Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Кримінальне правопорушення - це діяння, яке безумовно має прив’язку до певного часу та місця.
- Подальша процедура розслідування та судового провадження направлена на те, щоб якомога детальніше встановити всі обставини минулого, які безпосередньо можуть стосуватися кримінальної справи і допомогти встановити істину.
- Одним із найважливіших елементів в цьому процесі є показання свідка, як особи, якій відомі чи можуть бути відомі обставини, що необхідні в процесі доказування в рамках кримінального провадження та яку викликають для надання показань (ст. 65 КПК).
- Виходячи з цього, можна визначити виключне місце показань свідка в доказуванні та їх процесуальне значення, адже на практиці можна зустріти випадки, коли обставини встановлені за допомогою інформації, яку повідомив свідок, значно впливали на подальший перебіг справи.
- Разом з цим, щоб не допустити грубих порушень прав свідка, необхідно детально висвітлювати всі особливості процесуального статусу даного учасника провадження.
Особливості правового статусу свідка:
Будь-який учасник кримінального провадження наділений певним обсягом прав та обов’язків, що їм кореспондують і свідок не є виключенням. Із набуттям особою статусу свідка, вона матиме наступні права:
- право бути обізнаним щодо того, у зв’язку із чим та в рамках якого кримінального провадження він допитується;
- під час надання показань залучати адвоката;
- надавати показання рідною мовою, або ж тією, якою він добре володіє, а відповідно і залучати при цьому перекладача, у разі наявності підстав - заявляти йому відвід;
- під час надання показань користуватися нотатками та документами;
- якщо виклик для давання показань спричинив витрати для свідка, він має право на їх відшкодування;
- ознайомлюватися з протоколом, що був складений за результатами допиту;
- клопотати про внесення до нього змін, доповнень або ж зауважень;
- у певних випадках заявляти клопотання про забезпечення безпеки.
Серед обов’язків варто виділити наступні:
- свідок забов’язаний прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- надавати виключно правдиві показання;
- не піддавати розголосу відомості, що стали йому відомі під час виконання обов’язків та які стосуються кримінального провадження.
Разом з цим КПК встановлює випадки, за яких певні категорії особі не можуть бути допитані в якості свідків стосовно відомостей які становлять таємницю, захищену законом (адвокати, нотаріуси, судді, лікарі журналісти та ін.).
Ще однією особливістю, яка стосується обмеженого кола осіб, а саме малолітніх і неповнолітніх свідків, полягає в тому, що вони можуть бути допитані виключно в присутності законних представників, педагога, або ж психолога.
Також встановлюються часові обмеження щодо проведення даної процесуальної дії.
Відповідальність свідків за невиконання обов’язків:
Як вже зазначалося, свідок може бути викликаний для надання показань і його явка є одним із вищезазначених обов’язків.
Якщо ж повістка свідкові була надіслана належним чино, тобто за 3 дні до прибуття, але особа без поважних причин не з’явилася до неї може бути застосоване грошове стягнення та привід (примусове доставлення).
Окремо варто звернути увагу на поважні причини, за наявності яких свідок звільнятиметься від відповідальності на неявку, а саме: затримання свідка, обмеження його свободи пересування, настання стихійних лих та ін.
Якщо ж свідок відмовився від надання показань, або ж надавав завідомо неправдиві показання – за це передбачена кримінальна відповідальність.
Адвокат з кримінальних справ на допиті:
Участь адвоката під час проведення допиту є вкрай бажаною.
Кримінальний адвокат не допустить порушень прав та інтересів особи, яка допитується, а якщо такі порушення були допущені зі сторони слідчого, прокурора – зазначить про це у протоколі допиту.
Разом з цим адвокат по кримінальних справах роз’яснить клієнту обсяг його прав та обов’язків, консультуватиме протягом проведення процесуальної дії. Отже, адвокат у кримінальних справах виконує виключну роль захисту свого клієнта, шляхом контролю за проведенням слідчих дій за його участі, фіксування порушень, зібрання доказів.