Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Досить часто можна зустріти випадки, коли виникає потреба в організації трудових відносин поза межами підприємства, що зумовлюється потребами працівника або ж роботодавця, або ж ситуацією в країні.
Чинне трудове законодавство передбачає декілька форм організації праці, які б відповідали даним ознакам:
- надомна
- та дистанційна робота.
Надомна робота – це різновид організацій трудових правовідносин за яких працівник виконуватиме свою трудову функцію за місцем свого проживання, або ж в іншому конкретно визначеному місці в якому наявні всі необхідні ресурси (обладнання, прилади, інструменти), що дозволить йому надавати послуги, виконувати роботи згідно з умовами трудового, колективного договору.
Щодо дистанційної роботи, то такий формат організації праці передбачає виконання працівником своїх обов’язків у будь-якому місці поза межами приміщень або ж території власника з використанням комунікаційних технологій.
Особливості надомної роботи:
- Як вже було зазначено, характерною ознакою надомної роботи є чітко встановлене місце з якого працівник виконуватиме свої обов’язки.
- Разом з цим, для того щоб у працівника була така можливість роботодавець повинен забезпечити працівника всім необхідним для продуктивної роботи.
- Заміна місця роботи здійснюється виключно за погодженням із роботодавцем.
Щодо режиму, яким керуватиметься працівник при виконання своїх трудових обов’язків, то на працівників, що працюють на дому поширюються норми трудового законодавства також акти локальної нормотворчості, а тому вони повинні додержуватись тих режимів, що встановлені на підприємстві.
- Поряд з цим варто пам’ятати, що щотижнева тривалість робочого часу не повинна перевищувати 40 годин.
- Переважним правом на укладення трудових договорів саме про надомну роботу наділені: жінки, які мають дітей віком до 15 років, особи з інвалідністю та пенсіонери, робітники, що працюють на сезонних роботах, особи, що навчаються в навчальних закладах а денною формою та інші категорії осіб.
- Контроль за виконанням покладених на працівника обов’язків, забезпечення роботою та подальший її облік здійснюється роботодавцем. Варто зазначити.
- О у випадку працевлаштування працівника за надомної форми організації праці, трудовий договір обов’язково необхідно укладати у письмовій формі.
- Відповідно до ст. 60-1 КЗПП якщо є загроза збройної агресії роботодавцю можна переводити працівників на надомну роботу, видавши відповідний наказ.
- З наказом обов’язково варто ознайомити працівника протягом 2 днів.
Правові аспекти дистанційної роботи:
- Основною відмінністю дистанційної роботи від надомної є відсутність чітко закріпленого робочого місця, а тому працівник має можливість самостійно визначати звідки він буде виконувати свої трудові обов’язки.
- Поряд з цим працівник сам нестиме відповідальність за забезпечення нешкідливих та безпечних умові праці на тому місці, яке він обрав.
- Зміна робочого місця не потребує дозволу роботодавця.
- Також допускається так звана змішана форма організації правці за якої працівник поєднуватиме дистанційну роботу та роботу у приміщенні чи на території роботодавця.
- За дистанційної роботи на працівника не поширюватимуться правила внутрішнього трудового розпорядку а робочий час розподілятиметься ним самостійно, тобто існує можливість організовувати роботу виходячи із власних можливостей та потреб.
Також обов’язково повинен бути наявний час для відпочинку на період якого працівники перериватиме комунікаційний зв’язок із роботодавцем.
- Щодо тривалості часу для відпочинку, то цю особливість варто детально визначити у трудовому договорі.
- Працювати дистанційно можна як на постійній основі, так і тимчасово.
- Трудовий договір про дистанційну роботу варто укладати виключно у письмовій формі включаючи до нього умови, які б комплексно врегульовували характер роботи, оплату праці, професії, посади працівника та ін.
- Якщо ж На період збройної агресії , як і у випадку з надомною роботою, роботодавець має можливість перевести своїх працівників на дистанційну роботу шляхом видання відповідного наказу з яким обов’язкво має бути ознайомлений працівник.
Юридична допомога з трудових спорів:
- Якщо ж права та інтереси працівника було порушено, він має можливість вирішувати спір як досудовим способом, так і шляхом звернення до суду.
- В будь-якому разі адвокат з трудових питань допоможе підготувати необхідні документи, зібрати докази та належним чином представити інтереси свого клієнта.
- Юридична консультація з трудових спорів надасть працівнику повний спектр можливих способів вирішення конфлікту з детальною правовим обґрунтуванням.
- Отже, послуги адвокат з трудових спорів – це незамінний інструмент для збільшення вірогідності успішного врегулювання суперечок між учасниками трудових відноси та збереження при цьому їх часу та коштів.