Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Діяльність в сфері інвестування завжди супроводжують певні ризики: економічна нестабільніть, недобросовісне виконання умов договору контрагентом, або ж тиск з боку влади – а тому вкрай важливим є питання захисту прав суб’єктів інвестиційної діяльності.
- Загалом, під інвестиційною діяльністю варто розуміти сукупність дій суб’єктів щодо реалізації інвестицій, що забезпечується втіленням відповідних проектів, певними операціями з корпоративними правами та цінними паперами.
- В будь-якому разі, між замовником, або ж так званим фаундером, та самим інвестором укладається договір, як господарсько-правова угода, що направлена на якісне врегулювання всіх аспектів інвестування.
- Разом з цим трапляються випадки, коли змовник не виконує свою частину договірних забов’явнь, що не тільки призводить до збитків, але й в певних випадках робить неможливим подальшу інвестиційну діяльність.
- Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про інвестиційну діяльність» спори, що виникають в результаті інвестиційної діяльності можуть розглядатиметься судом, а тому важливо детально розглянути таких спосіб захисту прав інвесторів.
Особливості судового захисту прав інвесторів:
Спершу варто звернути увагу на сам обсяг прав, якими наділяється інвестор, а саме:
- право вільно визначати обсяг, напрям та цілі інвестицій,
- передавати право володіння, користування та розпорядження інвестиціями іншим суб’єктам (фізичним, або ж юридичним особам),
- залучати для провадження інвестиційної діяльності кредитні кошти, чи у вигляді емісії цінних паперів,
- а також вільно володіти, розпоряджатися та користуватися результатами інвестиційної діяльності, реінвестиції та ін.
Виходячи з цього можна зазначити, що обсяг прав інвесторів охоплює як процес підготовки до інвестиційної діяльності (підшукування джерел отримання коштів, визначення обсягу інвестування та цільове призначення інвестицій) так і кінцевий етап на якому інвестор вже отримує можливість розпоряджатися результатами інвестиційної діяльності.
Згідно зі ст. 20 ЗУ «Про інвестиційну діяльність» визначається, що суб’єкт, недодержуючись своїх договірних забов’язань у сфері інвестування, нестиме майнову та іншу відповідальність, що зазначається в укладеному договорі та законодавстві.
З цього випливає первинний спосіб захисту договірного характеру у вигляді неустойки, нені, штрафу, яку може стягнути інвестор із замовника.
- Разом з цим, доступним є спосіб досудового врегулювання спору у вигляді медіації чи інших примирних процедур.
- Бувають випадки, коли реалізувавши не один спосіб досудового вирішення спорів, сторона, що отримала збитки, не досягає належного результату, який би задовольним її потреби, а тому в такому разі актуальним є звернення до суду.
- Щодо визначення з підсудністю справ, які пов’язані із захистом прав інвесторів, то можна зазначити, що спори, що виникають при укладенні, зміні, розірванні чи виконанні правочинів у господарській діяльності сторонами яких є юридичні особи або ж ФОП, корпоративні спори, а також ті, що виникають з правочинів стосовно акцій, часток, паїв та загалом корпоративних прав в юридичній особі – розглядаються господарськими судами, і саме до них необхідно звертатися з позовом.
- Стосовно позовної давності, то вона може бути як загальна (3 роки) так і спеціальна, в залежності від вимоги з якою звертається позивач до суду.
Загальний порядок судового захисту прав інвесторів:
Першим кроком є підготовка основного процесуального документу, яким порушуватиметься справа у суді - позовної заяви.
- Важливість позову полягає в тому, що від правильності викладених обставин та формулювань вимог буде залежати подальший успіх у справі, а тому вкрай важливими при його складенні є послуги юриста.
- Позовна заява має містити в собі найменування суду до якого вона буде подаватись, відомості про позивача та відповідача, короткий опис обставин справи, визначення ціни позову, формулювання позовних вимог, опис застосованих заходів досудового врегулювання спору та перелік доказів, які до неї додаються.
- До складеного позову додаються його копії, квитанція про плату судового збору та докази.
- Подавати позовну заяву варто до місцевого господарського суду у письмовій формі, або ж за допомогою електронного суду.
Наступною стадією є розгляд справи по суті.
- Якщо ж суд відкрив провадження у справі, то вже впродовж 60 днів має відбутись судовий розгляд.
- На цьому етапі реалізуватимуться всі передбачені стадії господарського процесу, а результатом є рішення суду.
- Копії рішення вручаються сторонам по справі після його проголошення.
- Якщо ж позовні вимоги були задоволені, то постане питання про виконання судового рішення, що здійснюватиметься згідно із судовим наказом, що буде мати силу виконавчого документа.
Допомога юриста у захисті прав інвесторів:
При виникненні спору в процесі інвестиційної діяльності варто не зволікати, а одразу звертатися до адвоката. Консультація юриста допоможе в обранні надійного способу захисту порушених прав, в реалізації обраного способу, що включатиме в себе підготовку необхідних документів, зібрання доказів та представлення інтересів клієнта в суді.
Отже, адвокат при врегулюванні спору – це незамінний помічник, що забезпечуватиме відповідність всіх кроків які при цьому приймаються чинному законодавству та унеможливить зайві витрати часу та коштів свого клієнта, провівши правовий аналіз ситуації та оптимізувавши прикладені зусилля.