Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Під час провадження в цивільному процесі можуть виникнути випадки порушення норм процесуального законодавства, які перешкоджатимуть ефективному здійсненню судочинства.
- Цивільне процесуальне право з метою припинення таких правопорушень передбачає можливість застосування правового примусу до тих осіб, які їх вчиняють.
- До основних ознак заходів процесуального примусу можна віднести те, що застосовуються вони виключно судом до того кола суб’єктів, що чітко зазначається законодавством, основою процесуально.
- Підставою їх застосування є наявність відповідної ухвали.
- Разом з цим застосування заходів примусу в рамках цивільного процесу можу бути актуальним в тому разі, коли учасники судового засідання порушують встановлені правила, або ж протиправно перешкоджають здійсненню судочинства.
- Ухвала про застосування заходів примусу не впливатиме на рух справи та не підлягає апеляційному оскарженню окремо від судового рішення.
Види заходів процесуального примусу:
- Попередження. Згідно зі ст. 145 ЦПК якщо особа, що присутня в залі судового засідання ( не обов’язково учасник цивільного процесу) порушує встановлені правила порядку судового засідання чи вдається до невиконання розпоряджень головуючого – до такої особи може бути застосоване попередження. Даний захід є найменш суворим із переліку тих, що зазначаються в ЦПК, але у випадку повторного вчинення порушення особа видаляють із зали судового засідання. Застосовується даний захід шляхом винесення суддею відповідної ухвали, яка н підлягає оскарженню. Отже, перед тим як відвідати судове засідання варто ознайомитися з обв’язками, які висуваються до присутніх під час засідань, що встановлені в ст. 216 ЦПК, а вже під час засідання, виконувати розпорядження головуючого.
- Видалення із зали судових засідань. Застосовуючи даний захід суд має на меті усунути перешкоду у здійсненні судочинства шляхом видалення особи, яка своїми діями порушує встановлені правила проведення судового засідання. Результатом застосування є позбавлення права на присутність в залі судового засідання. Застосовується даний захід шляхом винесення відповідної ухвали і викликатиме вже більш значні процесуальні наслідки в порівнянні з попереднім заходом.
- Тимчасове вилучення доказів. Відповідно до ст. 84 ЦПК суд в деяких випадках може витребувати докази, які необхідні для з’ясування обставин справи. Та особа, у якої знаходиться доказ забов’язана надати його суду. Якщо ж існують поважні причини, що виключають можливість подання доказів про це необхідно повідомити суд. В тому разі, якщо таких повідомлень не надходило, або причини ненадання доказів будуть визнані неповажними, то може бути застосоване тимчасове вилучення необхідних доказів. Результатом застосування є припинення можливості володіння, користування та розпорядження доказом. У постановленій ухвалі про застосування даного заходу суд має зазначити: відомості про особу, яка володіє доказом, опис самого доказу, який необхідно вилучити та дослідити, підставу для вилучення та особу якій це доручається. Варто зауважити, що ухвала матиме статут виконавчого документа.
- Привід свідка. Свідком є особа, якій відомі обставини, що безпосередньо стосуються справи. Якщо ж суд викликає свідка, то останній повинен з’явитися та дати показання. В тому випадку, коли свідок не може прибути за викликом або ж дати показання у форматі відеоконференції про це варто обов’язеово повідомити суд. Отже, якщо свідок не з’явився за викликом, що був йому вручений належним чином, та не повідомити про причини неявки, то суд може застосувати такий захід примусу як привід. Для застосування заходу суд постановляє ухвалу, в якій зазначає відомості про свідка, що підлягатиме приводу, місце його проживання, роботи чи навчання, підстави, з який застосовується захід примусу, місце в яке повинні доставити свідка та особи, які це доручається ( працівники Національної поліції України). Вже під час виконання приводу, особа якій це доручається повинна ознайомити свідка з ухвалою. Ознайомлення здійснюється під розпис.
- Штраф. Якщо учасник цивільного процесу вдається до невиконання своїх обов’язків, всіляко ухиляється від вчинення певних дії, зловживає своїми правами, не виконує ухвали суд та ін. – можливим є застосування до такого учасника штрафу. У зв’язку із застосуванням даного заходу примусу постановляється відповідна ухвала судом, як матиме статус виконавчого документа. Якщо ж учасник процесу вважається безпідставним застосування до нього штрафу в нього є можливість оскаржити постановлену ухвалу в апеляційному порядку. В тому разі, коли учасник процес виправив допущені порушення, надав суду докази що встановлюють поважність причин невиконання обов’язків чи вимог суду, то ухвала про застосування штрафу можу бути скасована судом.
Допомога юриста в цивільному процесі:
Для того, щоб у суду не виникало підстав для застосування вищеперелічених заходів примусу вкрай важливо ознайомитися та дотримуватись своїх обов’язків в залежності перелік яких залежить від процесуального статусу особи.
Посприяти в цьому може адвокат. Послуги юриста можуть знадобитися на будь-якій із стадій цивільного процесу, адже збір доказів, правовий аналіз ситуації, підготовка процесуальних документів, що відповідатимуть всім вимогам законодавства та надійне представництво інтересів – це ті незамінні інструменти, що обумовлюватимуть успіх в цивільному процесі.