноважена особа повинна детально описати подію правопорушення, тобто час, місце та інші обставини, що є належним чином встановлені.
- Якщо ж така конкретизація відсутня, можна стверджувати про наявність підстави для повернення акта.
Процедура повернення обвинувального акта та її наслідки:
- Активні дії, пов’язані із поверненням обвинувального акта, які реалізовує адвокат з кримінальних справ на стадії підготовчого провадження, мають важливе значення для подальшого руху справи.
- Якщо ж наявні вищеописані підстави, адвокат, з метою захисту свого клієнта, має право на подання клопотання про повернення обвинувального акта.
- Таке клопотання подається до суду під час підготовчого провадження у письмовому вигляді.
- Суд в свою чергу, постановляє відповідну ухвалу, яка в подальшому може бути оскаржена прокурором.
- Щодо правових наслідків повернення акта, то дане рішення суду повертає провадження на стадію закінчення досудового розслідування та надає можливість виправити допущені помилки.
- Варто зазначити, що у випадку повернення не йтиме мова про надання права слідчому, прокурору проводити нові слідчі дії, або ж іншим чином реалізувати додаткове розслідування в рамках кримінального провадження.
Кримінальний адвокат при поверненні обвинувального акта:
- Отримавши обвинувальний акт, адвокат по кримінальних справах допоможе проаналізувати його на предмет дотримання всіх вимог законодавства.
- Якщо ж в акті будуть виявлені порушення – подати до суду клопотання про його повернення прокурору.
- Загалом адвокат по криміналу – це вкрай важливий учасник провадження, що забезпечить комплексний збір необхідних доказів захист та допоможе обрати та реалізувати надійну стратегію захисту підозрюваного або ж обвинуваченого