Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Основою забов’язального права є правовідношення, відповідно до якого одна сторона, що виступає в якості боржника бере на себе забов’язання вчиняти на користь іншої сторони (кредитора) певну дію, або ж утриматися від певної дії, а кредитор, в свою чергу, наділяється правом вимоги виконання боржником свого обов’язку. Отже, основними сторонами будь-якого забов’язання є кредитор та боржник. Разом з цим, цивільне законодавство передбачає випадки, коли здійснюється заміна кредитора, або ж боржника, тобто обсяг прав та обов’язків основних учасників забов’язання переходить до третіх осіб. Ця процедура здійснюється відповідно до закону та має деякі вкрай важливі юридичні особливості, враховуючи які можна уникнути багатьох складнощів та перешкод.
Особливості заміни кредитора:
Первинним аспектом, який необхідно враховувати, замінюючи кредитора у забов’язанні – це підстави, за наявності яких, це можливо реалізувати, а саме: відступлення права вимоги, правонаступництво, виконання обов'язку боржника заставодавцем чи поручителем, а також у випадку виконання забов’язань боржника третьою особою. Першою підставою із наведеного вище переліку є так звана цесія, тобто процедура, за якої укладається договір про відступлення права вимоги між цедентом та цесіонарієм відповідно до якого цедент, як кредитор у забов’язанні, передає свої права цесіонарію, тобто новому кредитору, а останній здійснює, або ж не здійснює їх оплату (в залежності від умов, передбачених договором). Правонаступництво може стосуватися як фізичних осіб, наприклад у разі спадкування, так і юридичних осіб, у випадку їх припинення чи реорганізації. Третя підстава передбачає виникнення прав кредитора у заставодавця, або ж поручителя. Щодо виконання забов’язання боржника третьою особою, то після задоволення вимог кредитора у третьої особи виникає право вимоги, яке належало кредитору. Перелічені підстави не є вичерпними, адже ч. 2 ст. 512 ЦКУ вказує на те, що реалізація заміни кредитора може бути здійснена з інших підстав, що передбачені законодавством. Разом з цим, якщо забов’язання пов’язане з відшкодуваням шкоди, завданої каліцтвом, ушкодженням здоров’я, чи смертю, тобто коли воно стосується суто самого кредитора – заміна кредитора не здійснюється. Вкрай важливе значення у процесі заміни є документи як докази тих прав, які первісний кредитор передає новому кредитору. Чинне законодавство встановлює обов’язок для первісного кредитора передати такі документи. Важливість цього кроку обумовлюється тим, до надання доказів передачі прав від первісного кредитора до нового, боржник наділяється правом не виконувати своє забов’язання новому кредитору. При здійсненні заміни кредитора важливим також є повідомлення про це боржника, адже у разі виконання боржником своїх обов’язків перед первісним кредитором через відсутність письмового повідомлення про заміну - це буде вважатись належним виконанням. Згода боржника на проведення заміни кредитора не є обов’яковою, але договором може бути встановлено інше. Варто зазначати, що у разі виявлення недійсності тієї вимоги, яку передав первісний кредитор до нового, то первісний кредитор буде нести за це відповідальність.
Процедура цесії як однієї із підстав заміни кредитора:
- Як вже зазначалося цесія реалізується на підставі відповідного правочину. Вкрай важливо відповідально підійти до розробки проекту договору про відступлення права вимоги, включивши до нього всі істотні умови та ті, які ефективно врегульовувамуть всі процедурні особливості. Зокрема, до такого договору включають: положення, що врегульовують порядок повідомлення боржника, процедуру передачі документів як доказів заміни та порядок надання їх боржнику, предмет договору, строк його дії, ціну.
- Наступним кроком є узгодження форми договору про відступлення права вимоги з договором між первісним кредитором та боржником. Чинне законодавство встановлює вимогу, відповідно до якої, форма правочину про заміну кредитора повинна відповідати формі правочину між первісним кредитором та боржником. Якщо ж той правочин, на підставі якого укладався договір про заміну кредитора, проходив державну реєстрацію, то останній, також підлягатиме реєстрації.
- Заключним кроком, що реалізується вже після погодження всіх умов, приведення у відповідність форми, є безпосереднє підписання договору, а також проведення всіх необхідних дій (повідомлення боржника, подання доказів та ін.), з метою уникнення складнощів у майбутньому.
Допомога юриста при заміні кредитора у забов’язанні:
Вкрай важливо при реалізації заміни кредитора дотримуватись всіх вищезазначених вимог, а тому можуть знадобитися послуги юриста. Консультація юриста допоможе здійснити передачу того обсягу прав, що належить кредитору таким чином, щоб це не викликало негативних наслідків для сторін забов’язання у подальшому. Юрист проведе правовий аналіз ситуації, розробить проект правочину, врахує всі вимоги законодавства, а якщо необхідне проведення державної реєстрації укладеного договору – забезпечить реєстрацію. Виключне значення має участь юриста і при врегулюванні спорів, що виникають з приводу невиконання договірних обов’язків сторонами.