Працюю юристом з 2015 року.
Доволі часто громадяни стикаються з тим, що в результаті несплати своїх боргів виконавець накладає арешт на нерухомість. В наслідок накладення арешту громадянин не може вільно користуватися та розпоряджатися своїм майном.
Якщо громадянину стало відомо, що на його нерухомість накладений арешт треба пройти декілька етапів.
Для початку, щоб здійснити процедуру зняття арешту з нерухомості, для цього необхідно звернутися до державного реєстратора в ЦНАП чи нотаріуса за отриманням Витягу з державного реєстру заборон відчуження об’єктів в якому буде вказано коли й ким накладений арешт на майно та на підставі якого документу.
В тому випадку коли саме суд наклав арешт на нерухомість ухвала передається до державної виконавчої служби для її виконання за місцем розташування об’єкта.
Боржник повинен звернутися в державну виконавчу службу, щоб дізнатися чому саме його майно обтяжене. У виконавчій службі боржник отримає копії всіх документів по справі. Потім необхідно звернутися в суд, щоб отримати копію ухвали про арешт майна. Також, суду який розглядав справу слід подати заяву про скасування заходів забезпечення позову. До заяви прикріплюються документи, які підтверджують, що на нерухомість дійсно накладений арешт та, що між сторонами відсутній спір. Заяву суд розглядає протягом п’яти днів. Судовий збір не сплачується.
Бувають ситуації коли арешт на майно накладений постановою державної виконавчої служби. Це відбувається при примусовому виконанні рішення суду щодо стягнення грошей.
Боржник повинен звернутися до державної виконавчої служби з заявою про скасування арешту на майно. Заява подається після виконання судового рішення. Документи по справі державна виконавча служба зберігає три роки, тому якщо цей строк пройшов виникає необхідність у зверненні до суду.
В Законі України «Про виконавче провадження» вказані в яких випадках відбувається зняття арешту з майна:
- надання боржником документів, в яких вказується, що у нього наявний рахунок зі спеціальним режимом використання коштів або законодавством заборонено стягнення коштів боржника;
- у випадку сплати боржником суми боргу, штрафів, збору, витрат по виконавчому провадженню. Ці кошти можуть надійти на рахунок державної виконавчої служби або приватного виконавця;
- боржник надав виконавцю документи, які підтверджують про сплату майна придбаного на електронних торгах;
- боржник має нерухомість, що є пошкодженою чи зношеною та з якої не можливо здійснити стягнення і це підтверджується експертним висновком незалежного експерта;
- якщо стягувач не подав протягом десяти днів з моменту отримання повідомлення від виконавця, заяви про те, що він бажає залишити за собою майно, яке було нереалізоване;
- виконавець отримав від суду рішення про те, що заходи забезпечення позову скасовуються;
- періодичні платежі сплачені боржником, в результаті чого заборгованість погашена;
- якщо боржник подав документи, які підтверджують, що на рахунку боржника є кошти для того, щоб позов був забезпечений.
В цих випадках для зняття арешту з майна боржника необхідно отримати рішення суду.