Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Виникнення спору в будь-яких видах правовідносин в більшості випадків супроводжується тратою часу, коштів, правовими суперечками та ін.
- Якщо ж сторони дійсно бажають знайти відносно швидке вирішення конфлікту, то актуальними є медіативні способи, одним із яких є врегулювання спорів за участю судді, що передбачається різними процесуальними кодексами (ЦПК, ГПК, КАСУ).
- Загалом, дана процедура реалізується суддею ще до початку розгляду справи на підставі згоди сторін, що звернулися до суду.
- Передбачається проведення спільних, або ж закритих нарад в межах яких врегульовуватиметься спір, відшукуватимуться мирні шляхи відновлення порушених прав.
Безумовно дана процедура має ряд значних преваг на відміну від звичайного судового розгляду справи, а саме:
- швидкість врегулювання,
- конфіденційність,
- економія на судових витрат,
- мінімізація емоційного навантаження на сторони.
Загальні засади врегулювання спору за участю судді:
Основними підставами за наявності яких у сторін є можливість ініціювання даного різновиду врегулювання спору є:
- стадія розгляду справи по суді ще не розпочалась;
- обидві сторони бажають врегулювати спір саме таким способом;
- відсутні треті особи, що заявляють самостійні вимоги стосовно предмета спору.
Якщо ж всі вищезазначені підстави наявні, то суд своєю ухвалою розпочинає проведення процедури врегулювання, і разом з цим зупиняє провадження.
Щодо форми реалізації даної процедури, то як вже зазначалося вирішення спору здійснюватиметься шляхом відкритих та закритих нарад.
Різниця між ними полягає втому, що у першому випадку, присутні на нараді можуть бути всі сторони спору, а у другому – нарада проводитиметься суддею з кожною стороною окремо.
Під час першої спільної наради з’ясовується мета, процедура врегулювання та роз’яснюється обсяг прав та обов’язків, якими наділяються сторони спору.
- Загалом спільні наради направлені на те, щоб безпосередньо узгодити шляхи врегулювання, роз’яснити предмет доказування, розглянути пропозиції сторін.
- Щодо строків, то законодавець чітко встановлює у ст. 205ЦПК, ст. 190 ГПК та ст. 187 КАСУ, що врегулювання спору за участю судді проводитиметься в межах 30 днів з дня постановлення відповідної ухвали.
Поряд з цим, існує можливість припинення процедури врегулювання, шляхом подання відповідної заяви стороною спору:
- у випадку спливу відведених строків;
- з укладенням мирової угоди між сторонами, або ж за ініціативи судді, якщо одна із сторін вдаватиметься до затягування процедури.
У разі припинення врегулювання спору, сторони втрачають можливість повторного звернення до такої процедури, а винесена судом ухвала за результатами її проведення не підлягатиме оскарженню.
Особливості врегулювання спору за участю судді в господарському та адміністративному судочинстві:
- Як вже було зазначено даний вид врегулювання спору передбачається різними процесуальними нормативно-правовими актами, і відповідно кожен з них передбачає певні особливості.
- Так, відповідно до ст. 186 ГПК не допускається врегульовувати спір за участю судді: якщо справи стосуються відновлення платоспроможності боржника або ж визнання боржника банкрутом; про затвердження планів санації до моменту відкриття справи про банкрутство.
- Щодо адміністративного судочинства, то згідно зі ст. 184 КАСУ не допустимими є проведення врегулювання спору за участю судді в окремих категоріях адміністративних справ, що передбачається главою 11 розділу ІІ (за винятком ст. 267 КАСУ).
- Всі інші положення, щодо строків, порядку проведення та припинення є аналогічними із вищенаведеними.
Допомога юриста у врегулюванні спору:
Послуги юриста при вирішенні будь-якого правового спору це вкрай важливий чинник, що зумовить ефективність врегулювання та досягнення сторонами бажаних результатів. Незалежно від того, чи був обраний досудовий чи судовий порядок вирішення спору, юрист надаючи послуги буде керуватися принципами законності, а тому всі кроки, як при цьому будуть виконуватись відповідатимуть нормам чинного законодавства. Разом з цим, консультація юриста – це незамінний запобіжник виникненню спорів в бідь-якій сфері суспільних відносин, вчасно використавши який, можна не допустити спричинення конфліктів, судової тяганини, зайвих витрат.