Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Із набуттям особою статусу підозрюваного в рамках кримінального провадження стає можливим застосовувати щодо неї спеціальні заходи примусу, перелік яких чітко визначений законодавством. Загалом, заходи забезпечення кримінального провадження являють собою примусові заходи, які застосовуються виключно уповноваженими на те особами щодо осіб, які беруть участь у процесі. Головною метою їх застосування є недопущення виникнення різних перешкод, що завадили б реалізації основних завдань кримінального судочинства. Одним із таких заходів є тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом, що застосовується якщо необхідно припинити правопорушення, запобігти вчиненню інших правопорушень або ж унеможливити виникненню перешкод судочинству. Основними ознаками даного заходу є те, що застосовується він щодо осіб, які володіють спеціальним правом та мають відповідні документи, рішення про застосування приймається слідчим суддею, порядок розгляду клопотання, постановлення ухвали, вилучення та подальше зберігання документів, що посвідчують користування спеціальним правом чітко визначається процесуальним законодавством.
Особливості тимчасового обмеження у користуванні спеціальним правом:
Спершу варто визначити, щодо яких осіб можливе застосовування даного заходу. Відповідно до ч. 1 ст. 148 уповноважені особи за наявності необхідності обмеження користування спеціальними правом підозрюваного мають право тимчасово вилучити відповідні документи, тим самим обмеживши підозрюваного у можливості користуватися ними. Виходячи з даного законодавчого положення можна стверджувати, що суб’єктом щодо якого прийматиметься рішення про застосування заходу є підозрюваний, а якщо строк дії заходу продовжується, то і обвинувачений. Спеціальними правами, можливість користування якими можу бути обмежено є: право керування транспортними засобами чи суднами, право на полювання, право на носіння та володіння зброєю та право здійснювати підприємницьку діяльність. В будь-якому випадку, вилучатимуться саме ті документи, що засвідчують право користування вищезазначеними правами (посвідчення, дозволи, свідоцтва та ін.). Законодавець припускає можливість вилучення документів при затриманні особи. Таке затримання повинно здійснюватись службовою особою, що має відповідні повноваження. В деяких випадках затримання здійснюється без відповідної ухвали слідчого судді, але в будь-якому разі службова особа забов’язана повідомити підставу за наявності якої здійснюється затримання, роз’яснити затриманому його права в тому числі і право мати захисника. Якщо ж під час затримання було вилучено вищезазначені документи, то їх необхідно належним чином передати уповноваженій особі, факт передачі протоколюється. В подальшому слідчим за погодженням за прокурором або ж самим прокурором складається клопотання про застосування тимчасового обмеження у користуванні спеціальним правом. Якщо документи були тимчасово вилучені під час затримання, то вищезазначені особи повинні звернутися з клопотанням впродовж 2 днів з дня вилучення. Варто зазначити, що у разі пропуску дводенного строку документи підлягають поверненню. Клопотання розглядатиметься вже протягом трьох днів після надходження до суду. Під час розгляду можуть бути присутні слідчий чи прокурор, підозрюваний та адвокат. У разі задоволення клопотання строк застосування даного заходу становитиме не більше 2 місяців. Разом з цим варто зазначити, що можливим є подовження вищевказаного строку тимчасового обмеження, що реалізується шляхом подачі відповідного клопотання.
Зберігання вилучених документів:
В тому разі, коли під час затримання службова особа вилучила документи, що посвідчують користування спеціальним правом, після складення відповідного протоколу, документи зберігаються слідчим чи прокурором в спеціальному сейфі. Таке зберігання здійснюється до постановлення ухвали про застосування заходу забезпечення кримінального провадження. Якщо ж клопотання було задоволене, то вилучені документи підлягають направленню на зберігання до центрального органу виконавчої влади. Якщо ж слідчий суддя за результатами розгляду клопотання відмовив у його задоволенні, то відповідно і вилучені документи повертаються їх володільцю.
Адвокат з кримінальних справ на стадії досудового розслідування:
Важливість адвоката на стадії досудового розслідування складно переоцінити, так як саме кримінальний адвокат забезпечуватиме належний правовий захист свого клієнта під час проведення процесуальних дій з його участю. Разом з цим, правовий аналіз ситуації, зібрання доказів, побудова якісної стратегії захисту – все це здійснює адвокат, а стадія досудового розслідування є вкрай важливим етапом на якому ґрунтується будь-яка кримінальна справа. Отже, вчасно залучений адвокат по кримінальних справах забезпечить надійний захист та сприятиме поліпшенню становища свого клієнта в межах його процесуальних компетенцій.