Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Бувають випадки, коли працівники зіштовхуються з таким явищем як відсторонення, що звісно є негативним фактором, який впливає на подальше здійснення ними своєї трудової функції.
Загалом, відсторонення – це недопущення працівника до виконання своїх функціональних обов’язків, що запроваджується керівником на тимчасовий основі та в більшості випадків супроводжується зупинення оплати праці.
- Варто відрізняти відсторонення від звільнення, так як ці два поняття мають під собою різне підґрунтя та наслідки.
- У випадку відсторонення трудовий договір між працівником та роботодавцем не розривається, а тому ніякі розрахунки з працівником не проводяться.
- Не вноситься і будь-яких записів про відсторонення до трудової книжки, так як з юридичної точки зору трудові правовідносини не припиняються.
Відсторонення: підстави, процедура, наслідки
Вкрай важливим у процесі відсторонення є наявність підстав за яких це можливо реалізувати. Згідно зі ст. 46 КЗПП такими підставами є:
- поява працівника на робочому місці в стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння
- ухилення від медоглядів
- ухилення від інструктажів, навчання щодо охорони праці та ін.
Важливо щоб у роботодавця було документальне підтвердження наявності підстав для відсторонення.
Якщо це поява на роботі в нетверезому стані, то в якості доказів може бути використаний, наприклад, висновок лікаря за результатом проведення медичного огляду.
Також варто зазначити про те, що законодавство встановлює перелік категорій осіб, для яких проходження попередніх та періодичних медичних оглядів є обов’язковим, а саме: для працівників, які зайняті на важких роботах, або ж роботах зі шкідливими або ж небезпечними умовами праці, для працівників, що зайняті на роботах, де існує потреба у професійному доборі, а також для працівників молодших 21 року та ін.
- Варто зазначити, що у разі застосування відсторонення з підстави ухилення працівника від проходження медогляду, роботодавець повинен зберегти за таким працівником його робоче місце та середній заробіток на час медичного огляду.
- Щодо процедури відсторонення, то ініціюється воно роботодавцем шляхом видання відповідного наказу з обґрунтуванням підстав та зазначенням строків протягом яких працівник не допускатиметься до виконання своїх обов'язків.
- До наказу додається документальне підтвердження підстав з яких відстороняється працівник. З виданим наказом обов’язково варто ознайомити працівника під підпис.
- Відсторонення також викликає наслідки матеріального характеру для працівника, адже якщо його було відсторонено без збереження заробітної плати, то період протягом якого він був відсторонений не буде зараховано до стажу на щорічну відпустку, не сплачується страховий внесок, а отже і не зараховується страховий стаж, а також не проводиться ряд інших виплат.
Оскарження незаконного відсторонення:
Якщо ж відсторонення було здійснення не уповноваженою на те особою, без вищезазначених підстав та недотримуючись встановленої законодавством процедури – таке відсторонення можна вважати незаконним та оскаржувати декількома шляхами.
- Перший спосіб являє собою досудове врегулювання спору шляхом звернення до комісії по трудовим спорам (далі - КТС).
- Необхідно підготувати заяву, в якій викласти обставини справи, обґрунтувати вимоги та додати докази викладеного.
- Заява розглядається протягом 10 днів, а наслідком розгляду є рішення КТС, що матиме силу виконавчого листа.
Якщо ж рішення КТС не задовольнило працівника, то він має можливість оскаржувати рішення комісії звернувшись до суду з позовом.
- Працівник, при врегулюванні спору, може й оминути КТС та одразу звертатися до суду, але все ж таки, намагання вирішити конфлікт в досудовому порядку, попередньо з’ясувавши причини його виникнення та провівши аналіз шляхів врегулювання є більш бажаним.
- Якщо ж вирішити спір за допомогою вищезазначеного способу не вдалося, то необхідно звертатися до суду, попередньо склавши позовну заяву, зібравши необхідні докази.
- Щодо підсудності, то позов можна подавати за місцем проживання працівника відповідно до ст. 28 ЦПК. Перед зверненням до суду бажаною є консультація трудового юриста.
Юридична допомога з трудових спорів:
Якщо працівник зіштовхнувся із незаконним відстороненням від роботи, вкрай важливими є послуги юриста з трудових спорів. Трудовий юрист допоможе визначитися із необхідним способом врегулювання конфлікту, провівши правовий аналіз ситуації, збере необхідні докази, та підготує необхідні процесуальні документи. Варто зауважити, що значну роль адвокат відіграє як при реалізації способів досудового врегулювання спору, так і при зверненні до суду.