Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В ході кримінального провадження слідчі, дізнавачі, органи оперативно-розшукової діяльності, прокуратури, суду вповноважені на досить велику кількість процесуальних дій, стосовно тих осіб, що підозрюються, обвинувачуються у вчиненні певного кримінального правопорушення. Надсилаються повідомлення про підозру, проводяться обшуки, арештовується майно, обираються запобіжні заходи – але на жаль, рішення на підставі яких реалізуються вищезазначені та багато інших процесуальних дій не завжди відповідають нормам законодавства, що доводить їх незаконність. Міжнародними нормативно-правовими актами та нашим національним законодавством передбачений механізм захисту та поновлення прав учасників кримінального провадження, що полягає у відшкодуванні шкоди, яка була завдання ось такими незаконними рішеннями уповноважених органів державної влади.
Особливості відшкодування шкоди:
Виникнення права на отримання відшкодування нерозривно повязане з наступними підставами: постановлення судом обвинувального вироку, зазначення у постановленому обвинувальному вироку про незаконність проведення тих процесуальних дій, що обмежують права та свободи громадян (вищеперелічені заходи), закриття кримінального провадження з підстав п. 1-3 ч.1 ст. 284 КПК, або ж закриття справи про адміністративні правопорушення. Якщо наявна хоча б одна із зазначених підстав, особа наділятиметься правом на отримання відшкодування того заробітку або ж інших доходів, які вона не отримала в результаті проведення незаконних процесуальних дій, майна, що було вилучене, конфісковане, звернене в дохід держави, штрафи, які стягувалися на виконання вироку, судові витрати, суми на оплату юридичної допомоги та моральна шкода. Вартість того майна, що підлягає відшкодуванню визначатиметься відповідно до тих цін, що діють на момент прийняття відповідного рішення. Безпосередній розмір відшкодування визначатиметься залежно від того, який орган реалізовував процесуальні дії, або ж розглядав справу (органи оперативно-розшукової діяльності, органи досудового розслідування, прокуратура, суд). Розмір відшкодування зазначається у відповідній постанові органу, яка підлягає оскарженню заявником у разі незгоди. Визнання засудження, притягнення до кримінальної відповідальності незаконними звісно тягне за собою певні правові наслідки, а саме: звільнена з роботи особа підлягає поновленню; термін відсторонення від роботи, відбування покарання, тримання під вартою зараховується до трудового стажу; повертаються нагороди та державні звання, якщо особа їх була позбавлена; поновлюється багато інших особистих прав, прав майнового характеру, здійснюється реабілітація. Окрім цього, як вже зазначалося можливим є відшкодування завданої маральної шкоди, якщо незаконні дії призвели до моральних втрат, порушення життєвих, соціальних звязків особи.
Процедура відшкодування шкоди:
- За наявності вищезазначених підстав, уповноважені органи повинні повідомити особі про право на відшкодування. Таке повідомлення надсилається у письмовій формі із зазначенням вимог, на які особа має право претендувати. З метою встановлення розміру шкоди особа протягом 6 місяців може звернутися до відповідних органів.
- Наступник кроком є витребування органом всіх необхідних документів для встановлення розміру шкоди. Законодавством передбачається місячний термін від дня звернення до дня винесення постанови або ж ухвали за результатами встановлення розміру. В постанові детально визначається втрачений у звязку із незаконними діями заробіток, розмір штрафів, загальна сума, що підлягатиме виплаті та ін. Вже протягом 3 днів з дня винесення постанови, її копія направляється особі, яка отримуватиме відшкодування.
- Копію постанови, для отримання відшкодування, необхідно подати до органу державного казначейства відповідно до свого місця проживання. За результатами цього кроку особі видається відповідний чек. Безпосередня виплата здійснюватиметься через банк на підставі виданого чека.
Кримінальний адвокат при отриманні відшкодування:
Адвокат у кримінальних справах відіграє виключну роль на всіх стадіях. І навіть у питанні одержання відшкодування, адвокат по криміналу є вкрай бажаним так як сам він допоможе отримати особі, яка зазнала шкоди від незаконних дій відшкодування в тому розмірі, який би відповідав завданій майновій, моральній шкоді. Адвокат з кримінальних справ також може знадобитися і у разі потреби оскарження постанови чи ухвали, якою визначається розмір відшкодування. Отже, юридичний супровід в цьому процесі – це інструмент збільшення ефективності у досягненні бажаних результатів.