Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Чинне кримінальне процесуальне право передбачає можливість для потерпілого та підозрюваного чи обвинуваченого укласти угоду про примирення.
- Даний інститут права ґрунтується на медіації між сторонами кримінального провадження, а результатом такого процесу є домовленість, яку документально закріплюють у вигляді угоди, що значно впливатиме на подальший перебіг справи.
- Укладення угоди про примирення можливе лише в межах тих проваджень, що стосуються проступків та нетяжких злочинів, а також якщо провадження проводиться у формі приватного обвинувачення.
Особливості угоди про примирення:
- Ініціювати укладення угоди можна як на стадії досудового розслідування (після вручення повідомлення про підозру), так і під час судового розгляду.
- Сама ж ініціатива може виходити зі сторони потерпілого, або ж зі сторони підозрюваного чи обвинуваченого.
- Виняток становлять справи, що стосуються домашнього насилля, так як в них ініціатива може бути проявлена тільки з однієї сторони – зі сторони потерпілого.
- Медіація сторін проводиться самостійно із залученням захисників, представників чи інших осіб.
Важливо звернути увагу і на зміст угоди, так як законодавство чітко встановлює положення з яких вона має складатися, а саме:
- відомості про сторін, що її укладають,
- формулюється підозра або ж обвинувачення,
- визначається розмір завданої шкоди,
- перелік дій, які повинен вчинити підозрюваний, обвинувачений на користь потерпілого з метою відшкодування завданої шкоди чи з іншою метою та строк їх реалізації,
- а також узгоджується покарання та надається згода на його призначення, або ж звільнення від його відбування з випробовування,
- визначається перелік наслідків укладення угоди та її невиконання.
Щодо самих наслідків укладення угоди, то вони містяться в ст. 473 КПК, що визначає наступне:
- підозрюваний, обвинувачений обмежується у праві на оскарження вироку, та відмовляється від права на судовий розгляд, протягом якого прокурор доводитиме кожну із обставин того правопорушення у вчиненні якого він обвинувачуватиметься;
- потерпілий обмежуватиметься у праві на оскарження вироку, а також позбавлятиметься права вимоги щодо притягнення у подальшому до відповідальності за це правопорушення того, з ким він укладає угоду, та можливості змінювати розмір вимог відшкодування шкоди.
Разом з цим передбачається ряд наслідків, які настануть у разі невиконання укладеної угоди підозрюваним чи обвинуваченим.
- В такому разі, сам потерпілий, або ж прокурор може звернутись до суду з клопотанням, в якому обґрунтувати вимогу про скасування винесеного вироку.
- Якщо ж суд задовольнить клопотання, вирок буде скасовано та призначено судовий розгляд в загальному порядку чи направлено матеріали провадження для закінчення досудового розслідування.
Допомога адвоката з кримінальних справ:
Адвокат по кримінальних справах – це вкрай важливий учасник провадження, що забезпечить надійний правовий захист своєму клієнту. Починаючи із відкриття провадження, кримінальний адвокат супроводжуватиме клієнта на всіх процесуальних діях з його участю та не допустить грубих порушень його прав та інтересів під час їх проведення. Адвокат з кримінальних справ має більш розширений спектр можливостей щодо збирання доказів. Виключне значення адвокат по криміналу має і при обранні стратегії захисту та її реалізації, адже досвід та спеціальні знання відіграють при цьому значну роль.