Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В межах стимулювання розвитку цифрової економіки, впровадження новітніх технологій та виведення на новий рівень ІТ-індустрії чинним законодавством передбачається окремий правовий та податковій режим, що отримав назву: «резидентство Дія Сіті». Резидентом Дія Сіті є юридична особа, яка набула відповідного статусу, тобто пройшла встановлений законом порядок та відомості про яку внесено до реєстру Дія Сіті. Правовий режим передбачає виникнення певного обсягу прав та обов’язків у резидента, особливості його участі у його статутному капіталі. Щодо податкового режиму то передбачається окремі ставки податків (ПДФО, ЄСВ та ін). Оскільки набуття такого статусу може позитивно вплинути на подальше провадження підприємництва, то вкрай важливо висвітлити всі його особливості та процедуру отримання.
Особливості резидентства Дія Сіті:
Спершу варто зазначити про переваги резидентства, а саме: можливість укладення гіг-контрактів, тобто договорів цивільно-правового характеру з ІТ-фахівцями, які надаватимуть їм певні гарантії (відпустки, лікарняні та ін.) при здійсненні своєї трудової функції; пільгове оподаткування ПДФО(5%), ЕСВ базуватиметься на мінімальній заробітній платі, захист від необґрунтованих перевірок контролюючих органів; ставка податку на виведений капітал (9%) та ін. Разом з цим для того щоб набути статусу резидента юридична особа повинна відповідати ряду вимог, що визначаються законодавством:
- Юридична особа має бути зареєстрована в Україні;
- Провадити діяльність пов’язану із комп’ютерним програмуванням, виданням комп’ютерних ігор, програмного забезпечення, надання послуг із доставлення програмних додатків в режимі «онлайн», освітня діяльність в ІТ-галузі, обробка даних та ін. Суб’єкт господарювання може здійснювати один або ж декілька із зазначених видів діяльності, але в будь-якому випадку про це має бути вказано в його статуті, відомостях в ЕДР;
- Середня заробітна плата залучених фахівців не менше 1200 євро;
- В робочому колективі має перебувати не менше 9 гіг-спеціалістів, тобто фізичних осіб, які залучаються на підставі відповідних контрактів в якості підрядників, виконавців;
- Кваліфікований дохід за перші 3 місяці повинен складати не менше 90 %.
Окрім цього зазначається, що можливість набуття статус резидента виключається для юридичної особи 25% та більше в статутному капіталі якої належить державі, є неприбутковим підприємством, або ж зареєстрована закордоном. Протягом своєї підприємницької діяльності в статусі резидента необхідно дотримуватись вищезазначених вимог і на підтвердження цього фату періодично подавати звіти до уповноваженого органу. Наявність звітності – це один із інструментів контролю за дотриманням резидентами обов’язкових вимог. Зокрема варто подавати сам звіт про відповідність, а також висновок незалежного аудитора. Уповноважений орган наділений правом на подачу запитів, на які резидент забов’язаний протягом 60 днів відповісти, надавши незалежний висновок. Також варто зазначити й про те, що за певних обставин можливою є і втрата набутого статусу, а саме: у разі подання відповідної заяви, невідповідності вищезазначеним вимогам, порушення строку для подання звіту, про відповідність вимогам, або ж якщо наявне рішення суду, яким встановлюється така невідповідність.
Процедура набуття резидентства Дія Сіті:
- Першим кроком є звернення до Міністерства цифрової трансформації. Заяву можна подати на сайті міністерства або ж електронною поштою. Зміст заяви встановлений в ст. 6 ЗУ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». В процесі складення заяви може знадобитися юрист для бізнесу.
- Вже протягом десяти днів міністерство поивнно розглянути подану заяву. В ході розгляду аналізуються подані документи, перевіряються відомості в реєстрах, і як результат, приймається остаточне рішення про набуття статусу. Якщо заява не була повернута заявнику, або ж якщо не надсилалося рішення про відмову протягом 10 днів, то рішення про набуття статусу вважається прийнятим.
- Одночасно із прийняттям рішення міністерство вносить відомості про набуття статусу заявником до реєстру Дія Сіті.
Послуги юриста для бізнесу в набутті статусу резидента Дія Сіті:
Бізнес-юрист допоможе підготувати всю необхідну документацію, написати заяву для набуття статусу резидента. Не менш важливими є і підготовчий етап, а саме приведення юридичної особи у відповідність до законодавчо-встановлених вимог. Отже, юридичний супровід бізнесу – це запорука результативності в процесі набуття статусу резидента.