Детальніше
Юрист з десятирічним стажем роботи. Займаюсь складанням договорів, написанням претензій та позовів, супроводжую виконавчі провадження, складаю установчі документи для юридичних осіб, займаюсь державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Також надаю послуги адвоката у сферах цивільного та господарського права.
Передмова
На багатьох новинних сайтах можна знайти статті з таким твердженням: «На період воєнного стану чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон». Навколо цієї теми створено багато міфів, нерідко трапляються випадки навмисного спотворення інформації.
- Прибічники обмежень у праві виїзду посилаються на українські закони про військову службу, мобілізацію, конституцію – начебто десь там записано «почалась війна – чоловікам заборонено покидати країну».
- Згадують також указ президента про воєнний стан.
- Та чи дійсно в якомусь законі прописано щось подібне? Я дослідив першоджерела та підготував публікацію, яка відповість на це питання.
Розділ 1. Указ про воєнний стан
Указом президента 64/2022 з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан. В його тексті ви побачите такі вказівки військовому командуванню:
запровадити і здійснити заходи правового режиму воєнного стану.
реалізувати повноваження, спрямовані на захист країни від військового вторгнення.
В указі згадується про можливість обмеження прав і свобод громадян, викладених в Конституції. Дивимось, які це статті:
– Недопущення проникнення в житло (інше приватне помешкання) та проведення там обшуку/огляду без дозволу суду.
– Збереження таємниці листування, телефонних розмов, інших видів спілкування та обміну інформацією.
– Заборона втручання в приватне життя. Недопущення збирання особистої інформації про людину без її згоди. Гарантування права на судовий захист від поширення неправдивих відомостей про особу.
– Свобода пересування. Вільний вибір місця проживання. Право залишити Україну та повернутись.
– Вільне вираження своїх поглядів, думок, переконань. Взаємодія з інформацією (збирання, зберігання, поширення).
– Можливість безперешкодно сповідувати обрану релігію. Відокремлення держави та церкви одна від одної.
– Проведення мирних мітингів, демонстрацій, акцій протесту.
– Захист права приватної власності та власників від примусового позбавлення їхнього майна.
– Надання гарантій зайняття законною підприємницькою діяльністю. Контроль якості та безпечності продукції, доступної у вільному продажі. Захист прав споживачів товарів/послуг.
– Створення громадянам рівних та належних умов реалізації права працювати та заробляти собі на життя. Заборона примусової праці.
– Проведення найманими працівниками протестних акцій задля підвищення оплати труда та покращення їх загального становища.
– Право на здобуття різних видів освіти.
Особливо нам цікава стаття 33. Частиною права вільного пересування є можливість поїхати з України в будь-який час. Указ дозволяє обмежити це право, однак чітка вказівка – заборонити чоловікам залишати країну – у ньому відсутня.Права громадян, описані в інших статтях Конституції, не обмежені.
Розділ 2. Закон про правовий режим воєнного стану.
Воєнний стан в цілому – це сукупність різноманітних заходів, дій та рішень, мета яких – захист країни від ворожого нападу. На подібний випадок держава наділила себе повноваженням тимчасово обмежити деякі конституційні права громадян.
- Одним з заходів, які можуть бути проведені за цим Законом, є звуження права громадянина на свободу пересування, незалежно від його статі (чоловік або жінка).
- Прямої заборони на вільний виїзд з України та вимоги неодмінного її встановлення в законі немає – є лише дозвіл впровадити такий захід за потреби.
- Повноважні державні органи самі вирішують – застосовувати його чи ні.
Розділ 3. Закон про мобілізацію.
Цей документ – «дорожня карта» всіх дій з залучення громадян до війська в умовах збройного нападу іншої держави. Можна виправдано очікувати, що в цьому законі знайдеться той самий припис – не дозволяти чоловікам покидати країну після оголошення воєнного стану.
Але ні. Прочитавши увесь закон, ви не знайдете жодної згадки про введення заборони поїхати з України. Лише наприкінці статті 22 вказується щось схоже: після початку мобілізації громадянину, який перебуває на військовому обліку, заборонено переїхати на інше місце проживання без відома та дозволу ТЦК та СП. Однак це стосується виключно переміщення всередині країни, а не виїзду до іншої держави через кордон.
Розділ 4. Закон про військовий обов'язок.
- Далі дивимось на закон, який присвячений підготовці громадян до служби в армії та призову за мобілізацією. Тут ви теж не знайдете ні однієї згадки про введення заборони на виїзд з України після оголошення воєнного стану.
- Однак закон дає підказку, чому обмеження на виїзд торкнулись чоловіків у віці від 18 до 60.
- На строкову військову службу призивають вісімнадцятирічних громадян, а максимальний вік перебування в армії – до шістдесяти років.
- Звідси й взята вікова категорія, що наразі у всіх «на слуху» – 18-60.
Післямова
Так де ж нам знайти ту саму заборону на виїзд з України? А ніде. Від початку великої війни маємо невизначену правову ситуацію: воєнний стан введено, чоловіків з категорії «18-60» на кордоні не пропускають, а заборона поїхати до іншої країни – відсутня.
Не існує ніякого документа, де прямо написано щось на кшталт – «З дати введення воєнного стану встановити обмеження права вільно залишати територію України, гарантованого статтею 33 Конституції України, для громадян чоловічої статі за відсутності у них підстав для відстрочки від мобілізації або визнання їх непридатними до проходження військової служби з подальшим виключенням з військового обліку». Є лише законна можливість встановити зазначене обмеження, якою держава нібито і скористалась, а нібито – і ні.
За останні два роки питання перетину кордону набули особливо важливого значення. Все більше людей щоденно цікавиться як на законних підставах залишити Україну. Закони та правила містять винятки, при існуванні яких чоловіки можуть виїхати до європейських країн.- З 2022 держава значно ускладнила перетин українського кордону. Хоча правила перетину українського кордону не зазнали змін порівняно з довоєнним періодом — існують неофіційні вказівки та непублічні розпорядження, спрямовані на утримання в країні якнайбільшої кількості чоловіків.
- Перш ніж прийняти рішення про виїзд – необхідно проконсультуватись з юристом щодо особливостей перетину кордону чоловіками. Існують різні підстави, що дозволяють виїхати, юрист визначить, які з них підійдуть саме вам або комусь з ваших родичів.
- Обмежитись обранням підстави недостатньо. Треба підготувати документи для перетину кордону – юрист підкаже вам, що саме потрібно мати при собі, щоб уникнути небажаних ускладнень та суперечок з прикордонниками.
- У складних випадках вам може знадобитись супровід на кордоні – юрист (адвокат) прибуде до пункту пропуску одночасно з вами та допоможе владнати суперечки з прикордонною службою або захистити ваші права від порушення.
Юридичний маркетплейс «Консультант» – це професійний майданчик, на якому цілодобово доступні послуги досвідчених адвокатів, юристів та інших фахівців. Залишайте ваші питання, заявки на правову допомогу, та гарантовано отримаєте консультацію за прийнятною ціною.