Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Важливим етапом в процедурі публічних закупівель, що надасть можливість реалізувати кінцеву мету їх проведення, є укладення договору між замовником та переможцем.
- Відповідно до чинного законодавства, договір про закупівлю являє собою господарський договір, що передбачає платне надання послуг, виконання робіт чи придбання певного товару.
- Разом з цим зазначається, що при розробці та укладенні договору варто керуватися цивільним та господарським законодавством.
- На відміну від звичайних цивільно-правових чи господарських договорів, даний різновид договору має багато правових особливостей , що стосуються процедури його укладення змісту, та строків, які на це виділяються.
- А тому вкрай важливо провести детальний правовий аналіз всіх цих тонкощів.
Правові аспекти договору про закупівлю:
- Перший крок до укладення договору ініціює замовник, який приймає відповідне рішення за результатами детального аналізу тендерної пропозиції учасника.
- Вже протягом наступного дня після прийняття такого рішення замовник повинен опублікувати пропозицію в спеціальні електронній системі.
- Вкрай важливим є додержання законодавчо встановлених строків при укладенні договору, тривалість яких залежить від форми організації публічних закупівель.
- Так, якщо було проведено відкриті торги, то укладати договір із переможцем варто після спливу десяти днів з моменту опублікування відповідного наміру в електронній системі, але не пізніше ніж через двадцять днів з моменту прийняття рішення про укладення договору.
Щодо основних вимог, які встановлює чинне законодавством, то перед укладенням договору, учасник тендеру повинен надати замовнику інформацію про право його підписання (наказ або ж доручення), а також копію ліцензії на провадження тих видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню якщо про це зазначалося в тендерній документації.
Не допустимими визнаються випадки укладення договору про закупівлю, що передбачає умову за якою оплату за товари, роботи чи послуги вноситиме сам замовник без реалізації процедури закупівлі.
Зміст договору складатиметься з тих умов, що погоджуватимуть сторони в процесі його укладення, але варто зауважити, що такі умови не повинні відрізнятися від тендерної пропозиції.
Зокрема, сторони обов'язково мають погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Умова про предмет формується відповідно до відомостей, що містяться в тендерній документації, тобто скадатиметься із найменування товару, послуг чи робіт, їх кількісної та якісної характеристики.
Ціна договору повинна відповідати тій, що зазначена в тендерній пропозиції учасника.
Встановлені істотні умови не підлягають зміні, окрім тих випадків, що чітко встановлені законодавством. Договір про закупівлю бажано укладати у письмовій, або ж в електронній формі.
Якщо ж договір було виконано, або ж закінчився строк його дії, від замовника вимагається опублікування звіту про його виконання.
В тому разі, коли при укладенні договору були порушені вищезазначені вимоги (відсутня процедура закупівлі, наявна невідповідність умов пропозиції учасника та предмета закупівлі, не додержані строки), а також якщо договір було укладено в період оскарження процедури закупівлі – в усіх цих випадках договір буде визнано нікчемним.
Процедура укладення договору:
- Розробляти проект майбутнього договору варто вже на етапі підготовки тендерної документації.
- Проект має відповідати всім вищезазначеним вимогам, містити істотні умови та ті, що ефективно врегульовуватимуть правовідносини між замовником та переможцем.
- Важливо щоб формулювання з яких складатиметься зміст договору були достатньо лаконічними та не піддавались подвійному трактуванню.
- Для підготовки проекту договору вкрай бажаними є послуги юриста.
Наступним кроком є оприлюднення підготовленого проекту договору, що здійснюватиметься разом із оприлюдненням тендерної документації.
- Результатом даного етапу є можливість учасників ознайомлюватися, аналізувати умови договору, що є вкрай важливим в процесі закупівель.
- Вже після визначення переможця тендеру постане питання про укладення договору.
- Вкрай важливо дотримуватись законодавчо встановлених строків, адже їх ігнорування може призвести до нікчемності договору.
- Також не варто забувати і про документи, які повинен подати учасник перед укладенням.
Допомога юриста в укладенні договору про закупівлю:
Юрист забезпечить підготовку проекту договору, що ефективно врегульовуватиме правовідносини між його сторонами та не суперечитиме вимогам чинного законодавства.
Консультація юриста також може знадобитися і для підготовки всієї тендерної документації в цілому, адже від правильності оформлення необхідних документів та дотримання строків для їх подачі залежатиме успішність проведення тендеру.
Отже, юридичний супровід у процесі організації закупівель є тим інструментом, що допоможе збільшити результативність і як результат, досягнення основної мети, яку переслідують учасники.